Luft hunden sammen med andre

21-09-2011 11:50, af Tine Luther
DGI agility starter et nyt koncept med motionshold, der kombinerer fællesskab med gå- og løbeture for hundeejere. Konceptet er døbt ’Motioner med din hund – og DGI’ og skydes i gang d. 2. oktober med en landsdækkende event.
Copyright Ridehesten.com
Foto: DGI Agility

»Hvorfor løbe alene, når man har en dejlig hund som den perfekte løbepartner, og når man kan gøre det sammen med andre?« siger Uffe Larson, formand for DGI agility. Han har været med til at udvikle ideen om at starte motionshold i landets hundeklubber. Og det handler ikke om lydighed, men derimod om at være sammen om en løbetur eller at gå en tur i skoven. Sammen med sin hund og andre hundeejere. Landsdækkende event Konceptet er døbt ’Motioner med din hund – og DGI’ og skydes i gang d. 2. oktober. Her inviteres hundeejere og hunde af lokale foreninger fra hele landet til at komme med på en gratis løbe- eller gåtur i naturen. Formålet med dagen er samvær og motion, der krydres med råd og tips fra lokale instruktører. Det kan f.eks. være om, hvordan gåturen bliver sjovere, eller hvad du skal være opmærksom på, når du motionerer med din hund. »Det er op til den enkelte forening at være kreativ og finde lige den måde, de vil gøre det på,« siger Uffe Larson og forklarer, at der allerede findes hundeklubber, som eksperimenterer med motionshold. Sammenhold mellem hundeejere Aktiv Hundeskole ved Kjellerup er en af de klubber, der deltager i den landsdækkende event, og her har man allerede erfaring med motionsture. »Vi har været i skoven og lege med træstubbe og gået på gågaderne i Viborg og Silkeborg,« siger Anne-Mette Klink Christoffersen og tilføjer, at de lige nu planlægger en tur til Djurs Sommerland. Klubben holdt den første skovtur lige før jul sidste år, hvor der dukkede 35 af klubbens medlemmer op. Der er endnu ikke et fast motionshold i klubben, men lysten til at starte et er der. »Det er en god måde at skabe sammenhold mellem os hundeejere,« siger Anne-Mette Klink Christoffersen. Hun fortæller, at klubben glæder sig til at vise sig frem og fortælle om mulighederne for motion sin hund. ----- ------ ------ Fakta om arrangementet ’Motioner med din hund – og DGI’ Mød op og luft din hund sammen med andre. Arrangementet foregår d. 2. oktober fra 10.00-11.00 og kræver ingen tilmelding. Det er gratis at være med og kræver ikke medlemskab. Find den nærmeste forening, der tilbyder ’Motioner med din hund – og DGI’ på www.dgi.dk/agility (du kan bruge linket under billedet til højre)

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.