Pas på med papirløse hundehvalpe

12-08-2015 08:30, af Tine Luther
Agria Dyreforsikring har hvert år flere hundrede sager, hvor hundeejere, der har købt hundehvalp uden papir, bliver ramt af en tragedie, der både bliver smertefuld og dyr. Alt for ofte ender købet med, at hvalpen ikke har det godt, bliver alvorligt syg eller i værste fald ikke overlever.
Copyright Ridehesten.com
For et trygt og sikkert køb anbefaler Agria, at køberen ser hvalpen i det miljø, den er vokset op i hos sælgeren.

Det handler om illegalt importerede dyr af populære hunderacer, eksempelvis blandinger med fransk bulldog, chihuahua eller cookiepoo, der er smuglet ind i landet via useriøse importører. De sælges ofte til priser, der ligger en del under markedsprisen, og giver alligevel sælgeren en god fortjeneste. En fællesnævner for papirløse hvalpe er, at de mangler den dokumentation, som en hvalp bør have med sig ved ejerskifte. • Ved ejerskifte er det vigtigt, at hvalpen har den rette dokumentation, der viser, at den har fået en god start på livet. Det øger chancen for, at den vokser op som et stærkt og holdbart individ, som hundeejeren kan have det godt sammen med i rigtig mange år, siger Sonja Karaoglan, direktør for Agria Dyreforsikring. Vær påpasselig For et trygt og sikkert køb anbefaler Agria, at køberen ser hvalpen i det miljø, den er vokset op i hos sælgeren - og meget gerne sammen med forældredyrene eller i hvert fald moderen. Vær påpasselig hvis prisen er meget lavere, end hvad en tilsvarende hund normalt koster i Danmark. Det, man sparer ved at købe en billigere hund, kan meget hurtigt overskygges af ekstra omkostninger til dyrlæger; til behandling og medicinering af importerede sygdomme (som vi ikke er vant til i Danmark) eller fejl, som hunden har med sig, som man ikke kan se på købstidspunktet. • Agria tilbyder sygeforsikring til alle hunde uanset baggrund, men for at hunden skal få den allerbedste dækning, skal den sygeforsikres så tidligt som muligt, og gerne inden den fylder fire måneder, siger Sonja. Stil relevante spørgsmål Spørg evt. sælgeren om hvalpen har en forsikring for skjulte fejl, det giver en god beskyttelse for skjulte sygdomme, der først dukker op senere i livet. Det er også vigtigt at tjekke resultaterne af hvalpens første sundhedsundersøgelse, og om den har fået relevante vacciner og ormekure. Hvalpekøber bør stille følgende spørgsmål: 1. Er hunden importeret? 2. Er hvalpen vaccineret i henhold til de danske anbefalinger? 3. Er hvalpen ID-mærket, og er den registreret i hunderegisteret? 4. Har hvalpen en sundhedsbog uden anmærkninger fra en dansk dyrlæge? Hvor længe er det siden, den er lavet? 5. Har hvalpen fået de ormekure, den skal have? Står det i sundhedsbogen? 6. Hvis importeret: Hvor gammel var hvalpen ved importen (nogle hvalpe tages fra tæven, før det er lovligt, fordi de skal eksporteres)? Får du ikke tydelige og klare svar på disse spørgsmål, bør du takke nej til handlen. Alle hvalpe er skønne, men det er ikke alle, der er friske og raske. Køb ikke hunden af medlidenhed, da du ellers bidrager til den illegale handel med papirløse hunde. /Pressemeddelse fra Agria Dyreforsikring

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Cecilie Krarup fortæller om sit værste mareridt

11-06-2018 14:49, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.