Hele Randers går i hundene

27-09-2018 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun omkring stadion, der bliver noget for hundeelskere, når VM for schæferhunde afholdes i Randers. Hele byen kommer til at fejre begivenheden

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Når du tager til VM for schæferhunde i Randers, og dit plasticsæde på stadion begynder at blive en smule ubekvem at sidde på. Så kan du med fordel tage turen ind til Randers og opleve nogle af de mange hundeevents byen byder på. 

Se programmet herunder:

Onsdag d. 3. oktober:

Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-19. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.

Gaia Museum viser filmen ”Love of art”.  En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der hotdogs i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.

Torsdag d. 4. oktober:

Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-19. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.

Gaia Museum viser filmen ”Love of art”.  En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der ”Gode ben” i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.

 Hos Bilka i Randers Storcenter er det dyrenes dag. Her kan du vinde en masse gode præmier til dit kæledyr.  Kl. 13-19. Adresse: Merkurvej 53, 8960 Randers SØ.

Fredag d. 5. oktober:

Fysiologisk hundemassør Anne Lund Poulsen massere din hund i Houmeden, Randers City, Kl. 12-18.

Gaia Museum viser filmen ”Love of art”.  En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der Kødboller á la Lady og Vagabonden i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.

Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-18. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.

Teaterskolen Kastali’a laver interaktiv gadeteater med fokus på hunde, når Kamchataka-folket dukker op rundt omkring midtbyens hyggelige gader. Kl. 15.30 og kl. 17. Forestillingen varer 30 minutter. 
 

Lørdag d. 6. oktober:

Tag din hund med i hundebaren på Rådhustorvet, kl. 10-15.

Mød hundecoachen Maja B. Bruus på Rådhustorvet, kl. 10-15.

Fysiologisk hundemassør Anne Lund Poulsen masserer din hund i Torvegade, kl. 10-15.

Oplev ”Dog Dancing” med Pia og Nina på Østervold, kl. 12-12.30.

Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 9.-15. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.

Gaia Museum viser filmen ”Love of art”.  En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.

Læs også

Actionfyldte fotos fra VM for schæferhunde er nu online

06-10-2022 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra

Ærgerlig dansk start på søndagen

02-10-2022 10:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt

VM for schæferhunde i Randers 2022

10-11-2021 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM

Hundeejer amok: Slår yngre hundeejer, der ville forsvare sine hunde

22-03-2017 14:47, af Kasper Larsson
En 23-årig kvinde blev udsat for vold af en 39-årig kvinde, efter at hendes hunde havde angrebet den 23-åriges to hunde

Hundekøb i coronakrisen kræver grundig overvejelse

16-04-2020 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er som bekendt menneskets bedste ven, og sådan er det også under coronakrisen. Flere og flere anskaffer sig nu hunde, og det kan være en god idé, så længe valget er velfunderet. Er købet derimod impulsivt og begrundet i længslen efter socialt samvær og underholdning til børnene, kan det på sigt koste hunden livet

Små og store hunde sammen: retriever og gårdhund

21-08-2015 13:09, af Tine Luther
I HUNDEN nr. 6 bragte vi en artikel om at have store og små hunde sammen. I den forbindelse fortæller en læser om erfaringerne med at have en retriever og en dansk/svensk gårdhund sammen.

Flere Chrisco-produkter tilbagetrækkes og underleverandør opsagt

20-12-2024 07:35, af Cecilie Friis Amstrup

Chrisco har efter flere episoder med adfærdsændringer hos hunde valgt at tilbagetrække en række produkter ud fra et forsigtighedsprincip. Produkterne er alle fra samme underleverandør, som Chrisco nu har valgt at opsige samarbejdet med.

Hundene er tilbage i Det Hvide Hus

30-03-2021 09:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Major og Champ er nu begge tilbage hos Joe Biden i Det Hvide Hus. De to hunde blev sendt hjem til Delaware tidligere på måneden

Hunde på Store Hestedag

02-09-2011 13:00, af Tine Luther
Igen i år har Store Hestedag et samarbejde med specialklubber under Dansk Kennel Klub, og der bydes på masser af oplevelser med hunde i weekenden d. 3. og 4. september.

Ny undersøgelse: Ældre bliver raskere af at have hund

24-07-2016 15:30, af Kasper Larsson
Det kommer ikke som nogen overraskelse, at det naturligvis er godt for helbredet at have hund, med mindre man selvfølgelig er allergisk. En ny undersøgelse viser imidlertid, at ældre mennesker nyder store helbredsmæssige fordele af hunde – blot ved være sammen med dem.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.