I forbindelse med udgravninger i Jordan, Israel, Libanon og Syrien, er der fundet flere begravede hunde. Gravpladserne, hvor hundene er begravet enkeltvis, kan dateres tilbage til en periode fra omkring 600 år før vores tidsregning og mere end 600 år frem.
De hypoteser om gravpladsernes betydning, der indtil nu har været fremført, har forklaret fundene som tegn på rituelle handlinger, hvor hunden udgjorde et symbol på det hellige. En amerikansk forsker stiller nu spørgsmålstegn ved denne konklusion, og kommer med en ny fortolkning af fundene.
Forskeren, Helen Dixon, mener i stedet at forklaringen skal findes et helt andet sted – nemlig i relationen mellem mennesker og hunde. Hun mener blandt andet, at den måde hundene er stedt til hvile på, minder meget om den måde datidens mennesker blev begravet – og det ser hun som et tegn på en tæt social relation mellem mennesker og hunde, og et syn på hunde, som minder om det vi ser i dag. Ingen andre dyr er fundet begravet på lignende vis, og det mener Dixon tydeliggør hundens særlige betydning for de mennesker, der valgte at begrave dem.
Dixon mener ikke at idéen om hunde som et helligt symbol, kan understøttes af de andre arkæologiske fund, der er foretaget i området. Havde hunden haft en rituel betydning, burde der være fundet tegn på hundens status i eksempelvis de templer, der er fundet i området – og det er der ifølge Dixon ikke.
Ligeledes har forskere peget på, at hundene kunne være blevet begravet for at undgå smittespredning og dårlig lugt, men den forklaring mener hun heller ikke holder vand. Sådanne nedgravninger ville ifølge Dixon tage form af massegrave, idet man ikke ville have brugt ressourcer på at begrave hundene enkeltvis.
Skal man følge denne nye tolkning af de arkæologiske fund, er det altså meget muligt at det, at se hunden som et værdsat og værdifuldt individ, ikke er noget der er særligt for det moderne menneske, men i stedet går tusinder af år tilbage.
KILDER:
Dixon, H. Late 1st-Millennium B.C.E. Levantine Dog Burials as an Extension of Human Mortuary Behavior. Bulletin of the American Schools of Oriental Research. No. 379 (May 2018), pp. 19-41
London K.B. Dog Burials In Ancient Times. They reflect our close relationship with dogs. The Bark – the dog culture magazine. Maj 2018
På en smuk og solbeskinnet efterårsdag midt i oktober måned, afholdte Dansk Pointer Klub en spændende hubertusprøve for stående engelske jagthunde. En prøveform hvor både hund og føreren bedømmes
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Et studie af amerikanske Clive Wynne, professor i psykologi på Arizona State University, viser at mennesker synes at hvalpe er sødest lige omkring syv ugers alderen – og det kan der måske være en rigtig god forklaring på
For et sted mellem 15-50.000 år siden blev hunden domesticeret af mennesket. Siden da har arten gennemgået en gennemgribende forandringsproces. Nu skriver Videnskab.dk at et nyt studie publiceret i tidsskriftet Biology Letters har fundet frem til at hundens logren med halen måske også er påvirket af mennesket.
Hvornår og hvordan hunden lærte at leve med mennesker er stadig til debat – og nu sættes der spørgsmålstegn ved en af de populære forklaringer
Indgraveringer i sandsten fundet i det nordvestlige Saudi Arabien er måske de tidligste billeder af hunde i snor
Selvom hunde og ulve er i familie med hinanden, ligner de på mange punkter ikke længere hinanden – hængeører, pletter og krøllet pels er eksempelvis ikke noget der ses hos den vilde ulv. Men hvorfor har hundene fået disse særlige træk?
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?