Luft hunden sammen med andre

21-09-2011 11:50, af Tine Luther
DGI agility starter et nyt koncept med motionshold, der kombinerer fællesskab med gå- og løbeture for hundeejere. Konceptet er døbt ’Motioner med din hund – og DGI’ og skydes i gang d. 2. oktober med en landsdækkende event.
Copyright Ridehesten.com
Foto: DGI Agility

»Hvorfor løbe alene, når man har en dejlig hund som den perfekte løbepartner, og når man kan gøre det sammen med andre?« siger Uffe Larson, formand for DGI agility. Han har været med til at udvikle ideen om at starte motionshold i landets hundeklubber. Og det handler ikke om lydighed, men derimod om at være sammen om en løbetur eller at gå en tur i skoven. Sammen med sin hund og andre hundeejere. Landsdækkende event Konceptet er døbt ’Motioner med din hund – og DGI’ og skydes i gang d. 2. oktober. Her inviteres hundeejere og hunde af lokale foreninger fra hele landet til at komme med på en gratis løbe- eller gåtur i naturen. Formålet med dagen er samvær og motion, der krydres med råd og tips fra lokale instruktører. Det kan f.eks. være om, hvordan gåturen bliver sjovere, eller hvad du skal være opmærksom på, når du motionerer med din hund. »Det er op til den enkelte forening at være kreativ og finde lige den måde, de vil gøre det på,« siger Uffe Larson og forklarer, at der allerede findes hundeklubber, som eksperimenterer med motionshold. Sammenhold mellem hundeejere Aktiv Hundeskole ved Kjellerup er en af de klubber, der deltager i den landsdækkende event, og her har man allerede erfaring med motionsture. »Vi har været i skoven og lege med træstubbe og gået på gågaderne i Viborg og Silkeborg,« siger Anne-Mette Klink Christoffersen og tilføjer, at de lige nu planlægger en tur til Djurs Sommerland. Klubben holdt den første skovtur lige før jul sidste år, hvor der dukkede 35 af klubbens medlemmer op. Der er endnu ikke et fast motionshold i klubben, men lysten til at starte et er der. »Det er en god måde at skabe sammenhold mellem os hundeejere,« siger Anne-Mette Klink Christoffersen. Hun fortæller, at klubben glæder sig til at vise sig frem og fortælle om mulighederne for motion sin hund. ----- ------ ------ Fakta om arrangementet ’Motioner med din hund – og DGI’ Mød op og luft din hund sammen med andre. Arrangementet foregår d. 2. oktober fra 10.00-11.00 og kræver ingen tilmelding. Det er gratis at være med og kræver ikke medlemskab. Find den nærmeste forening, der tilbyder ’Motioner med din hund – og DGI’ på www.dgi.dk/agility (du kan bruge linket under billedet til højre)

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.