Dag 2 af holdkonkurrencen i agility ved VM i Kristianstad startede med store forhåbninger til det store hold. Holdet lå på en 12. plads efter førstedagen springløb, og erfaringerne siger, at alt kan ske, når holdet er fejlfrit efter førstedagen
Men det ville ikke lige lykkes for det danske hold, og drømmen om en top placering eller tæt på denne forsvandt, da holdet måtte indkassere to gange disk og to løb med 5 fejl. Havde vi kunne holde stilen med de “planlagte” fejlfrie løb, så havde holdet været verdensmestre nu.
Verdensmester for store hold blev Belgien med 5 fejl, med Rusland på 2. pladsen, og de havde 10 fejl, og på 3. pladsen kom Finland med 10 fejl plus tidsfejl. Så den gode gamle taktik med 2 x 3 fejlfrie løb, havde virket her.
For både mellem hundene og de små hunde ødelagde torsdagens spring forhåbningerne om placeringer, da mellem hundene havde 3 disk med, og de små 2 disk. Mellem hundenes agilitybane var visse steder ren gambling, og ikke lige en bane, der passede de danske hunde. Så det blev til disk til alle fire ekvipager.
De små hunde valgte at tage revanche, og åbnede konkurrencen med 3 flotte fejlfrie løb.
Nu er alle klar til de individuelle konkurrencer, som starter i dag.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi
HUNDEN's redaktion har besøgt Oslo Hundeskole i Norge. Over 50 børn deltog i skolens Barn og Hund-lejr i efterårsferien for at træne agility og bare have det sjovt. Se HUNDEN's video fra lejren med interview af den daglige leder af Oslo Hundeskole
Danmarks civile Hundeførerforenings årlige DM afholdes i år på DcH Hernings hjemmebane i weekenden. Der konkurreres i lydighed, rally, agility, SPH og IPO
Danmarks største udendørs agilitystævne foregår hos DKK Viby 26. - 28. maj. Back on Track Danmark er blevet hovedsponsor for stævnet de næste tre år
I denne weekend er gæve beagler fra Danmark, Norge og Sverige samlet i Ålbæk for at dyste i spor
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.