Den ældre hund får også ømme ben

27-04-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har travet land og rige rundt under corona – og har vi en hund, har den selvfølgelig været med. Men en ældre hund har præcis samme risiko for skader, sygdom og smerter som ældre mennesker har. Agrias skadestatistik viser en kraftig stigning i skader på bevægeapparatet hos hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Stigningen i antallet af skader i bevægeapparatet, der er på over 50 procent fra første kvartal 2020 til første kvartal 2021, har formentlig flere årsager: Det kan både skyldes, at hunde motioneres meget mere end normalt under corona, og at vi alle har haft bedre tid til at holde øje med, om hunden nu har det godt. Skaderne er typisk i hundens bevægeapparat – hofter, ryg  og knæ.

Det er nemt at glemme, at hunden ældes hurtigere, end vi selv gør, og det kan bl.a. give smerter i kroppen, hvis vi forventer, at den kan småløbe ti kilometer eller gå timelange ture, ligesom den kunne, da den var yngre. 

 

Hunden følger dig i tykt og tyndt

Fordi hunde er sociale væsner, vil de helst gøre dig glad, og traver afsted, så godt de kan ved siden af dig. Men hvis din ældre hund begynder at være lidt modvillig og ikke længere trækker i snoren, som den plejede, så skal du være opmærksom på, at det måske er smerter, der er årsag til dens tilbageholdenhed.

 For hunde med gigt er det bedre at gå flere korte ture i stedet for et par længere, Mogens Brix

 

Passende udfordringer

Gennem hele hundens liv er det vigtigt, at den bliver udfordret på et niveau, der passer til dens alder og fysiske formåen. Den skal have tilpas med motion for at undgå overvægt og til at holde dens led og muskler i god form. En passiv hund bliver ikke kun påvirket fysisk – det går også ud over dens mentale sundhed. Hunde, der lever passive liv, bliver lettere senile, så sørg for at aktivere den, så den ikke bare ligger de fleste af døgnets timer for sig selv. Da en ældre hund  typisk er mere rolig, er den nemmere at have med ud, så tag din gamle ven med, når du besøger venner, børnene er til sport, eller du bare skal et smut i byen.

 

Flere korte ture er bedre end én lang

– For hunde med gigt er det bedre at gå flere korte ture i stedet for et par længere, siger Mogens Brix, dyrlæge hos Agria Dyreforsikring.

Tag f.eks. hunden med ud i haven, og lad den søge efter et par godbidder eller legetøj, du har gemt, tag den med ud til postkassen, og hvis du har mulighed for det, og læg gåturen et sted, hvor underlaget er blødt. 

Fakta
Almindelige helbredsproblemer hos ældre hunde
  • Gigt – rammer i særlig grad store og tunge hunde, men selv mindre hunderacer kan blive ramt. De mest almindelige symptomer er ledsmerter, der fører til halthed og stive led efter hvile. Undgå trapper, og at hunden skal hoppe op/ned af f.eks. møbler. Tilpas diæt, vægt og motion til hundens alder. Flere korte ture hver dag bør erstatte få længere.
  • Livmoderbetændelse – kan opstå hos alle racer, men hos visse racer rammes mere end halvdelen af tæverne, f.eks. berner sennen, grand danois, irsk ulvehund og rottweiler. Tæveejere bør vælge en sygeforsikring, der dækker hele hundens liv, da livmoderbetændelse ofte rammer de hunde.
  • Tumorer – mærk hunden efter med jævne mellemrum for at opdage eventuelle knuder. En tidlig diagnose giver en bedre prognose.
  • Nedsat syn og hørelse – begynder din hund at høre dårligere, kan du bruge kropssprog til at vise den, hvad du gerne vil. Det nytter alligevel ikke at tale højere. Er det synet, der svigter, er det vigtigt, at I ikke flytter for meget rundt på møblerne derhjemme, og at gåturene går ad kendte ruter.
  • Fedme – pas godt på, at din hund ikke bliver for tyk, når den motioneres mindre. Stol ikke på dine egne øjne, men lyt til dyrlægen eller folk omkring dig. Vi kan ikke altid selv se, når vores hund er blevet for rund. Smut regelmæssigt forbi dyrlægen og få hunden på vægten. Sørg for at få afstemt kosten, for det er ikke rart for ømme led at bære rundt på en masse ekstra vægt.

Læs også

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Din ældre hund – pensionist på fire poter

28-07-2020 10:22, af Lotte Evers

Her kommer endnu et afsnit fra retrieverbogen af Lotte Evers

USA: Hund bringer lykke i livet for 104-årig

23-05-2018 14:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hele sit liv har Milt Lessner haft hund. Da han mistede sin kone, mistede han også sine hunde. Nu har han adopteret en ældre hund, og han er lykkelig

Lucy blev reddet fra voldelig ejer

28-06-2016 15:14, af Kasper Larsson
Det endte lykkeligt for den unge pitbull Lucy. Aktivister påstod overfor ejeren, at hun var død – nu er hun reddet i sikkerhed og har fået behandling for sine skader.

Skal din hund med i landsdækkende oplysningskampagne?

03-08-2012 14:31, af Tine Luther
En lang række firmaer/hundeorganisationer, heriblandt Dansk Kennel Klub, er gået sammen om en landsdækkende kampagne, der skal sætte fokus på det at bruge enten refleks eller lys på sin hund, når man går tur med hunden i vintertiden. Hver år koster mangel på lys flere hunde skader eller i værste fald livet, og nogle gange rammes en ejer også af en bil.

Hund skambidt og ejer snydt med falsk navn

24-06-2013 14:02, af Maja Golles
Hund blev skambidt i sidste uge og døde efterfølgende af sine skader. Ejeren til gerningshunden oplyste falsk navn og adresse

Hundeslagsmål er et mareridt for alle hundeejere

25-05-2017 13:03, af Anne Ekenberg

Hunde, der bider andre hunde, er et mareridt for alle, der er indblandet. Som hundeejer er du altid ansvarlig for din hund, og selv små bid kan give skader, som altid bør tjekkes af en dyrlæge

Blog: Min hund: En topatlet - Optimer hundens præstation og undgå skader. Del II: “Nedkøling” og restitution

19-11-2021 08:41, af Karoline Sidelmann Brinch

Til tider glemmer vi, at mange af vores hunde er topatleter, som yder store fysiske præstationer fx til jagt, canicross, agility, mv. Derfor har de brug for vores hjælp til at yde deres bedste og undgå skader. I min seneste blog skrev jeg om vigtigheden af at varme op, når vores sports-hunde skal ud og præstere. I dag skal det handle om tiden efter, hunden har været afsted: Hvordan sikrer vi på bedste vis, at hunden hurtigt kommer sig ovenpå kraftanstrengelserne og restituerer bedst muligt

Ektropion – hvad er det?

22-04-2019 09:24, af Astrid Gerd Holtet

Udadkrængning af øjenlågene – eller ektropion – gør øjnene mere modtagelige overfor skader og infektioner 

Forfærdelig væddeløbsindustri i bl.a. Storbritannien

03-12-2015 11:20, af Tine Luther
Hundevæddeløbsindustrien i Storbritannien benytter kritisable metoder, så man kan ikke lade dem overvåge sig selv. Det er nødvendigt med en uafhængig tilsynsmyndighed, hvis forsømmelse, grusomme træningsmetoder og udbredte skader skal stoppes, siger League Against Cruel Sports.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

MISSION SUND – To ben & fire poter på fælles vægttabsrejse

08-09-2025 09:09, af Redaktionen

Hvad sker der, når en ejer af en fodervirksomhed og en stærkt overvægtig labrador starter på vægttab sammen? Det lyder som starten på en joke – men det er faktisk alvor. Og det er præcis, hvad Brogaarden har sat i gang med kampagnen Mission Sund.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene