På trods af navnesammenfald, har sygdommen diabetes insipidus ikke noget at gøre med sukkersyge (diabetes mellitus). Hunde med diabetes insipidus har problemer med at opkoncentrere deres urin, som følge af problemer med et hormon kaldet antidiuretisk hormon, eller blot ADH. ADH dannes i en del af hjernen kaldet hypofysen, og har effekt på hundens nyrer, hvor det får nyrerne til at opkoncentrere urinen. Uden ADH kan nyrerne ikke tilbageholde væske i kroppen. Hunden vil begynde at tisse og drikke meget, og kan let dehydrere.
To typer af diabetes insipidus
Sygdommen findes i to former – én hvor årsagen til problemet skal findes i hjernen, og én hvor årsagen skal findes i nyrerne.
I det første tilfælde, skyldes sygdommen en nedsat produktion af hormonet kaldet ADH, og det vil sige at nyrerne derfor ikke får tilstrækkelig besked om at opkoncentrere urinen.
Ved den anden form, danner hjernen tilstrækkelige mængder ADH, men hormonet virker ikke som det skal i nyrerne.
Hjerneformen af diabetes insipidus kan skyldes skader på hjernen, kræft i hjernen eller betændelsestilstande i hjernen. Nyreformen kan blandt andet skyldes skader på nyrerne som følge af andre sygdomme. For både hjerneformen og nyreformen gælder det dog også, at man ofte ikke kan finde en underliggende årsag til sygdommen.
Hvad er symptomerne på diabetes insipidus?
Hunde med diabetes insipidus vil ofte udvise symptomer som blandt andet:
Hvis hunden med diabetes insipidus ikke har adgang til vand, kan de hurtigt udvikle en livstruende dehydrering, med koma og død til følge.
Nogle af de mest almindelige tegn på akut dehydrering er:
Fremtiden for en hund med diabetes insipidus
Sygdommen kan behandles med medicin, der hjælper nyrerne til ingen at fungere som de skal, og nogle hunde kan få et godt liv med en livslang behandling. Prognosen for hunde med diabetes insipidus afhænger dog til dels af årsagen til sygdommen.
På en smuk og solbeskinnet efterårsdag midt i oktober måned, afholdte Dansk Pointer Klub en spændende hubertusprøve for stående engelske jagthunde. En prøveform hvor både hund og føreren bedømmes
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Det er en skrøne, at man kan vurdere hundens kropstemperatur på snuden eller poterne. Men hvad skal du så gøre, hvis du tror din hund har feber?
44-årige Rune Ilsted var forleden tæt på at dø efter en uskyldig leg med sin hund. Nu vil han advare andre
Sidste uge var hunden.dk på tur med Dyreværnets dyreambulance. Det blev en tur, som bød på alt fra en mistænkelig anmeldelse til tynde hunde og en psykisk syg hundeejer.
Mangel på røde blodceller – eller anæmi – er en alvorlig tilstand hos hunde, og kan skyldes en række forskellige sygdomme. Vi ser lidt nærmere på, hvad der kan være årsag til blodmangel
Vådt og koldt vejr giver kennelhosten ideelle betingelser – men hvad er kennelhoste, og hvad skal du holde øje med?
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?