Dacia går all in på K9 Biathlon

09-02-2023 10:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023

Copyright Ridehesten.com
Fra venstre er det Henrik Melgaard, Søren Hyltoft, Civ Rønde, Lotte Höhrmann og Camilla Christensen. Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

 

– Når vi går ind i sådan et projekt, gør vi det ikke bare for et enkelt år, så er det fordi, vi kan se perspektiver i det og gerne vil være en del af det i en længere årrække, siger Søren Hyltoft, der er Head of Communication & Marketing hos Dacia.

Vi sidder rundt om et stort spisebord på Lilleskov Slot i Thyregod ved Give.

– Det er ved det her bord, de store beslutninger i firmaet tages, lyder det fra Lotte Höhrmann, der er vært ved dette møde, hvor hun skal charmere sig ind på Dacia.

Fakta
Her kan du opleve K9 Biathlon i år
  • 18. til 21. maj: Stand og prøvebane på EDS European Dog Show 2023 i Herning
  • 3. og 4. juni: DACIA CUP: BRONZECUP og DM-kvalifikation på Lilleskov Slot i Thyregod
  • 26. aug: K9 Biathlon for alle, DACIA CUP: SILVERCUP og DM kvalifikation på Vilhelmsborg med DKK Hund i Fokus
  • 27. aug: DACIA CUP: K9 Biathlon for alle WALK på Vilhelmsborg med DKK Hund i Fokus
  • 14. okt: K9 Biathlon for alle DACIA CUP: GOLDCUP og DM på DKK træningscenter i RINGSTED (
Fold up

Til stede er desuden Camilla Christensen, der er ansat i Marketing & Kommunikationsafdelingen hos Dacia, Civ Rønde, salgschef for Ejner Hessel i hovedstaden, Tine Grodt Olesen, marketing- og kommunikationsansvarlig for Ejner Hessel, Henrik Melgaard, salgschef i Midtjylland for Ejner Hessel samt Anne Orholt og Lise Lotte Christensen fra Dansk Kennel Klub.

Lotte Höhrmann er ikke bange for at indrømme, at nerverne har siddet uden på tøjet op til dette møde, der kan betyde rigtig meget for K9 Biathlon det kommende år.

Engagementet fra både Dacia og Ejner Hessel beroliger hurtigt den iderige kvinde, som præsenterer de fremmødte for fakta og informationer om K9 Biathlon.

Hun fortæller blandt andet, at man på Lilleskov Slot fokuserer på troværdighed, ordentlighed og gensidig respekt, og at det er en af grundene til, at man har så stor succes med K9 Biathlon.

Herefter bliver det Anne Orholt og Lise Lotte Christensens tur til at præsentere Dansk Kennel Klub og fortælle lidt om, hvorfor DKK er så begejstrede for K9 Biathlon.

Fakta
Hvad er K9 Biathlon

K9 Biathlon er et løb med hund, hvor man skal forcere forhindringer. Løbet er for alle, og derfor bestemmer man selv tempo, og man må gerne opgive at gennemføre forhindringer, hvis man selv eller hunden ikke kan klare det.

Der er ruter på forskellige distancer, og der er både gå- og løbehold på nogle af distancerne.

Fold up

Endelig bliver det Dacias tur til at sige noget. Det er Søren Hyltoft, der fører ordet. Han er netop landet i Danmark efter en tur til Paris, men vil ikke gå glip af dette møde.

Copyright Ridehesten.com
Lotte Höhrmann viser rundt på Lilleskov Slot. Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

– I Dacia går vi ind i hele outdoorsegmentet. Det handler ikke om landrovere og vilde overlevelsesture, men om at gøre det nemt og attraktivt for den almindelige dansker at komme ud i naturen. Og i det koncept må man jo bare sige, at K9 Biathlon passer perfekt ind, siger han.

Og så er vi tilbage ved starten på denne artikel. For Søren Hyltoft er hurtig til at afsløre, at man hos Dacia er meget interesserede i at gå all in på K9 Biathlon, og han afslører altså også, at han gerne ser sponsoratet fortsætte, når dette år er rindet ud.

Dacia var også sponsor på K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg i 2022, så det er ikke fremmed for dem, og efter at have snust en smule til løbet, er de altså blevet sultne efter mere.

Fakta
Fakta om K9 Biathlon
  • Startede i 2019
  • Ligger lige med Tyskland og Sverige i deltagerantal
  • I maj 2022 var der 300 deltagere til et løb på Lilleskov Slot
  • På Vilhelmsborg i september 2022 var der 505 deltagere
  • Allerede nu er der næsten 600 tilmeldte til løbet på Lilleskov Slot til juni
  • Indtil videre er 108 forskellige racer og over 70 blandingstyper repræsenteret.
  • Yngste deltager er tre år, og den ældste er 79.
  • 80 procent af deltagerne er kvinder
  • 20 procent er mænd
  • I snit kommer der tre mennesker pr. deltager, og nu begynder der også at komme fans
  • 67 procent af deltagerne er jyder
  • Ca. 20 procent kommer fra Sjælland
Fold up

Henrik Melgaard fra Ejner Hessel, som er forhandler af Dacia, tilslutter sig herefter Søren Hyltofts tanker, og en god og rolig stemning breder sig om bordet.

Herefter viser Lotte Höhrmann rundt på Lilleskov Slot, som skal lægge grund til et af årets løb. Mødedeltagerne er meget begejstrede over forholdene, og de muligheder som Lotte Höhrmann byder dem som sponsorer. Som det jo ofte er med hende, er der ikke de store begrænsninger, og det glæder de nye sponsorere. Der bliver talt om alt fra offroadbane til Daciaforhindringer på banen og udseende på de store medaljer.

Som sponsorer bliver Dacia ligeledes en del af European Dog Show, hvor K9 Biathlon får en plads både inde og uden for en af udstillingshallerne, og så er den nye K9 Biathlon Cup blevet døbt Dacia Cup.

Alt i alt en fantastisk dag på Lilleskov Slot, hvor Dacia Cup blev født. 

Copyright Ridehesten.com
Der blev taget store beslutninger ved spisebordet. Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Læs også

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg

Endnu et K9 biathlon løb ser dagens lys

01-07-2019 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

K9 biathlon er blevet det nye sort i hundeverdenen. Efter den store succes ved hundedagene på Rosenholm Slot står arrangørerne nu bag endnu et K9 biathlon. Denne gang i Aabenraa

Hør om Fie Skau i nyt podcastafsnit

08-04-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fie Skau har åbnet en tingfindertjeneste på Lilleskov Slot, men hendes hundehistorie er meget andet end tingfindertjenesten

Lilleskov Slot lancerer Tingfindertjeneste

15-03-2022 15:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er sjældent langt fra tanke til handling hos Lilleskov Slot. Nu lanceres en nyttig hjælp til alle mennesker

BLOG: En fantastisk dag med K9-biathlon FOR ALLE.

08-09-2021 12:18, af Karoline Sidelmann Brinch

Lørdag d. 25. august var en dag vi havde ventet på med spænding og glæde. Der var det nemlig tid til K9-biathlon i de skønne omgivelser ved Vilhelmsborg. Et arrangement af Lilleskov Slot som blev lavet ifm. DKKs Hund i fokus

DKK i samarbejde om K9 Biathlon

13-12-2022 12:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De sidste par år er sporten K9 Biathlon vokset voldsomt i popularitet. Herhjemme er det især Lilleskov Slot med Lotte Höhrmann og Torben Lund, der har formået at lave store løb med masser af to- og firbenede løbere. Nu går de to sammen med DKK. Et samarbejde som begge parter glæder sig rigtig meget over

Skandinaviens største terrænløb med hund

14-12-2023 09:55, af Anne Cecilie Sohl

Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.

Sådan kan du og din hund støtte Danmarksindsamlingen

28-01-2021 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lilleskov Slot, der blandt andet står bag K9 Biathlon for alle, bruger nu deres store succes til at hjælpe andre. Derfor har de bestemt at donere en stor del af overskuddet fra virtuelle løb til Danmarksindsamlingen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet