De sidste par timer har medierne gjaldet med nyheden om, at en dansk hund er smittet med covid-19. Det er i den grad også en nyhed, da der ikke er mange af den slags historier på verdensplan. Men betyder det så, at danske hundeejere skal leve i frygt og isolation hele sommeren for at undgå, at deres hunde lider samme skæbne som minkene på farmene, eller hvad betyder det egentlig?
I bund og grund har fundet af coronasmitte hos en dansk hund ikke ændret på, hvordan man som hundeejer skal opføre sig.
Tidligere forsøg med hunde og katte viser, at virus kan få virus, men at katte har meget nemmere ved det end hunde, at kæledyr som oftest ikke viser nogen tegn på sygdom ved smitte, at katte kan smitte hinanden med virus, men det er stadig ikke påvist, at kæledyr kan smitte mennesker.
Derfor er alle anbefalinger vedrørende kæledyr skabt ud fra et forsigtighedsprincip. Det anbefales generelt, at man ikke lader hunde og katte slikke sig i ansigtet, men herudover bør man overholde de forholdsregler, man allerede kender så godt fra de sidste måneders indsats.
Den smittede hund kommer også til at leve den næste periode på samme måde mennesker, der er smittet med covid-19. Derfor skal familien og hunden undgå kontakt med andre dyr og mennesker uden for husstanden, ligesom hunden kun må luftes på matriklen. Igen er der altså tale om, at man tager disse konsekvenser af ren forsigtighed, og myndighederne slår også i dag fast, at der ikke er grund til bekymring, da det stadig ikke er påvist, at kæledyr kan smitte mennesker.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Vær med i Dansk Kennel Klubs store fotokonkurrence i samarbejde med CEWE. Send dine bedste pletskud og vind fotopræmier.
Vores fotografer fik ondt i pegefingrene i weekenden i Fredericia, fordi der var så mange søde hunde og mennesker at tage billeder af. Nu kan du selv købe et eller flere af billederne
Opdaterede regler for brug af medicin og doping samt krav til dispensation skal beskytte hundenes sundhed og sikre fair konkurrence i DKK aktiviteter
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.