Lørdag eftermiddag var der taktfaste klapsalver i store ring på hundeudstillingen i Fredericia. For en gangs skyld skyldtes klapsalverne ikke de smukke hunde, men tre kenneler, som modtog hæderspriser fra Dansk Kennel Klub.
En af de tre kenneler var Kennel Faarup, som i 30 år har opdrættet welsh corgi cardigan.
– Det betyder jo alt for os at få sådan en pris, så vi er meget stolte. Vi har 30-års jubilæum i faget tirsdag den 13. februar, så det er blevet noget af en livsstil for os at opdrætte hunde, fortæller Erik Faarup, der driver kennelen sammen med sin hustru Ilse.
Fra pembroke til cardigan
Det var lidt af en tilfældighed, at kærligheden faldt på de små aflange corgier. Parret havde selv en schæferhund, men da et vennepar pludselig fik en corgihvalp, var der ikke noget at gøre.
– Vi var bare solgt med det samme, vi så den, fortæller Erik Faarup.
Dengang for 30 år siden var der ikke så mange corgier i Danmark og der var langt flest pembroke. Det har dog ændret sig.
– Der var måske tre cardigan på udstillingerne dengang, mens der kunne være omkring 25 pembroke. I dag har cardigan overhalet pembroke. Bare se her i Fredericia, hvor der er tilmeldt 69 cardigan og 23 pembroke. Det er et meget typiske billede, lyder det fra Erik Faarup.
Selvom parret har gået blandt unge og gamle corgier i 30 år, så er kærligheden til den lille hyrdehund stadig den samme.
– Corgien er en stor familiehund. Den er selvstændig, kvik og hurtig og så er den en meget kærlig hund. Jeg er betaget af dens væsen, da den udover at være en fortræffelig familiehund også stadig har bevaret sine brugsinstinkter, siger Erik Faarup.
Udover Kennel Faarup modtog også Kennel Goldline og Kennel Surtsey DKK’s opdrætterpris
Når DKK Kreds 1 inviterer til Bakkeskue på Kristi Himmelfartsdag for 35. gang venter en dag fuld af smil, svingende haler og nye tiltag, der hylder fællesskab og mangfoldighed i hundeverdenen.
Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race.
En positiv, loyal og arbejdsom kvinde fik lørdag aften overrakt Dansk Kennel Klubs hæderstegn i guld. En hæder som ikke mange får
Det er varmt i dag, og derfor er det rigtig vigtigt, at hunde ikke efterlades i bilerne.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
Første udstilling er nu forbi. Her får I et udvalg af vores billeder. Alle billederne kommer på nettet i løbet af den kommende uge. Tak for en dejlig udstilling
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.