Kim Wall og lighundene

29-09-2020 11:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den makabre sag om Kim Wall er i disse dage aktuel igen, da tv-serien, Efterforskningen, kører på TV2. Her får du lidt om, hvordan de svenske lighunde arbejdede

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Det er tre år siden, sagen om Kim Walls voldsomme død rystede hele Danmark. I går havde tv-serien om sagen premiere på TV2, og det har kanalen udnyttet til at fortælle nye historier fra sagen. En af de historier handler om de svenske lighunde, der blev hentet ind for at hjælpe i eftersøgningen af den svenske journalist.

26. august 2017 flød en torso uden hoved, arme og ben i land på den sydvestlige del af Amager. Det var en kvindetorso. En DNA-test viste, at var Kim Walls torso.

Nu stod efterforskerne med den opgave at finde resten af Kim Walls lig. Uden dette ville det blive svært at bevise, hvordan Kim Wall var død.

Opgaven var enorm for dykkerne, og 29. august fik de hjælp fra svenske lighunde. En hjælp, der i første omgang ikke gav den store succes.

Hundene gøede flere gange fra deres båd på vandet, men hver gang viste markeringerne sig at føre dykkerne ned i et dyb uden spor af den svenske journalist.

Hundene blev kilde til nogen utilfredshed, da dykkerne var trætte af, at hundene gøede uden der var noget under vandet, mens de svenske hundeførere var utilfredse med dykkerne, fordi de ikke fandt noget, hvor hundene markerede.

Efter noget tids eftersøgning lærte efterforskerne, at ligvæske kunne føres 200 meter med strømmen. Derfor blev dykkerne sendt ned i vandet 200 meter fra, hvor hundene havde markeret. Men igen kom dykkerne op til overfladen uden at have fundet noget.

Drabschef Jens Møller Jensen mødte Torben Vang, der er kaptajn på havmiljøskibet Aurora og som har speciale i blandt andet strømforhold i Køge Bugt. Han kunne fortælle, at med strømforholdene kunne ligvæsken have bevæget sig en kilometer. Derfor skulle dykkerne i vandet en kilometer fra hundenes markering.

5. oktober gik dykkerne igen i vandet. Denne gang med større forhåbninger, men igen kom de tomhændede til overfladen.

Dagen efter skete det så. Dykkerne fandt en pose med Kim Walls orange trøje, et par timer senere fandt de et ben, kort efter fandt de endnu et ben, og til sidst fandt de Kim Walls hoved.

Hundene havde gjort deres arbejde godt, og med den rette hjælp kunne dykkerne bruge hundenes markeringer til at finde resterne af Kim Wall.

 

Du kan læse meget mere om eftersøgningen her.

Læs også

Politihunden Bravo fandt tyve i lejlighed

02-10-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tyveri kan aldrig betale sig, og når man har en hund som politihunden Bravo i hælene, kan man lige så godt give op på forhånd

Tragisk: Ejer død under eftersøgning af hund

03-02-2021 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Netop nu forsøger flere mennesker at finde den forsvundne hund Izy, som har været væk siden 28. januar. For at gøre ondt værre er hundens ejer død under eftersøgningen

Beagle fundet i Vejle

31-05-2024 12:07, af Anne Cecilie Sohl

Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af en beagle fundet på Jellingvej i Vejle den 29. maj.

Politihund forhindrede selvmord

31-07-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tidligere på sommeren var politiassistent Karsten Hav og hans hund Thor på en lidt speciel opgave, der takket være den dygtige hund endte lykkeligt

Flere hundreder hjælper med at finde Løkkes hund

05-01-2021 12:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når en hund forsvinder, står vi sammen om at hjælpe. Det må være læren af den eftersøgning, der netop nu er i gang for at finde Lars Løkke Rasmussens hund Beauty

Labradoren Fie reddede julen for Liam på halvandet år

16-01-2018 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

19. december rykkede Lis Skøtt og hunden Fie ud til en eftersøgning af en lille drengs høreapparat. Den dygtige Labrador fandt drengens høreapparat og så var julen reddet

Droner skal hjælpe med at finde forsvundne hunde

25-01-2024 11:54, af Anne Cecilie Sohl

Et nyt projekt vil bruge droner med termisk kamera til eftersøgning af forsvundne eller bortløbne hunde. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.