Søndag sidst på formiddagen lød der en efterlysning over højttalerne på udstillingen i Vejen. Der blev kaldt efter en læge til Ring 3, hvor welsh corgi blev udstillet.
Det var en af de helt store og mest betydningsfulde personligheder i corgiracen, Erik Faarup, der havde fået et slemt ildebefindende.
Samaritter og medlemmer af DKK’s udstillingsudvalg ilede til Ring 3, hvor også en læge hurtigt stødte til. Erik Faarup sad på en stol ude mellem teltene og fik den hjælp, han behøvede.
Da en ambulance nogle minutter senere trillede ind på udstillingsområdet, var det tydeligt, at det berørte mange mennesker.
Som vi så ofte har skrevet her på siden, så er hundeudstillinger især kendetegnet ved et utroligt sammenhold, og at en af udstillerne havde det så dårligt, at han skulle hentes med ambulance, var et hårdt slag for mange.
I går lagde Erik Faarup så et opslag på Facebook, og han kunne heldigvis fortælle, at han var på benene igen.
- Vi havde et par dejlige dage i godt selskab med mange corgivenner, desværre sluttede søndagen ikke som ønsket, da jeg fik et grimt ildebefinde med diverse følger som endte med, at jeg blev afhentet af ambulancen og kørt til Kolding Sygehus, hvor jeg efterfølgende sidst på dagen kunne tage hjem i god bedring, skriver Erik Faarup i sit opslag, hvor han også gør meget ud af at takke dem, der hjalp.
- Fra start modtog jeg en helt fantastisk og enestående behandling lige fra de to samaritter og DKKs udstillingsudvalgs fantastiske og professionelle håndtering af forløbet og stor tak til Helle og de mange corgivenner, der viste stor omsorg og efterfølgende en stor hjælp med at få vores ting pakket sammen, skriver han.
Til hunden.dk fortæller Erik Faarup, at han har det godt, men at han lige skal igennem nogle prøver.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Ingen tvivl om, at det var en fantastisk weekend i Vejen. Her kan du genopleve udstillingen gennem de billeder vi fik taget
Dansk Kennel Klub hjælper nu de mange hundeejere, der har problemer med at opnå titlen Dansk Juniorchampion grundet coronakrisen
Så er det blevet sidste udstillingsdag på Bornholm. Her får du dagens oversigt over racer og ringe
Palle Bergsø blev søndag middag hædret med DKK’s hæderstegn for sit store arbejde for lydighedssporten
Den islandske dommer Asta Maria Gudbergsdottir havde ikke så mange juniorhandlere at vælge mellem, da hun skulle finde vinderen af lørdagens konkurrence
Den tyske allrounddommer faldt søndag pladask for en 14 uger gammel boxer, der efter sigende har taget dommerne med storm hele weekenden
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.