Lørdag eftermiddag var der taktfaste klapsalver i store ring på hundeudstillingen i Fredericia. For en gangs skyld skyldtes klapsalverne ikke de smukke hunde, men tre kenneler, som modtog hæderspriser fra Dansk Kennel Klub.
En af de tre kenneler var Kennel Faarup, som i 30 år har opdrættet welsh corgi cardigan.
– Det betyder jo alt for os at få sådan en pris, så vi er meget stolte. Vi har 30-års jubilæum i faget tirsdag den 13. februar, så det er blevet noget af en livsstil for os at opdrætte hunde, fortæller Erik Faarup, der driver kennelen sammen med sin hustru Ilse.
Fra pembroke til cardigan
Det var lidt af en tilfældighed, at kærligheden faldt på de små aflange corgier. Parret havde selv en schæferhund, men da et vennepar pludselig fik en corgihvalp, var der ikke noget at gøre.
– Vi var bare solgt med det samme, vi så den, fortæller Erik Faarup.
Dengang for 30 år siden var der ikke så mange corgier i Danmark og der var langt flest pembroke. Det har dog ændret sig.
– Der var måske tre cardigan på udstillingerne dengang, mens der kunne være omkring 25 pembroke. I dag har cardigan overhalet pembroke. Bare se her i Fredericia, hvor der er tilmeldt 69 cardigan og 23 pembroke. Det er et meget typiske billede, lyder det fra Erik Faarup.
Selvom parret har gået blandt unge og gamle corgier i 30 år, så er kærligheden til den lille hyrdehund stadig den samme.
– Corgien er en stor familiehund. Den er selvstændig, kvik og hurtig og så er den en meget kærlig hund. Jeg er betaget af dens væsen, da den udover at være en fortræffelig familiehund også stadig har bevaret sine brugsinstinkter, siger Erik Faarup.
Udover Kennel Faarup modtog også Kennel Goldline og Kennel Surtsey DKK’s opdrætterpris
Når DKK Kreds 1 inviterer til Bakkeskue på Kristi Himmelfartsdag for 35. gang venter en dag fuld af smil, svingende haler og nye tiltag, der hylder fællesskab og mangfoldighed i hundeverdenen.
Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race.
En positiv, loyal og arbejdsom kvinde fik lørdag aften overrakt Dansk Kennel Klubs hæderstegn i guld. En hæder som ikke mange får
I godt seks år har BR Roset leveret rosetter til Dansk Kennel Klubs udstillinger. I dag havde ejer Betina Larsen en særlig roset til DKK
Vinden er svagere, solen er stærkere. Det er varmere i dag end i går. Helidgivis er udstillerne i Dansk Kennel Klub gode til at finde skygge til deres hunde
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
I den kommende weekend er der hundefestival i Blokhus, hvor man præsenterer et flot og hyggeligt program
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Så er vi nået til dag to i Roskilde, og her får du et overblik over, hvilke racer du kan se i hvilke ringe
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.