Solen skinnede igen i dag fra en skyfri himmel, og stemningen var i top, da Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling løb af stablen i Vejen. Dagens helt store højdepunkt blev finalen i Store ring, hvor en engelsk setter med navnet Penkivil Full Of Beans, som til dagligt hedder Happy, løb med sejren som Best in Show.
Happy er ejet af danske Cecilie von Bruhn Krarup og Malene Krarup og opdrættet af Marta Król i Polen. For Cecilie var det en særlig oplevelse at stå i ringen med netop denne hund.
– Det var jo helt ufatteligt. Lige pludselig at stå der med sin egen hund, som man har drømt om siden barndommen – det er helt vildt, fortæller hun og tilføjer: – Happy er min første engelske setter, og så endda at vinde Best in Show med hende. Det er slet ikke sunket ind endnu.
En hund der lever op til sit navn
Happy er præcis, som hendes navn antyder: glad, energisk og fuld af liv. Cecilie beskriver hende som en sjov og aktiv hund, der holder gang i hverdagen: – Det bedte hund ved er at løbe. Hun elsker at løbe både stærkt og stort – og det ved hun godt selv og nyder det.
Gennem daglig træning og tålmodighed er makkerskabet mellem ejer og hund blevet stærkt. Resultatet kunne ses i ringen, hvor Happy viste sig frem med stor elegance og selvsikkerhed.
Sjælden beslutning fra dommeren
Best in Show-dommer Colette Muldoon fra Irland har været allround-dommer siden 1998, men lørdagens valg var noget ganske særligt.
– Jeg har aldrig før valgt en engelsk setter som Best in Show. Men i dag var det tydeligt – da solen ramte pelsen, og den bevægede sig frit i den store ring, stod den virkelig bare ud og var min klare favorit, fortæller hun.
Muldoon var generelt meget begejstret for dagens finalefelt og ikke mindst for rammerne omkring udstillingen.
– Det har været en fantastisk oplevelse. Hvis vejret altid var sådan her, ville det være perfekt. Og jeg vil gerne rose Dansk Kennel Klub, for det er imponerende, at de formår at samle så mange flotte hunde og engagerede udstillere over tre dage. Det er virkelig noget særligt.
Klar til mere i Vejen
Happy og hendes ejer kunne forlade ringen med stor glæde og en historisk sejr i bagagen. Med endnu en dag tilbage af udstillingsweekenden venter flere spændende konkurrencer, når DKK søndag afslutter med international CACIB-udstilling og mulighed for Crufts-kvalifikation.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Øv altså, udstillingen i Vejen er også aflyst
DKK har netop fået tilladelse til at køre udstillinger til efteråret, og det bliver stort og anderledes
På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i rally 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer
I den kommende weekend d. 18.-20. august afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling hos Vejen Idrætscenter. Over 2.500 hunde og deres ejere lægger vejen forbi hver dag for at blive eksteriørbedømt og i håbet om at vinde. De tre dages udstilling bliver altså et sandt hundemekka og med rigelig mulighed for alle hundeelskere og hundeinteresserede at få en overdosis af pelset, logrende kærlighed
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.