Erik Faarup: Tak for den store hjælp

21-06-2022 09:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag gik der lidt et chok gennem udstillingen i Vejen, da en ambulance kørte ind på pladsen. Det var Erik Faarup, der havde fået et ildebefindende, men han har det godt igen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Søndag sidst på formiddagen lød der en efterlysning over højttalerne på udstillingen i Vejen. Der blev kaldt efter en læge til Ring 3, hvor welsh corgi blev udstillet.

Det var en af de helt store og mest betydningsfulde personligheder i corgiracen, Erik Faarup, der havde fået et slemt ildebefindende.

Samaritter og medlemmer af DKK’s udstillingsudvalg ilede til Ring 3, hvor også en læge hurtigt stødte til. Erik Faarup sad på en stol ude mellem teltene og fik den hjælp, han behøvede.

Da en ambulance nogle minutter senere trillede ind på udstillingsområdet, var det tydeligt, at det berørte mange mennesker.

Som vi så ofte har skrevet her på siden, så er hundeudstillinger især kendetegnet ved et utroligt sammenhold, og at en af udstillerne havde det så dårligt, at han skulle hentes med ambulance, var et hårdt slag for mange.

I går lagde Erik Faarup så et opslag på Facebook, og han kunne heldigvis fortælle, at han var på benene igen.

- Vi havde et par dejlige dage i godt selskab med mange corgivenner, desværre sluttede søndagen ikke som ønsket, da jeg fik et grimt ildebefinde med diverse følger som endte med, at jeg blev afhentet af ambulancen og kørt til Kolding Sygehus, hvor jeg efterfølgende sidst på dagen kunne tage hjem i god bedring, skriver Erik Faarup i sit opslag, hvor han også gør meget ud af at takke dem, der hjalp.

- Fra start modtog jeg en helt fantastisk og enestående behandling lige fra de to samaritter og DKKs udstillingsudvalgs fantastiske og professionelle håndtering af forløbet og stor tak til Helle og de mange corgivenner, der viste stor omsorg og efterfølgende en stor hjælp med at få vores ting pakket sammen, skriver han.

Til hunden.dk fortæller Erik Faarup, at han har det godt, men at han lige skal igennem nogle prøver.

 

 

Læs også

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.

Foredrag med Irene Jarnved

14-02-2015 10:53, af Tine Luther
Oplev Irene Jarnveds foredrag "Forstå din hund"! Foredraget er arrangeret af DKK Faaborg og afholdes den 21. marts 2015. Alle er velkomne.

BIS-dommer: Den bedste puli jeg nogensinde har dømt!

18-08-2018 19:03, af Marie Helene Rigård Rohleder

Det blev den hvide puli Cseri-Suba’s Csöre, som er ejet af danske Bodil Rüsz, der vandt den prestigefyldte titel som Best In Show på første del af DKK’s internationale udstilling på Bornholm. Den finske dommer var ikke i tvivl om sin vinder og roste den til skyerne

Se stillingen i årskonkurrencerne

20-06-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I morgen går det løs i Vejen. Her får du et overblik over stillingerne i årskonkurrencerne. Meget er sikkert ændret efter weekenden

Roskilde 2019: Første danske CACIB til dansk/svensk gårdhund blev norsk

09-05-2020 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

I dag er det Incys fødselsdag.....

18-06-2022 13:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag fylder Incy 13 og et halvt år. Hun tilhører en sjælden race i Danmark og er en af de sidste lovlige hunde i racen

Hundene lægger vejen forbi Vejen

16-06-2022 12:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende weekend d. 17.-19. juni afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling hos Vejen Idrætscenter. Knap 2.000 hunde og deres ejere lægger vejen forbi hver dag for at konkurrere om at blive dagens bedste hund; det prestigefyldte ”Best in Show”

Foredrag: Ret og vrang

08-03-2015 15:32, af Tine Luther
DKK's formand Jørgen Hindse holder foredrag om købsaftaler. Det sker den 27. april på Fyn. Arrangementet er åbent for alle DKK-medlemmer.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Mens vi venter på foråret: 5 (lidt skøre) ting du kan lave med din hund

Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse