Står du lige nu og overvejer at tage ned på Roskilde Dyrskueplads og lade dine børn deltage i DKK's skattejagt, så er det en god ide at vente til i morgen. For dagens skattejagt er nemlig allerede udsolgt, og det er man både glad for og ked af i DKK's Hund og Familiestand.
- Vi vidste jo ikke, om det ville blive en succes eller en fiasko, så vi er da rigtig glade for, at så mange er kommet og har deltaget. Men på den anden side er vi også kede af at skulle skuffe en masse andre, som havde sat næsen op efter en skattejagt, fortæller Helle Røll fra DKK's Hund og Familiestand.
Der var på forhånd lavet x-antal skattejagter, idet deltagerne får gratis gaver ved de forskellige stande. Skattejagterne er delt ud over alle tre dage, så der vil være mulighed for at deltage igen i morgen og søndag. Her har DKK begrænset tidsrummet, så skattejagten foregår fra klokken 10 til klokken 11. Derfor gælder det om at være hurtig, hvis man vil være med.
Men der er ingen grund til at holde sig væk fra Hund og Familieteltet. Der er nemlig masser af muligheder for at lave perleplader, hundelegetøj, male en taske, tegne og meget meget mere på den hyggelige stand.
Succesen med dagens skattejagt har allerede fået de gode mennesker i Hund og Familieteltet til at tænke frem mod udstillingen i Vejen.
- Vi skal finde på noget til Vejen, så vi kommer ud i samme situation med at have så hurtig udsolgt. Vi er allerede begyndt at tænke over, hvordan vi kan forbedre konceptet, og det glæder vi os til at vise i Vejen. Det bliver godt, forsikrer Helle Røll.
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.
Onsdag eller torsdag kan du forvente at modtage det nyeste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om
Så er vi nået til dag to i Roskilde, og her får du et overblik over, hvilke racer du kan se i hvilke ringe
Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer
Dansk Kennel Klub holder åben bedømmelse af hunde ved Store Hestedag på Roskilde Dyrskueplads. Alle kan være med, og lørdag var det 11-årige Vanessa, som vandt titlen ”dagens hund” med grand danoisen Herbert
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.