De sidste par timer har medierne gjaldet med nyheden om, at en dansk hund er smittet med covid-19. Det er i den grad også en nyhed, da der ikke er mange af den slags historier på verdensplan. Men betyder det så, at danske hundeejere skal leve i frygt og isolation hele sommeren for at undgå, at deres hunde lider samme skæbne som minkene på farmene, eller hvad betyder det egentlig?
I bund og grund har fundet af coronasmitte hos en dansk hund ikke ændret på, hvordan man som hundeejer skal opføre sig.
Tidligere forsøg med hunde og katte viser, at virus kan få virus, men at katte har meget nemmere ved det end hunde, at kæledyr som oftest ikke viser nogen tegn på sygdom ved smitte, at katte kan smitte hinanden med virus, men det er stadig ikke påvist, at kæledyr kan smitte mennesker.
Derfor er alle anbefalinger vedrørende kæledyr skabt ud fra et forsigtighedsprincip. Det anbefales generelt, at man ikke lader hunde og katte slikke sig i ansigtet, men herudover bør man overholde de forholdsregler, man allerede kender så godt fra de sidste måneders indsats.
Den smittede hund kommer også til at leve den næste periode på samme måde mennesker, der er smittet med covid-19. Derfor skal familien og hunden undgå kontakt med andre dyr og mennesker uden for husstanden, ligesom hunden kun må luftes på matriklen. Igen er der altså tale om, at man tager disse konsekvenser af ren forsigtighed, og myndighederne slår også i dag fast, at der ikke er grund til bekymring, da det stadig ikke er påvist, at kæledyr kan smitte mennesker.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
31 oktober er det halloween. Skulle du stå og mangle et kostume til hunden, så er der masser af inspiration her
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
Aflivning af hunde er altid et følsomt emne. Men hvornår bør man skride til aflivning af en aggressiv hund? I Tyskland ser det nu ud til, at en hund, der har dræbt sin ejer og dennes søn, får lov at leve
Fredag aften blev to hunde reddet fra en grævlingegrav. Det fortæller Trekantområdets Brandvæsen på Facebook
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.