Da politiassistent fra Nordjyllands Politi Karsten Hav i maj måned fik en opgave, der i starten lød på et barn på motorvej, kom politihunden Thor for alvor på opgave.
– Vi var et stykke væk fra stedet, men på grund af travlhed, var vi den patrulje, der var tættest på, fortæller Karsten Hav, der på det tidspunkt befandt sig ved Mariager, mens anmeldelsen kom fra motorvejen syd for Hobro.
Han kørte frem til stedet med fuld udrykning, mens der kom flere og flere anmeldelser om barnet, der gik frem og tilbage ved den trafikerede motorvej.
– Inden vi nåede frem, var en borger holdt ind til siden og taget kontakt til personen. Det viste sig, at det ikke var et barn men en ung kvinde. Da vi kommer frem, er hun stukket af fra borgeren. Han fortæller, at han mener, hun er psykisk syg og ikke ønsker at leve mere. Derefter peger han i den retning, hun stak af fra ham, lyder det fra Karsten Hav.
Thor fik dog med det samme fært i en lidt anden retning i nødsporet. Derefter følger hunden sporet 3-400 meter ind over et grønt område og over en asfalteret vej, hvorefter sporet går tilbage mod motorvejen.
– Der kan jeg så se en person, der ligger og forsøger at gemme sig i en grøft 30 meter længere fremme. Da hun opdager os, løber hun, alt hvad hun kan mod motorvejen, husker politiassistenten, der ikke slap hunden, da man ikke bruger hunden til at stoppe personer i disse situationer.
– Jeg løb alt, hvad jeg kunne efter hende og råbte til hende, at hun skulle stoppe, hvilket kun ikke gjorde. Jeg havde næsten indhentet hende, da hun nåede en bro over motorvejen. Her gik hun på ydersiden af broen, mens jeg og Thor gik på indersiden. Lige da hun gør klar til at springe og slipper gelænderet, griber jeg fat i hendes arm og trækker hende over gelænderet, fortsætter han.
Karsten Hav er ikke i tvivl om, at opgaven kunne være endt helt anderledes, hvis ikke han havde haft Thor.
– Havde jeg ikke haft Thor, havde jeg ikke haft en chance for at finde hende, og så kunne det være endt helt galt. Så det var rigtig flot løst af ham, siger han.
Thor
Thor er 6 år gammel, og han er gruppe 1 hund, hvilket vil sige, at hans opgaver består i gerningsstedssøg ved voldsomme forbrydelser som drab, vold og voldtægt med mere. Men til daglig indgår han også i de mere almindelige politiopgaver som humanitære eftersøgninger, fange tyveknægte og søge efter tabte genstande mm.
– Hans speciale er sporsøg. Han har fundet flere demente, børn og banditter på spor, så det er han virkelig dygtig til. Derudover er det dejligt, at han også er en fantastisk familiehund. Jeg har to børn herhjemme, som han elsker at lege med, lyder det fra Karsten Hav.
Den unge kvinde blev indlagt på psykiatrisk afdeling, hvor hun fik den fornødne hjælp.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.
Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
Den 3. juni i år, kl. 06.10 oplevede jeg mit – og nok de fleste hundeejers – værste mareridt. Her opdagede jeg, at nogle af mine hunde – der iblandt en tæve og tre af hendes hvalpe, som var 9 uger gamle – var sluppet ud af en bagdør. Døren var blæst op ud til en nedlagt lade, og der havde de fundet et hul og var smuttet ud i den store verden.
Med et stærkt netværk af frivillige og avanceret teknologi er Vi Finder Hund blevet en uvurderlig hjælp for hundeejere, der søger deres firbenede familiemedlemmer
Sidste års VM for schæferhunde i Randers var en stor succes. Amerikaner har lavet en flot video fra mesterskabet. Se den her
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?