EDS: Imponerende Dog Dancing i den runde hal

19-05-2023 11:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Man bør unde sig selv den oplevelse at besøge den runde hal, hvor der dystes i VM i Dogdance. Der er stemning, søde hunde og flotte præstationer

Copyright Ridehesten.com
Denne tjekkiske danser fik med sit Top Gun tema i den grad folk op af stolene. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Set oppefra må MCH Messecenter Herning være et sælsomt syn i disse dage. Inde blandt de mange haller myldrer det med mennesker og hunde i et kæmpe virvar. Et helt lille samfund af hundeelskere har samlet sig i denne by af enorme haller. 

Set deroppefra vil man også kunne se hurtigt få øje på en hal, der skiller sig ud fra de andre. For mens alle hallerne er firkantede med aflange gange imellem sig, så står der i den ene ende af dette hundesamfund en rund hal. Lidt alene står den. Som om den ikke helt er velkommen i klubben. 

Men hernede på jorden byder vi i den grad den runde hal velkommen. For den er en stor del af det kæmpe event, der lige nu fylder MCH Messecenter Herning. For udover European Dog Show, så bliver der også holdt VM i Dogdancing, og for at finde det, skal man en tur i den runde hal. 

Fredag står den på Heelwork to Music, hvor hunden skal være tæt ved handlerens ben. Det er ikke den mest spektakulære disciplin inden for dogdancing, men det er i den grad et syn værd. 

Det er nemlig lykkedes for dogdancingfolket at bygge et flot verdensmesterskab op. Der er en rigtig god stemning i hallen. Her jubler man, når man ser en flot præstation. Japanere, hollændere, englændere og mange flere rejste sig op og klappede, da en tjekkisk danser havde udført en smuk og rørende dans. Sådan skal det være, og sådan er det i den runde hal i disse dage.

Danske Sidsel Rychter Lauridsen og hendes hund Shadow er en af de danske ekvipager, der har været i ringen her i dag. Du kan se deres præstation i videoen herunder. 

Læs også

Hele Europa samles om hundene i Brno

09-04-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.

Dansk juniorhandler strålede i Slovenien

24-11-2024 13:57, af Cecilie Friis Amstrup

Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.

Til minde om Poul Ørnemark

19-07-2023 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer

Dans, passion og præcision førte til sejr ved nordisk mesterskab

29-11-2024 10:06, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rytcher Lauridsen og hendes hund Shadow imponerede ved de nordiske mesterskaber i Dog Dancing med dedikation, glæde og præcis træning.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Landsholdet i Dog Dancing skåler for sølv og fællesskab

28-11-2024 13:32, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom Dog Dancing er en individuel sport, var sammenhold og støtte blandt de danske deltagere i centrum ved de nordiske mesterskaber, hvor Danmark sikrede sig sølv i holdkonkurrencen. For Helle Larssen var fællesskabet en oplevelse i sig selv.

Dansk VM sølv

19-05-2023 17:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det danske hold i Heelwork To Music vandt en flot sølvmedalje ved VM i dogdancing i den runde hal

Dogdancere fik flot VM

30-07-2018 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det danske landsold i Dogdancing er tilbage fra VM i Holland. Vi har modtaget denne stemningsrapport fra dem

EDS: Nordiske verdensmestre i Dogdancing

21-05-2023 15:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev ikke til dansk medalje, men hvor var vi tæt på. Til gengæld gik begge guldmedaljer til vores to nordiske naboer

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet