Lørdag startede med en smule utilfredshed hos nogle udstillere på Bornholm. Flere blev nemlig bedt om at flytte deres opslåede telte. Og når man nu har stået og bakset med barduner, pløkker og teltduge i den flotte bornholmske sol, så er det da også irriterende at få at vide, at teltet skal flyttes og slås op på ny.
Men grunden til, at teltene skulle flyttes er sådan set simpel. Alle telte skal nemlig slås op i de områder, der er markeret til telte. Det skyldes, at DKK naturligvis skal overholde brandmyndighedernes ordrer. Derfor er det også vigtigt, at man husker at slå teltet op i en afmærket zone, hvis man skal slå telt op i morgen. Så slipper man nelig for at slå teltet op to gange. Det skyldes altså, at DKK er blevet pålagt at gøre dette.
På udstillingen på Bornholm er det også forbudt at ryge. Det kan også være lidt af et irriteationsmoment, hvis man er vant til at kvæle en håndfuld smøger for at få styr på nerverne. Dette forbud skyldes ikke, at DKK pludselig er blevet antirygere og ikke ønsker at se cigaretter på udstillingerne. Nej dette forbud skyldes den tørke, vi befinder os i. Og myndighederne har med deres afbrændingsforbud også forbudt rygning på steder som Stadion Nord i Rønne. Så man må altså få styr på nerverne på en anden måde. Hertil modtager vi gerne gode råd.
Så selvom man kan tro, at Bornholm er blevet til forbudsbornholm, så er der gode grunde til de ekstra tiltag, DKK har taget på denne udstilling, og mon ikke vi får en dejlig weekend alligevel?
Det var et smukt øjeblik og der var fart på, da Årets Hund løb gennem Store Ring i Herning Messecenter ved årets sidste store udstilling, Winter Wonder Show.
Shiba Inu racen er ikke typisk at finde på podierne rundt om på Europa's hundeudstillinger, men den 3.-5. november brillierede hanhunden Ai-We-Sed-So NeverEnding Story alligevel i Dortmund.
Under årets største udstilling i Herning var der stande i alle afskygninger. Mange af dem tilbød behandlinger til din hund, så som kiropraktik, massage, osteopati eller kranio sakral terapi.
Så er det slut på Bornholm. Det har været varmt i dag, men igen har vi hygget os og nydt de mange smukke hunde
Svensker tog weekendens sidste BIS i Roskilde. En fantastisk udstilling fik en fantastisk slutning
I disse dage udkommer septembernummeret af HUNDEN. Her kan du læse, hvad du går glip af, hvis du ikke er medlem af DKK
Var du i Vejen i weekenden, så har vores fotografer måske fanget dig. Se billederne her
Med weekendens nye tilfælde er det samlede antal af syge hunde i Norge oppe på 102. DKK afventer vurdering fra Norge
For omkring en uge siden begyndte flere hunde i den lille by Fårup at hyle og trække sig væk fra et helt bestemt fodgængerfelt på Bakkevænget, lige ved skolen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I dette blogindlæg kan du læse mere om, hvad en skolehund er og helt præcis kan. Som skrevet tidligere er en skolehund ikke 'bare' en hund som går rundt på en skole, det er en hund, som over tid er trænet til at hjælpe børn og unge med mange forskellige opgaver i forbindelse med skoledagen.
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Det smukke snevejr frister til at lade den almindelige familiehund trække slæde med børnene. Det er ikke nødvendigvis en dårlig ide, men før man går i gang bør man have nogle ting på plads, for at det er både sikkerhedsmæssigt forsvarligt og bliver en god oplevelse for hunden.
Julen står for døren og det betyder ofte at vi skruer op for julegodterne, hygge og godt selskab. Det er dog en god ide at være ekstra opmærksom på din hund og hvordan du får den godt igennem den søde juletid.