Har du styr på disse tre ting hos din hund:
Det er hovedbudskabet i Henrik Taagaards video, som han lagde på Facebook i onsdags. Henrik er leder af Dyreværnsenheden ved Nordjyllands Politi, og fortæller til hunden.dk, hvorfor han fandt videoen nødvendig.
– Dyrevelfærdsektionen modtager alle sager omkring hunde der bliver optaget af borgere i Nordjyllands politikreds. De borgere der ringer til politiet fordi de står med en hund, er typisk dem der ikke kan se hvem der ejer hunden, altså pga manglende hundetegn. Jeg har ikke de præcise tal på hvor mange sager vi modtager, men ca 5-10 om ugen. Udover det er besværligt for borgeren der optager hunden, så er det også ressourcekrævende for politiet samt de internater vi samarbejder med. Og nok vigtigst af alt, er det stressende for hunden siger han og fortsætter:
– Derudover ser vi rigtig ofte, at de hunde vi besigtiger i forbindelse med vores kontroltilsyn, ikke er forsikret og registeret korrekt. Den mest typiske fejl er, at hunden står registreret til en tidligere ejer eller til en tidligere adresse. Ofte er disse overtrædelser af hundeloven, dem der løfter bøderne højt op i vores sager. En hund der ikke er registreret korrekt og mangler forsikring udløser en bøde på 4000 kr. pr. hund.
Du kan se videoen herunder
En hundeejer fra Jammerbugt kommune er nu dømt til at betale en bøde på 10.000 kroner for at have holdt et større antal hunde under uforsvarlige forhold. Sagen er efterforsket af politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed
Politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed i Nordjylland har siden opstarten 1. juli 2019 arbejdet målrettet med at finde og tage hånd om bl.a. ulovlig handel med hunde. Den første sag er nu afgjort med bøder på i alt 35.000 kroner
Da den nye dyreværnsenhed i Nordjyllands Politi slog til mod en adresse i Hadsund, mente man, der kunne være tale om en hvalpefabrik. Leder af enheden holder fast i opfattelsen
En hund havde en meget lang nat i Hedensted, hvor den stod bundet til et træ
Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af en hvid bomuldshund, som blev fundet mandag den 24. august 2020 omkring kl. 10.00 på Lyngsvej i Fredericia
Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.
En 21-årig mand fra Nibe er blevet idømt to og et halvt års fængsel for besiddelse af våben og for at aflive en hundehvalp med skud fra jagtgevær
En 64-årig kvinde måtte tirsdag indse, at det til tider kan give blå mærker at være hundeven
Betjente fra Københavns Politi reddede mandag eftermiddag en schæferhvalp fra en varm bil ved at afliste en rude
Torsdag blev en jagthund angrebet af en ulv vest for Svenstrup. Politiet opfordrer hundeluftere til at holde hunden i snor
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.