Så gjorde vi det igen. Danmark har fået en splinterny verdensmester. Liselotte Hutzelsieder Nielsen og hendes 10 år gamle schæfer Hedegårds Odille (i daglig tale Thilde) vandt her i weekenden Verdensmesterskabet i spor (FCI IGP-FH VM), som blev afholdt i Tjekkiet.
Liselotte klarede de to prøver til 97 og 97 point og endte derfor med en samlet pointhøst på imponerende 194 point.
2. pladsen gik det tyske Michael Tomczak, der fik 2 gane 96 og altså endte med 192 point.
Det er 5. gang, parret har kvalificeret sig til verdensmesterskab, og denne gang var lykkens gang.
Liselotte og Thilde har i årenes løb vundet mange mesterskaber blandt andet DM.
Vi siger stort tillykke til Liselotte og kipper med det danske hundeflag for den flotte præstation.
Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.
Efter ni år som læsehund og næsten 300 børns trofaste lytteven har den elskede hovawart Indy trukket sig tilbage. Hun har sat tydelige spor i mange børnehjerter og efterladt en arv af læselyst, mod og tryghed.
Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.
Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund
Var du til VM i Randers, eller ville du gerne have været det, så kan du se billederne her
Tirsdag var der officiel åbning af VM i Randers, og onsdag kom hundene i konkurrence. Office manager Tina Nørgaard fortæller om travl men god start
Nu skulle den altså være god nok
Det er svært at gå rundt i Randers i disse dage og ikke blive schæferskruk. Her er et lille galleri
Danske Natasha Gjerulff vandt første løb af to i VM i agility for små hunde med Moviestar
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet