DKK mangler racer til hundens dag i Tivoli Friheden 9. juni

29-05-2018 14:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der mangler racer til sceneshowet til hundens dag i Tivoli Friheden

Copyright Ridehesten.com

OPDATERING: DKK Meddeler, at der nu er lukket for tilmelding, men hvis man har en af følgende racer, kan man stadig melde sig til sceneshowet:

Grønlandshund, siberian husky, samojed, bullmastiff, cattledog, Kelpie, australsk terrier, pharaoh hound, rhodesian ridgeback, afghansk mynde, saluki, basenji, lhasa apso, pyreneerhund. 

Har man en af disse racer, kan man kontakte Pia Paulsen på pipa@dkk.dk

 

------------------------------

Det er et flot syn, når utallige hunde og hundefolk samles i flok og går parade gennem Tivoli Firheden.

Og for en gangs skyld betyder størrelsen faktisk noget, for en stor og fyldig parade er altså bare flottere end en lille parade med få deltagere.

Det er nok utopi at tro, at paraden kan blive fuldtallig og tælle samtlige racer i Danmark, men Kennelklubben vil så frygtelig gerne have, at der kommer lidt flere tilmeldte hunde til paraden.

Derfor kan alle, som kunne tænke sig at gå parade med deres elskede hund, nu gå ind på kennelklubbens hjemmeside og tilmelde sig, såfremt der ikke er nogen tilmeldte i racen.

Tilmeldingen foregår her, og hvis racen er at finde i menuen, er der endnu ikke tilmeldt en hund i pågældende race.

Eneste krav for at deltage er, at din hund har en DKK-stamtavle, at den ikke er øre- og halekuperet (undtaget fra halekuperingsforbuddet er vizsla, weimeraner, breton, korthåret hønsehund og ruhåret hønsehund), samt at den kan gå i paraden med andre hunde af begge køn.

Hunde af racer, der fremgår af Hundelovens liste over forbudte racer, skal opfylde kravene iht. lovgivningen for at deltage i raceparaden.

 

Læs også

Blå hunde fundet i Rusland

17-02-2021 07:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Enkelte racer findes i farven blå, men det er ikke den mest normale farve til hunde. I Rusland har man netop fundet nogle blå hunde, som efter sigende skulle have fået farven fra kemisk affald

Sundere tænder og vigtigheden af tandpleje

04-09-2011 09:20, af Tine Luther
Cirka 85% af vores hunde har en eller anden form for tandproblem allerede i treårs alderen. Problemer som tandkødsbetændelse og ophobning af tandsten er især et problem blandt de mindre racer. En ingrediens i mennesketandpasta kan være med til at forebygge problemerne.

Tusindvis går i hundene

03-02-2015 14:15, af Tine Luther
Vi danskere elsker vores hunde, og vi synes også, at det er sjovt at se på andres hunde. Alle kender en labrador og en schæferhund, men der findes over 250 racer i Danmark, og i den kommende weekend kan man se hele 249 af dem i Fredericia ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling.

Vejen: Disse racer kan du kun se lørdag

19-08-2023 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har kigget på de racer, der kun har en hund med på udstillingen. Her kan du se, hvilke racer du kun kan opleve i dag

Her kan du opleve racerne lørdag

12-11-2022 08:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er vi klar til årets  sidste udstillingsweekend. Her får du et overblik over racer og ringe lørdag

I dag er det hundens dage

04-06-2022 10:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag fejrer vi hundens dag med en masse fine arrangementer rundt i landet. Hvordan fejrer du dagen? 

Påskeskue

04-04-2012 09:53, af Tine Luther
Skærtorsdag afholder Dansk Kennel Klubs kreds 10 skue. Kom og oplev et hav af forskellige racer.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse