Beagler med snuden i sporet

07-04-2025 17:11, af Leif Scheel

Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.

Copyright Ridehesten.com
Det er ikke det nemmeste i verden at få taget et gruppebillede af aktive, snuseglade beagler (og deres ejere). Foto: Leif Scheel

Alt for få beagler træner schweiss, i hvert fald hvis du spørger Leif Scheel og Lotte Tang, som begge bruger en stor del af deres fritid på at træne schweiss, og som over de seneste år har opnået flotte prøveresultater med deres hunde.
– Vi ser en tendens til, at beagler stiller på 3-timers prøver, som mange har brug for for at kunne stille i brugsklasse på udstilling, men alt for få arbejder videre med træningen til overnatningsspor. Og her er succesraten heller ikke nær så stor som på 3-timers spor, fortæller de.

Fordi beaglen har et naturtalent for schweiss, er der mange, der tror, at det at gå schweiss bare handler om at følge med for enden af linen. Og det går næsten også altid godt på et 3-timers spor, men så snart der kommer udfordringer, skal føreren kunne hjælpe sin hund, og det kræver træning. Man siger, at det tager to måneder at træne en hund op, mens det tager to år at træne føreren.

Copyright Ridehesten.com
En beagle med snuden på sporet er en glad beagle. Foto: Leif Scheel

– Det er en fornøjelse at arbejde med sin hund, fortæller Lotte og fortsætter: – Men det allerbedste er, når man begynder at knække koden i samarbejdet med hunden, og det kræver mange timers træning.

Derfor tilbyder Leif og Lotte nu træning særligt for beagler i håbet om, at flere beagleejere falder for schweissarbejdet og for træningen i at udvikle samarbejdet mellem hund og fører.

Det er ikke, fordi Leif og Lotte mener, de har facitlisten til, hvordan det skal gøres, men fordi de gerne vil dele deres erfaringer med forskellige metoder og værktøjer. – Vi tror på, at hunde og førere er forskellige, og at det er vigtigt, man finder sin egen vej i træningen, fortæller Leif og tilføjer: – Men det er også vigtigt at træne nogle grundelementer og få forståelse for, hvad der sker på et spor mellem hund og fører. Føreren skal forstå, at man både kan hjælpe, men også forstyrre, hundens arbejde. Føreren spiller derfor en vigtig rolle.

Schweisskursus for beagler
Den 15. marts mødte seks glade beagleejere forventningsfulde op i Sdr. Stenderup Midtskov ved Kolding, hvor flere af hundene og deres førere var ude at prøve schweissspor for første gang.
Der blev gennemgået teori, trænet markering af sårlejer og lineføring, og alle sluttede dagen af med at gå et traditionelt prøvespor på 400 meter. Beaglerne viste overlegent, at det der med spor, det kan de bare.

Allerede den 29. marts mødtes deltagerne igen, hvor de trænede sporlægning og gik sporene efter lidt mere teori og sårlejetræning.

Copyright Ridehesten.com
Gennemgang af dagens program for schweissarbejde ved Lotte Tange og Leif Scheel. Foto: Leif Scheel

John Røge var kørt helt fra Sjælland for at deltage i kurset: – Det er rigtig svært at finde kurser og træning på Sjælland, så da jeg så kurset her, var jeg ikke i tvivl om, at vi skulle med. Og det har givet blod på tanden til mere schweiss sammen med min beagle Caiza.

Lisbeth Engkjær var taget helt fra København, fordi det endelig lykkedes at finde et kursus, der ikke blev aflyst på grund af for få tilmeldinger: – I flere år har jeg gået spor med mine beagler, dog uden at få rigtig uddannelse i det. Jeg har savnet et solidt fundament at bygge på. Derfor har jeg aldrig haft selvtillid nok til at gå til prøve. Efter dette kursus har jeg været ude at prøve noget af det, vi lærte: nemlig at dele tingene op i små elementer og øve dem. I dag lagde jeg et relativt kort kaffespor med to knæk, et sårleje og sporslut. Sigurd gjorde det perfekt. Derefter trænede vi fem sårlejer på en eng, også det klarede han i fin stil. 

Copyright Ridehesten.com
John Røge med Caiza og Lisbeth Engkjær med Sigurd var to af de beaglefører, som havde tilmeldt sig schweisskurset. Foto: Leif Scheel
Fakta
Beagler på sporet

Beagler har naturtalent for at gå schweiss, og derfor består de fleste beagler 3-timers prøven uden de store udfordringer. Det viser statistikken også. De seneste tre år har 42 beagler stillet på 3-timers prøve, hvor 30 har fået 1. præmier, 11 har fået 2. præmier, og én har fået 3. præmie.

Læs også

Læsehunden der ændrede børns liv

27-04-2025 07:06, af Cecilie Friis Amstrup

Efter ni år som læsehund og næsten 300 børns trofaste lytteven har den elskede hovawart Indy trukket sig tilbage. Hun har sat tydelige spor i mange børnehjerter og efterladt en arv af læselyst, mod og tryghed.

Liselotte og Goa topper stærkt dansk VM-indsats

08-04-2025 09:26, af Cecilie Friis Amstrup

Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

Fortryllende hunde til Winter Wonder Show i Herning

05-11-2024 12:15, af Cecilie Friis Amstrup

I denne weekend den 9.-10. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka for alle hundeelskere og hundeinteresserede. 

Beagle fundet i Vejle

31-05-2024 12:07, af Anne Cecilie Sohl

Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af en beagle fundet på Jellingvej i Vejle den 29. maj.

SE BILLEDERNE: DM i schweiss spor 2020

31-08-2020 08:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Søndag var der DM i schweiss spor på Klosterheden ved Struer. Her får du lidt billeder fra dagen

Agria fornyer mangeårigt samarbejde med Schweissregistret

25-03-2023 09:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Schweissregistret er et register over ekvipager (hund og ejer), der er specialiserede i at opspore og humant aflive påkørte og anskudte klovdyr, dvs. hovedsageligt rådyr

Hjælp beagle hjem igen

15-03-2022 12:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En tre år gammel beagle har været væk siden søndag 6. marts. Hunden er spottet et par gange siden, men den er fortsat forsvundet i et område, den ikke er kendt i

Genforskere skaber beagle med enorm muskelmasse

23-10-2015 14:00, af Tine Luther
Kinesiske forskere har skabt en beagle med kæmpestore muskler. Ikke alle bifalder projektet.

Første DM til stående jagthund

30-08-2020 15:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alex Nygaard vandt DM i schweiss spor med sin kleiner münsterländer Rimmehuses Siff

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Hundene skabte venskab ved morgenbordet

01-05-2025 07:59, af Cecilie Friis Amstrup

Et kroophold i det nordjyske førte til fælles middage og nye bånd mellem to hundefamilier. 

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.