Skal det være Wilfred Olsen, Ulla Hansen eller Michael Laub, der vinder pladsen i DKK’s bestyrelse. Det vil vi snart finde ud af. Vi aner endnu ikke noget om stemmetallene og kaster os ikke ud i mere eller mindre pålidelige exitpolls eller får en spåhund til at tisse op ad et billede af den kandidat, den tror, vil vinde.
Men vi vil meget gerne sige, at det sikkert er meget tæt, og det derfor er rigtig vigtigt, at så mange som muligt får afgivet deres stemme i valget.
Stemmesedlen finder du i HUNDEN nr. 12 på side 66 nederst. På modsatte side finder du kuverten, som den udklippede og udfyldte stemmeseddel skal puttes i. Husk at skrive afsender, adresse og medlemsnummer bag på kuverten, så revisoren kan tjekke, at du rent faktisk er medlem af DKK.
Stemmeberettigede er æresmedlemmer og ordinære medlemmer, som ikke er i kontingentrestance med mere end to måneder.
Stemmesedlen skal være revisoren i hænde senest i morgen, så man må nok selv ned og putte brevet i revisorens postkasse, hvis man skal nå det.
Del gerne denne nyhed, så vi er sikre på, at alle får opfordringen.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Endnu en fantastisk, solskinsrig dag i Roskilde er veloverstået på DKK's internationale udstilling.
Tirsdag holdt Dansk Kennel Klub tredje medlemsmøde i en række af fire. Det velbesøgte møde fandt sted i Hobro, og der var både noget for hjerne, hjerte, humoren og maven
Et møde med den blide kæmpe live til hundeudstilling for to år siden overbeviste Pia Johansen om, at deres næste hund skulle være en engelsk mastiff, og nu udstiller de Fighter til weekendens hundeudstilling i Herning
Så er der flere dejlige stemningsbilleder fra DKK's internationale udstilling på Bornholm.
DKK’s sundhedsudvalg besluttede efter et webinar om vaccinationer at revidere vaccinereglerne. De nye regler trådte i kraft 1. januar. Her er et lille overblik
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund