1-2-3-4-5-6-7-8-9-10 ..... NU KOMMER JEG. Sådan lyder det ofte når børn er samlet og atter engang bestemmer sig for at lege klassikeren over alle klassikere, gemmeleg.
Om det var en uovervejet tilbagevenden til barndommens land, eller om det var ren og skær panik, der mandag fik en en 41-årig mand til at kaste sig ud i en udvidet udgave af legen, vides ikke. Under alle omstændigheder tabte han.
Den 41-årige forsøgte mandag kl. 17.40 forgæves at gemme sig for politiet, da han stak af fra Føtex i Storcenter Nord i Aarhus efter et røveri.
Politiet blev tilkaldt, da en vagt anmeldte, at han havde taget en mand på fersk gerning i at stjæle en vare i butikken. Da han ville tilbageholde manden, blev han ifølge vagten aggressiv, og det lykkedes ham at vride sig løs efter noget tumult.
En hundepatrulje kom kort efter til stedet, og vagten kunne lede dem i den rigtige retning. Politihunden fik hurtigt færten af manden, og den førte betjentene igennem nogle baggårde og ind i en privat have, hvor den stillede sig og gøede ved en presenning, der lå i haven. Her blev den, indtil betjentene kom frem og løftede presenningen. Derunder lå den 41-årige mand, der var flygtet fra butikken.
Han blev anholdt og sigtet for røveri.
1-0 til politihunden
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.
Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af en beagle fundet på Jellingvej i Vejle den 29. maj.
Politihunde på luftetur fandt frem til tyve i Aarhus
Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.
Mandag forsvandt tre børn fra en skole i Randers. Det var politihunde, der fandt frem til børnene
Traditionen tro blev årets politihund præsenteret og hædret på DKK’s udstilling i Herning
Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.
Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Gåturen skal være en positiv oplevelse, men mødet med andre hunde kan hurtigt udvikle sig uheldigt. Med lidt omtanke og respekt kan du nemt skabe tryghed for både din hund og andre.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Foråret lokker med grønne skove og lyse dage, og der er masser af vandreruter i Danmark, hvor både du og din hund kan nyde naturen sammen
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?