Når du tager til VM for schæferhunde i Randers, og dit plasticsæde på stadion begynder at blive en smule ubekvem at sidde på. Så kan du med fordel tage turen ind til Randers og opleve nogle af de mange hundeevents byen byder på.
Se programmet herunder:
Onsdag d. 3. oktober:
Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-19. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.
Gaia Museum viser filmen ”Love of art”. En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der hotdogs i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.
Torsdag d. 4. oktober:
Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-19. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.
Gaia Museum viser filmen ”Love of art”. En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der ”Gode ben” i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.
Hos Bilka i Randers Storcenter er det dyrenes dag. Her kan du vinde en masse gode præmier til dit kæledyr. Kl. 13-19. Adresse: Merkurvej 53, 8960 Randers SØ.
Fredag d. 5. oktober:
Fysiologisk hundemassør Anne Lund Poulsen massere din hund i Houmeden, Randers City, Kl. 12-18.
Gaia Museum viser filmen ”Love of art”. En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der Kødboller á la Lady og Vagabonden i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.
Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-18. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.
Teaterskolen Kastali’a laver interaktiv gadeteater med fokus på hunde, når Kamchataka-folket dukker op rundt omkring midtbyens hyggelige gader. Kl. 15.30 og kl. 17. Forestillingen varer 30 minutter.
Lørdag d. 6. oktober:
Tag din hund med i hundebaren på Rådhustorvet, kl. 10-15.
Mød hundecoachen Maja B. Bruus på Rådhustorvet, kl. 10-15.
Fysiologisk hundemassør Anne Lund Poulsen masserer din hund i Torvegade, kl. 10-15.
Oplev ”Dog Dancing” med Pia og Nina på Østervold, kl. 12-12.30.
Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 9.-15. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.
Gaia Museum viser filmen ”Love of art”. En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt
Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM
To hunde sidder på en hundepension på tredje måned, mens politiet vurderer, om de skal aflives
Hunde har desværre, ligesom alle os andre, en udløbsdato - og for nogle hunde kan vejen derhen være mindre god. Men nu har et forskerhold fra Arizona State University måske fundet en helt essentiel faktor, når det gælder vores hundes sundhed.
Hunde hører ikke til i brandvarme biler. Se bare denne video, som DR Videnskab har lavet
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.