Beagler med snuden i sporet

07-04-2025 17:11, af Leif Scheel

Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.

Copyright Ridehesten.com
Det er ikke det nemmeste i verden at få taget et gruppebillede af aktive, snuseglade beagler (og deres ejere). Foto: Leif Scheel

Alt for få beagler træner schweiss, i hvert fald hvis du spørger Leif Scheel og Lotte Tang, som begge bruger en stor del af deres fritid på at træne schweiss, og som over de seneste år har opnået flotte prøveresultater med deres hunde.
– Vi ser en tendens til, at beagler stiller på 3-timers prøver, som mange har brug for for at kunne stille i brugsklasse på udstilling, men alt for få arbejder videre med træningen til overnatningsspor. Og her er succesraten heller ikke nær så stor som på 3-timers spor, fortæller de.

Fordi beaglen har et naturtalent for schweiss, er der mange, der tror, at det at gå schweiss bare handler om at følge med for enden af linen. Og det går næsten også altid godt på et 3-timers spor, men så snart der kommer udfordringer, skal føreren kunne hjælpe sin hund, og det kræver træning. Man siger, at det tager to måneder at træne en hund op, mens det tager to år at træne føreren.

Copyright Ridehesten.com
En beagle med snuden på sporet er en glad beagle. Foto: Leif Scheel

– Det er en fornøjelse at arbejde med sin hund, fortæller Lotte og fortsætter: – Men det allerbedste er, når man begynder at knække koden i samarbejdet med hunden, og det kræver mange timers træning.

Derfor tilbyder Leif og Lotte nu træning særligt for beagler i håbet om, at flere beagleejere falder for schweissarbejdet og for træningen i at udvikle samarbejdet mellem hund og fører.

Det er ikke, fordi Leif og Lotte mener, de har facitlisten til, hvordan det skal gøres, men fordi de gerne vil dele deres erfaringer med forskellige metoder og værktøjer. – Vi tror på, at hunde og førere er forskellige, og at det er vigtigt, man finder sin egen vej i træningen, fortæller Leif og tilføjer: – Men det er også vigtigt at træne nogle grundelementer og få forståelse for, hvad der sker på et spor mellem hund og fører. Føreren skal forstå, at man både kan hjælpe, men også forstyrre, hundens arbejde. Føreren spiller derfor en vigtig rolle.

Schweisskursus for beagler
Den 15. marts mødte seks glade beagleejere forventningsfulde op i Sdr. Stenderup Midtskov ved Kolding, hvor flere af hundene og deres førere var ude at prøve schweissspor for første gang.
Der blev gennemgået teori, trænet markering af sårlejer og lineføring, og alle sluttede dagen af med at gå et traditionelt prøvespor på 400 meter. Beaglerne viste overlegent, at det der med spor, det kan de bare.

Allerede den 29. marts mødtes deltagerne igen, hvor de trænede sporlægning og gik sporene efter lidt mere teori og sårlejetræning.

Copyright Ridehesten.com
Gennemgang af dagens program for schweissarbejde ved Lotte Tange og Leif Scheel. Foto: Leif Scheel

John Røge var kørt helt fra Sjælland for at deltage i kurset: – Det er rigtig svært at finde kurser og træning på Sjælland, så da jeg så kurset her, var jeg ikke i tvivl om, at vi skulle med. Og det har givet blod på tanden til mere schweiss sammen med min beagle Caiza.

Lisbeth Engkjær var taget helt fra København, fordi det endelig lykkedes at finde et kursus, der ikke blev aflyst på grund af for få tilmeldinger: – I flere år har jeg gået spor med mine beagler, dog uden at få rigtig uddannelse i det. Jeg har savnet et solidt fundament at bygge på. Derfor har jeg aldrig haft selvtillid nok til at gå til prøve. Efter dette kursus har jeg været ude at prøve noget af det, vi lærte: nemlig at dele tingene op i små elementer og øve dem. I dag lagde jeg et relativt kort kaffespor med to knæk, et sårleje og sporslut. Sigurd gjorde det perfekt. Derefter trænede vi fem sårlejer på en eng, også det klarede han i fin stil. 

Copyright Ridehesten.com
John Røge med Caiza og Lisbeth Engkjær med Sigurd var to af de beaglefører, som havde tilmeldt sig schweisskurset. Foto: Leif Scheel
Fakta
Beagler på sporet

Beagler har naturtalent for at gå schweiss, og derfor består de fleste beagler 3-timers prøven uden de store udfordringer. Det viser statistikken også. De seneste tre år har 42 beagler stillet på 3-timers prøve, hvor 30 har fået 1. præmier, 11 har fået 2. præmier, og én har fået 3. præmie.

Læs også

Vitus og hundestjernen - 14. December

14-12-2025 09:00, af Anne Egede

Der er kun 10 dage til jul, og nissen Waldo McDaredevil har ledt desperat efter den hellige hjort i to uger uden at finde så meget som et spor.

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Den blideste kæmpe imponerede til schweissprøve

22-05-2025 09:16, af Cecilie Friis Amstrup

Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.

Vil du overnatte i en beagle?

27-08-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I USA kan man bestille overnatning i en kæmpemæssig beagle, og det er faktisk så populært, at man skal være  ude i rigtig god tid for at sikre sig en sengeplads

Storm er i sit es, når han er på sporet

01-02-2025 08:48, af Cecilie Friis Amstrup

Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.

Fra panik til lettelse ved DM i schweissspor

16-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.

Efterlysning: Hvem har set Yssa?

20-07-2016 13:52, af Kasper Larsson
Yssa, en beagle på fire år, er forsvundet i byen Tim i Vestjylland nær Ringkøbing

Fortryllende hunde til Winter Wonder Show i Herning

05-11-2024 12:15, af Cecilie Friis Amstrup

I denne weekend den 9.-10. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka for alle hundeelskere og hundeinteresserede. 

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Dårlig form kan ødelægge jagtsæsonen for din jagthund

03-09-2018 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Jagt|

Når jagtsæsonen skydes i gang, er det ikke vådeskud og angreb fra vilde dyr, der er de største farer for din jagthund. Mere normalt er det, at hunden får skader på muskler og led. Jagtskader som disse kan forebygges, understreger dyrlæge

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.