Politihunde vandt i gemmeleg

13-11-2018 14:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det lykkedes ikke for en røver at undslippe politiets hunde, selvom han havde valgt et gemmested, der havde fået ham til at vinde enhver udgave af barndommens gemmeleg

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10 ..... NU KOMMER JEG. Sådan lyder det ofte når børn er samlet og atter engang bestemmer sig for at lege klassikeren over alle klassikere, gemmeleg.

Om det var en uovervejet tilbagevenden til barndommens land, eller om det var ren og skær panik, der mandag fik en en 41-årig mand til at kaste sig ud i en udvidet udgave af legen, vides ikke. Under alle omstændigheder tabte han.

Den 41-årige forsøgte mandag kl. 17.40 forgæves at gemme sig for politiet, da han stak af fra Føtex i Storcenter Nord i Aarhus efter et røveri.

Politiet blev tilkaldt, da en vagt anmeldte, at han havde taget en mand på fersk gerning i at stjæle en vare i butikken. Da han ville tilbageholde manden, blev han ifølge vagten aggressiv, og det lykkedes ham at vride sig løs efter noget tumult.

En hundepatrulje kom kort efter til stedet, og vagten kunne lede dem i den rigtige retning. Politihunden fik hurtigt færten af manden, og den førte betjentene igennem nogle baggårde og ind i en privat have, hvor den stillede sig og gøede ved en presenning, der lå i haven. Her blev den, indtil betjentene kom frem og løftede presenningen. Derunder lå den 41-årige mand, der var flygtet fra butikken.

Han blev anholdt og sigtet for røveri.

1-0 til politihunden

Læs også

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

15 hunde med mider og sår fjernet

12-06-2024 10:02, af Anne Cecilie Sohl

15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.

Beagle fundet i Vejle

31-05-2024 12:07, af Anne Cecilie Sohl

Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af en beagle fundet på Jellingvej i Vejle den 29. maj.

Politihunden Samson reddede afkølet mand

08-01-2021 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag var en af de dage, der i den grad viser, at de mange timer, der bruges på træning af politihunde, er det hele værd

Hæder til Årets politihund 2014

03-11-2014 14:05, af Tine Luther
Der går ikke en dag, hvor man ikke i pressen kan læse om, hvordan politiets tjenestehunde er fantastiske hjælpere i kampen mod kriminalitet. Hundene hjælper også med at eftersøge mennesker, der er gået hjemmefra i deprimeret sindstilstand eller som pga. demens ikke kan finde hjem. Bag indsatsen ligger der et utroligt stort stykke arbejde fra både hundens og førerens side.

Tyv brugte peberspray imod tjenestehund

22-09-2014 14:02, af Tine Luther
En indbrudstyv forsøgte natten til søndag at bekæmpe en politihund, der havde løbet ham op, med peberspray.

Fik fængselsdom for at sparke politihund

30-11-2012 13:09, af Tine Luther
I forbindelse med uro efter en fodboldkamp sidste år sparkede en fodbold–fan en tjenestehund. Det er blevet takseret til 60 dages fængsel.

Tyve, vogt jer! Lulu er i byen

22-06-2019 11:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lulu er en af de racer, der ikke findes så mange af i Danmark. Hun er en polski owczarek podhalanski, en race, der findes cirka 30 af i landet

 

Politihund fandt indbrudstyv i træ

24-01-2022 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag midnat var Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på jagt efter en indbrudstyv, og de havde deres bedste politihund, Gaston, med

Politihund redder dement

18-01-2013 14:49, af Nina Marie Villadsen
Politihunden Hektor formåede at finde frem til en 81-årig dement kvinde, der var forsvundet ud i kulden

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Den blideste kæmpe imponerede til schweissprøve

22-05-2025 09:16, af Cecilie Friis Amstrup

Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.

Danske juniorhandlere strålede i Slovenien

25-05-2025 06:56, af Cecilie Friis Amstrup

To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Frihed på to hjul - også med tre hunde

23-05-2025 07:47, af Aya Lindborg

Når rejsefeber og rastløshed fylder både krop og sind, men kærligheden til tre hunde også kræver sin plads i tilværelsen, gælder det om at finde en måde at kombinere disse. Derfor drager vi, Aya og Jesper, ud på et stort rejseprojekt, hvor vi vil besøge alle de østeuropæiske lande med vores tre hunde på cykel.

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.