Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

Copyright Ridehesten.com
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”. Foto: Adobe

For små bure, korthårede hunde i udendørs løbegårde uden mulighed for at få varmen og mangel på de helt grundlæggende behov: mad, vand, et tørt og blødt leje samt motion.

Ovenstående er den korte opsummering på nogle af de forhold, der har gjort sig gældende i den seneste tids sager, som dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har været ude til, når det gælder hunde.

Hvalpefabrikker i tomgang
Leder af sektionen, politikommissær Henrik Jensen, fortæller at der i nogle tilfælde er tale om det, man populært kalder ’hvalpefabrikker’. 

– Det, vi ser i øjeblikket, er, at markedet har nået et mætningspunkt. Nogle af de her avlere prøver at lave nogle hurtige penge, men når det så ikke er muligt at afsætte hvalpene, kan de ende i små bure. Her har mange af dem boet under kritisable forhold. Opholdsstederne har ligeledes været snavsede og uhumske. Vi kom ind til hunde, som gik på gulve, der var dækket med afføring og urin. Det er simpelthen ikke rimeligt at holde hund i sådanne omgivelser, understreger Henrik Jensen. 

Politikommissæren fortæller videre: 
– De hvalpefabrikker, som vi møder, er hovedsagligt steder, hvor det er de små racer, som indgår. Herunder også de populære doodle-racer, som der har været massiv efterspørgsel på de seneste år.

Hvalpefabrikkernes eksistensgrundlag er i sagens natur de købere, som vælger at lukke øjnene for den manglende dyrevelfærd eller som lader sig narre:

– Selvom en del hvalpe strander hos de her avlere, så må vi jo konstatere, at der er et marked, hvor køberne i mange tilfælde er villige til handle med de pågældende sælgere – også selvom de kan se, at noget ikke er helt, som det skal være. Ofte hører vi, at de ønsker at ’redde’ hvalpen, men det, de gør, er i stedet at understøtte en hvalpefabrik, der ikke har det etiske kompas kalibreret. Så længe der er penge at hente og købere til hvalpene, så vil vi have rigtig svært ved at bekæmpe de her hvalpefabrikker.

Bøder og pålæg
Den seneste tids sager er alle begyndt med en anmeldelse til politiet, der så er taget på kontrol på stedet sammen med Fødevarestyrelsens embedsdyrlæger.

En del af sagerne medførte pålæg efter anbefaling af embedsdyrlægerne. Et af pålæggene blev ikke opfyldt, hvorfor der skete beslaglæggelse af seks hunde. Denne sag afventer nu en juridisk behandling. 

I alt har politiet beslaglagt fem hunde, mens syv andre hunde er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. 

– Vi har et rigtig godt samarbejde med alle dyreværnsorganisationer. I disse her sager var det Dyrenes Beskyttelse, som traf hurtige beslutninger og overtog hundene. Det bedste er jo, når det kan gå af frivillighedens vej, og i de konkrete sager har ejerne af de syv hunde indset, at de ikke længere kan håndtere eller magter at have hundene af forskellige årsager, forklarer Henrik Jensen. 

Han fortæller også, at dyrevelfærdssager som disse som regel ender i bøder:
– Som regel kan vi på anbefaling fra dyrlægen give et pålæg, som ejeren skal efterkomme. Ligeledes vil der i de her sager blive givet bøder. Der skal ofte flere gentagelser til, før vi kan få nogen frakendt retten til at have dyr. Vi er meget opmærksomme på at følge op på sagerne for at sikre os, at ejerne følger op på de pålæg, der er blevet givet.

Behov for specialiseret politi
Dyrenes Beskyttelse fortæller på deres hjemmeside, at internatet i Nordjylland har blandt andet taget imod tre hvalpe, som er blevet fundet i en kælder, hvor de boede i en kommode, der var blevet omdannet til et bur. Hvalpene var medtagede og tilbageholdne, da de ankom til internatet, men har godt i dag og er klar til adoption. Men hvis ikke politiet havde fundet dem, ville de muligvis stadig leve i kælderen. 

- Sagen understreger behovet for de specialiserede politifolk, der prioriterer at efterforske dyremishandling, hvalpefabrikker, ulovlig dyrehandel og komplicerede dyreværnssager, fortæller Yvonne Johansen, der er dyreværnschef hos Dyrenes Beskyttelse.  

I 2024 kunne Dyrenes Beskyttelses kilder i politiet berette, at regeringen ville nedlægge de regionale dyrevelfærdsenheder, men efter pres fra blandt andre Dyrenes Beskyttelse valgte regeringen at trække besparelserne tilbage. Ifølge Yvonne Johansen er det et vigtigt skridt i den rigtige retning, men der er behov for yderligere sikring af disse enheder i politiet, når politiforligsaftalerne finder sted senere i år. 

- Det er vigtigt, at politikerne holder fast i dyrevelfærdsenhederne. Men hvis vi for alvor vil den organiserede kriminalitet til livs og beskytte dyrene, er det afgørende, at dyrepolitiet bliver styrket, siger hun.  

Har du mistanke om uforsvarlig behandling af dyr? 
Hvis du mistænker, at en hund – eller andre dyr – bliver behandlet uforsvarligt, så er det vigtigt, at du handler på det. 

Nordjyllands Politi anbefaler, at du eksempelvis kontakter følgende instanser: 

  • Dyrenes Vagtcentral: På telefon 1812. De kan give råd og vejledning og i nogle tilfælde også hjælpe med at få dyret tilset.
  • Politiet: På telefon 114. Politiet kan undersøge sagen og tage de nødvendige efterforskningsskridt.

Husk: Det er vigtigt at dokumentere dine mistanker, hvis det er muligt, for eksempel ved at tage billeder eller videooptagelser.

Er du hvalpekøber?
Politiet får mange henvendelser fra personer, som har indgået køb af hvalpe og efterfølgende har fortrudt. Både på grund af moralske skrupler, men også fordi de mener, at de ikke har fået det, de har betalt for. Nogle har købt hunde, som efterfølgende har vist sig at være syge med store dyrlægeregninger til følge. Enkelte hvalpe er aflivet efter anbefaling af dyrlæger, uden det er lykkedes at få erstatning. Mange er gået forgæves, når de har forsøgt at få sælgeren til at påtage sig et ansvar.  

Ved henvendelse til politiet oplever mange at blive skuffede, idet en handel mellem to private parter ikke er en sag, som politiet behandler. 

Politikommissær Henrik Jensen har en appel til kommende hvalpekøbere: 

– Mange gode råd er givet til hvalpekøbere i gennem tiden: Orienter dig på internettet og læs grundigt igennem, hvad de forskellige danske dyreorganisationer og hundeorganisationer skriver om gode råd til købere, inden du anskaffer sig ny hund eller hvalp. Og frem for alt: Vær skeptisk. Vi har eksempler på, at sælgerne kører hvalpene hen i et andet hjem, hvor de så vises frem under mere ordentlige forhold. 

 

Læs også

Lille hund fundet i Sæby

06-03-2024 11:26, af Anne Cecilie Sohl

Nordjyllands Politi efterlyser ejeren til en mindre hund med brun/rødlig pels. Hunden blev fundet løbende frit omkring i en skov i Sæby lørdag aften den 24. februar omkring kl. 21.00. 

Politihund skal ikke aflives

26-11-2022 09:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet

Nordjyllands Politi: Hold hunden i snor

07-01-2022 13:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag blev en jagthund angrebet af en ulv vest for Svenstrup. Politiet opfordrer hundeluftere til at holde hunden i snor

Dyrehoarding giver dårlige dyreliv og presser dyreinternater

31-07-2023 08:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse oplever flere sager med folk, der holder langt flere dyr, end de magter. De er velmenende, men dyrehoarding går ud over dyrene og presser dyreinternaterne

Sæt hunden først, hvis den skal have nyt hjem

19-05-2021 12:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Antallet af nyregistrerede hunde steg 10 procent i 2020, og efterspørgslen er stadig stor. På Dyrenes Beskyttelses internater er der lige nu færre hunde til adoption i hundeafdelingen, og selvom det kan virke mærkeligt, så bekymrer det internatlederne

Dyrenes Vagtcentral har haft succes i tjenestens første leveår

20-08-2012 13:48, af Tine Luther
73.000 opkald, 7300 ture med dyreambulancerne og hjælp til mange tusinde dyr. Det er resultatet, efter at Dyrenes Beskyttelse for et år siden åbnede 1812, Danmarks første døgnbetjente vagtcentral for dyr i nød. Opkald om hunde er det 5. hyppigste opkald.

Oplev politi- og brugshunde i aktion

14-04-2011 15:56, af Anne Kristine Tollestrup
I Andelslandsbyen Nyvang kan du søndag d. 17. april opleve politi- og brugshunde.

Politiet efterlyser såret hund

15-03-2018 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag blev en hund skudt af en politibetjent. Hunden flygtede ind i en skov i Lisbjerg ved Aarhus og er ikke set siden. Derfor beder Østjyllands Politi om offentlighedens hjælp

Aggressive hunde skudt ned af svensk politi

02-10-2012 14:05, af Tine Luther
Politiet skød to hunde i Hjorthagen i Stockholm i går. Hundene angreb politibetjente, da de forsøgte at nå frem til livløs mand.

Dræberhundens ejer er fundet

03-08-2011 12:28, af Nina Marie Villadsen
Nordjyllands Politi har nu taget kontakt til ejeren af rottweileren, der bed den lille hund, Silke, ihjel for øjnene af Tinna Rasmussen og hendes 2-årige datter

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse