Politihund forhindrede selvmord

31-07-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tidligere på sommeren var politiassistent Karsten Hav og hans hund Thor på en lidt speciel opgave, der takket være den dygtige hund endte lykkeligt

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Da politiassistent fra Nordjyllands Politi Karsten Hav i maj måned fik en opgave, der i starten lød på et barn på motorvej, kom politihunden Thor for alvor på opgave.

– Vi var et stykke væk fra stedet, men på grund af travlhed, var vi den patrulje, der var tættest på, fortæller Karsten Hav, der på det tidspunkt befandt sig ved Mariager, mens anmeldelsen kom fra motorvejen syd for Hobro.

Han kørte frem til stedet med fuld udrykning, mens der kom flere og flere anmeldelser om barnet, der gik frem og tilbage ved den trafikerede motorvej.

– Inden vi nåede frem, var en borger holdt ind til siden og taget kontakt til personen. Det viste sig, at det ikke var et barn men en ung kvinde. Da vi kommer frem, er hun stukket af fra borgeren. Han fortæller, at han mener, hun er psykisk syg og ikke ønsker at leve mere. Derefter peger han i den retning, hun stak af fra ham, lyder det fra Karsten Hav.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Thor fik dog med det samme fært i en lidt anden retning i nødsporet. Derefter følger hunden sporet 3-400 meter ind over et grønt område og over en asfalteret vej, hvorefter sporet går tilbage mod motorvejen.

– Der kan jeg så se en person, der ligger og forsøger at gemme sig i en grøft 30 meter længere fremme. Da hun opdager os, løber hun, alt hvad hun kan mod motorvejen, husker politiassistenten, der ikke slap hunden, da man ikke bruger hunden til at stoppe personer i disse situationer.

– Jeg løb alt, hvad jeg kunne efter hende og råbte til hende, at hun skulle stoppe, hvilket kun ikke gjorde. Jeg havde næsten indhentet hende, da hun nåede en bro over motorvejen. Her gik hun på ydersiden af broen, mens jeg og Thor gik på indersiden. Lige da hun gør klar til at springe og slipper gelænderet, griber jeg fat i hendes arm og trækker hende over gelænderet, fortsætter han.

Karsten Hav er ikke i tvivl om, at opgaven kunne være endt helt anderledes, hvis ikke han havde haft Thor.

– Havde jeg ikke haft Thor, havde jeg ikke haft en chance for at finde hende, og så kunne det være endt helt galt. Så det var rigtig flot løst af ham, siger han.

 

Thor
Thor er 6 år gammel, og han er gruppe 1 hund, hvilket vil sige, at hans opgaver består i gerningsstedssøg ved voldsomme forbrydelser som drab, vold og voldtægt med mere. Men til daglig indgår han også i de mere almindelige politiopgaver som humanitære eftersøgninger, fange tyveknægte og søge efter tabte genstande mm.

– Hans speciale er sporsøg. Han har fundet flere demente, børn og banditter på spor, så det er han virkelig dygtig til. Derudover er det dejligt, at han også er en fantastisk familiehund. Jeg har to børn herhjemme, som han elsker at lege med, lyder det fra Karsten Hav.

Den unge kvinde blev indlagt på psykiatrisk afdeling, hvor hun fik den fornødne hjælp. 

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Karsten og Thor: Et unikt team i politiets hundetjeneste

14-01-2025 15:03, af Karina Green

Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.

Sådan kan du og din hund støtte Danmarksindsamlingen

28-01-2021 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lilleskov Slot, der blandt andet står bag K9 Biathlon for alle, bruger nu deres store succes til at hjælpe andre. Derfor har de bestemt at donere en stor del af overskuddet fra virtuelle løb til Danmarksindsamlingen

Labradoren Fie reddede julen for Liam på halvandet år

16-01-2018 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

19. december rykkede Lis Skøtt og hunden Fie ud til en eftersøgning af en lille drengs høreapparat. Den dygtige Labrador fandt drengens høreapparat og så var julen reddet

Svensk by gentager hundevenligt nytår

29-12-2018 15:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste år aflyste man fyrværkerishowet i den svenske by Lidköping til fordel for et mere dyrevenligt lasershow. Det blev så stor en succes, at man gentager det i år

Dansk succes ved World Dog Show 2014

11-08-2014 12:29, af Tine Luther
Totalt set var der tilmeldt 267 danske hunde til World Dog Show i Helsinki. I alt 21.200 hunde deltog – og Danmark høstede 35 titler. Det blev også til nogle fine gruppeplaceringer.

Stjålet retriever fundet på plejecenter

20-11-2023 20:47, af Anne Cecilie Sohl

Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.

Et Happy Dog nytår!

19-02-2015 09:04, af Nina Marie Villadsen
Hunde kan i Sverige fejre fyrværkerifrit nytår på Clarion Hotel Arlanda, og det har vist sig at være en stor succes

Hundepræstationer godkendt af Guinness World Record

04-01-2012 11:01, af Tine Luther
Agilityhunde har succes i ny rekorddisciplin.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Vitus og hundestjernen - 11. December

11-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.