Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Copyright Ridehesten.com
Den engelske setter Penkivil Full Of Beans, kaldet Happy, blev Best in Show ved lørdagens nordiske udstilling i Vejen. Dommer var irske Colette Muldoon. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Solen skinnede igen i dag fra en skyfri himmel, og stemningen var i top, da Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling løb af stablen i Vejen. Dagens helt store højdepunkt blev finalen i Store ring, hvor en engelsk setter med navnet Penkivil Full Of Beans, som til dagligt hedder Happy, løb med sejren som Best in Show.

Happy er ejet af danske Cecilie von Bruhn Krarup og Malene Krarup og opdrættet af Marta Król i Polen. For Cecilie var det en særlig oplevelse at stå i ringen med netop denne hund.

– Det var jo helt ufatteligt. Lige pludselig at stå der med sin egen hund, som man har drømt om siden barndommen – det er helt vildt, fortæller hun og tilføjer: – Happy er min første engelske setter, og så endda at vinde Best in Show med hende. Det er slet ikke sunket ind endnu.

En hund der lever op til sit navn
Happy er præcis, som hendes navn antyder: glad, energisk og fuld af liv. Cecilie beskriver hende som en sjov og aktiv hund, der holder gang i hverdagen: – Det bedte hund ved er at løbe. Hun elsker at løbe både stærkt og stort – og det ved hun godt selv og nyder det.

Gennem daglig træning og tålmodighed er makkerskabet mellem ejer og hund blevet stærkt. Resultatet kunne ses i ringen, hvor Happy viste sig frem med stor elegance og selvsikkerhed.

Copyright Ridehesten.com
Det bedste, Happy ved, er at løbe stærkt, og det fik hun god mulighed for i Store ring. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Sjælden beslutning fra dommeren
Best in Show-dommer Colette Muldoon fra Irland har været allround-dommer siden 1998, men lørdagens valg var noget ganske særligt.

– Jeg har aldrig før valgt en engelsk setter som Best in Show. Men i dag var det tydeligt – da solen ramte pelsen, og den bevægede sig frit i den store ring, stod den virkelig bare ud og var min klare favorit, fortæller hun.

Muldoon var generelt meget begejstret for dagens finalefelt og ikke mindst for rammerne omkring udstillingen.

– Det har været en fantastisk oplevelse. Hvis vejret altid var sådan her, ville det være perfekt. Og jeg vil gerne rose Dansk Kennel Klub, for det er imponerende, at de formår at samle så mange flotte hunde og engagerede udstillere over tre dage. Det er virkelig noget særligt.

Klar til mere i Vejen
Happy og hendes ejer kunne forlade ringen med stor glæde og en historisk sejr i bagagen. Med endnu en dag tilbage af udstillingsweekenden venter flere spændende konkurrencer, når DKK søndag afslutter med international CACIB-udstilling og mulighed for Crufts-kvalifikation.

Læs også

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Vejen: Strålende start på DKK’s store udstillingsweekend

20-06-2025 11:26, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, blå himmel og kølig brise rammer Vejen Idrætscenter – en frisk kontrast til sidste års regnvejr

Web-tv fra Vejen

12-08-2011 08:40, af Lærke Eifler
Se nu de første klip fra Dansk Kennel Klubs udstilling i Vejen

En særlig roset

13-08-2022 16:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

 I godt seks år har BR Roset leveret rosetter til Dansk Kennel Klubs udstillinger. I dag havde ejer Betina Larsen en særlig roset til DKK

Overarbejde til dommerne

10-09-2012 13:11, af Tine Luther
Over 5.500 hunde stiller til bedømmelse på Dansk Kennel Klubs internationale udstilling den 15. og 16. september. Der afvikles også konkurrencer i den fremstormende sportsgren rally lydighed, i almindelig lydighed, agility og Dog Dancing. Både dommere og hunde kommer fra hele Europa.

Grand danois klubben på tur hver for sig

22-04-2020 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse triste tider elsker vi positive nyheder. Nyheder om klubber eller mennesker, der gør noget anderledes for at gøre det hele lidt nemmere. Grand danois klubben er en af de klubber

 

Die sonne kommt

26-05-2019 09:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Neumünster er der i denne weekend hundeudstilling. Hunden.dk er på plads

Sieger's vandt bedste veteran

11-11-2023 16:52, af Anne Cecilie Sohl

Vibe Marie Borregaard Madsen fra Kennel Sieger's vandt lørdagens veteranklasse.

Billeder fra DKK-udstillingen på Bornholm er online

21-08-2014 12:19, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Løkke-træf med poter og politisk pause på Rold Gl. Kro

14-06-2025 07:12, af Cecilie Friis Amstrup

1-års fødselsdag for udenrigsministerens tollerhvalpe blev fejret med fælles middag, hundekram og højt humør på Danmarks første hundekro.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse