Har du styr på disse tre ting hos din hund:
Det er hovedbudskabet i Henrik Taagaards video, som han lagde på Facebook i onsdags. Henrik er leder af Dyreværnsenheden ved Nordjyllands Politi, og fortæller til hunden.dk, hvorfor han fandt videoen nødvendig.
– Dyrevelfærdsektionen modtager alle sager omkring hunde der bliver optaget af borgere i Nordjyllands politikreds. De borgere der ringer til politiet fordi de står med en hund, er typisk dem der ikke kan se hvem der ejer hunden, altså pga manglende hundetegn. Jeg har ikke de præcise tal på hvor mange sager vi modtager, men ca 5-10 om ugen. Udover det er besværligt for borgeren der optager hunden, så er det også ressourcekrævende for politiet samt de internater vi samarbejder med. Og nok vigtigst af alt, er det stressende for hunden siger han og fortsætter:
– Derudover ser vi rigtig ofte, at de hunde vi besigtiger i forbindelse med vores kontroltilsyn, ikke er forsikret og registeret korrekt. Den mest typiske fejl er, at hunden står registreret til en tidligere ejer eller til en tidligere adresse. Ofte er disse overtrædelser af hundeloven, dem der løfter bøderne højt op i vores sager. En hund der ikke er registreret korrekt og mangler forsikring udløser en bøde på 4000 kr. pr. hund.
Du kan se videoen herunder
En hundeejer fra Jammerbugt kommune er nu dømt til at betale en bøde på 10.000 kroner for at have holdt et større antal hunde under uforsvarlige forhold. Sagen er efterforsket af politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed
Politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed i Nordjylland har siden opstarten 1. juli 2019 arbejdet målrettet med at finde og tage hånd om bl.a. ulovlig handel med hunde. Den første sag er nu afgjort med bøder på i alt 35.000 kroner
Da den nye dyreværnsenhed i Nordjyllands Politi slog til mod en adresse i Hadsund, mente man, der kunne være tale om en hvalpefabrik. Leder af enheden holder fast i opfattelsen
Der er ikke grænser for, hvor langt nogen vil gå for at skade andres hunde. Det er denne historie et godt eksempel på
En ejer af en webshop i Gram i Sønderjylland har fået en bøde på 10.000 kroner for at sælge stødhalsbånd
I sidste uge, torsdag den 7. december, fandt et par gode hundenæser tilfældigt et laboratorium med cannabisplanter i Viborg.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt