Støt stigende interesse
Hunde, høj musik og højt humør er kodeordene lørdag den 4. og søndag den 5. november, når Dansk Kennel Klub afholder årets afsluttende udstilling i MCH Messecenter Herning.
”Årets sidste hundeudstilling er altid noget særligt, og traditionen tro bliver det lidt af en fest. Humøret er ekstra højt, og i år bliver festen endnu større, for vi bliver flere stadigt flere!” fortæller Wilfred Olsen, der er formand for Dansk Kennel Klubs udstillingsudvalg. Som en af de eneste kennelklubber i verden har Dansk Kennel Klub igennem de seneste år formået at fastholde en støt stigende tilslutning til sine hundeudstillinger.
”Vi danskere er vilde med vores hunde, og det rekordstore antal tilmeldte hunde tyder på, at interessen for vores firbenede venner kun er stigende,” mener Wilfred Olsen.
Skal du have hund?
På en hundeudstilling kan du ikke købe hunde, men med 250 racer samlet i Herning er det et fantastisk sted at blive klogere, hvis du overvejer at købe hund. Det er nemlig altid sjovt at se flere hunde af samme race på en gang, du kan få en snak med ejerne om fordele og ulemper ved netop den race og bedre danne sig et billede af, om det er en hund, der passer ind i dit liv.
"Det er så vigtigt at få en race, som passer til det liv, man kan tilbyde en hund i hver enkelt husstand," siger Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub, som er Danmarks største forening for hundeejere af både racehunde og blandingshunde. Ved at vælge en hund, der passer, sikrer man sig et positivt samvær og samliv de næste 10-14 år.
Titler, ære og silkebånd
En hundeudstilling kan bedst sammenlignes med et dyrskue. En autoriseret dommer giver en bedømmelse af din hund, og hvis den bliver bedste hund i sin race, går den videre i konkurrencen med hunde af andre racer, indtil udstillingens samlede vinder kåres, og som med et engelsk låneudtryk får titlen Best in Show. Det er æren, man kæmper om i hundesport, for der er ingen pengepræmier, men masser af ambitioner og konkurrencegejst. Ved denne årets sidste udstilling udkæmpes også en sidste dyst om den ærefulde titel som Årets Hund – altså den mest vindende hund igennem hele år 2017. Hundene bedømmes racevis om formiddagen, og fra kl. 15 begge dage går det løs med de afsluttende finaler i messecentrets runde Hal B.
Til finalen lørdag kan du både møde de godt 250 finalister – og desuden politihunden Theo, der kigger forbi for at lade sig hædre for sine evner. Theo er blevet indstillet som modtager af prisen for Årets Politihund, fordi han snusede sig frem til en 89-årig dement plejehjemsbeboer, der var forsvundet fra sit hjem.
Søndag kåres alle de mest vindende hunde på DKK´s udstillinger inden for alle hunderacer i Danmark, og i år har vi desuden verdenspremiere på ny konkurrence, som kun afvikles på årets sidste udstilling: Bedste Hund af Dansk Race, dvs. Dansk spids, grønlandshund, gammel dansk hønsehund, broholmer og dansk-svensk gårdhund. Sidst men ikke mindst hædres den hund, der har vist sig fra sin allerbedste side og vundet allermest i 2017.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Selvfølgelig er hunden.dk og Magasinet HUNDEN med hele weekenden i Ballerup. Her kan du læse lidt om, hvad du kan bruge os til, og hvad vi laver sådan en weekend
Så har vi fået lagt alle billederne fra årets tredje internationale DKK-udstilling online – og det blev ikke til så lidt.Du kan downloade de digitale billeder direkte fra hjemmesiden. Priser fra kr. 99,-
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
En flot fredag sluttede med en sejr til en glad Gitte Morell og Cabaka’s Raw Power
Overvejer du at lægge vejen forbi hundeudstillingen i Rønne, så er det en god ide at have lidt sparepenge med. Der er nemlig masser af fristelser for hundemennesker
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse