Rolf Flor er 44 år og tidligere portræt- og reklamefotograf. I dag er han selvstændig "hunde-pædagog", sammen med sin kommende hustru, Line Rønne Ladefoged på 45 år. Sammen driver de nemlig hundebørnehaven "Vi Passer Hund" i Farum, Nordsjælland. De købte deres gård i 2015, hvorefter de i 2017 blev selvstændige. Til hverdag passer de 20-25 hunde fra kl.07-17.
— Det er ligesom en privat dagpleje, bare med hunde, forklarer Rolf.
Som noget helt nyt og andet har de indledt et nyt projekt, hvor de vil hjælpe ejere med at finde deres forsvundne eller bortløbne hunde ved hjælp af droner med et termisk kamera. Både Line og Rolf har tidligere hjulpet til under hundeeftersøgninger til fods og så et stort potentiale i at bruge droner.
Projektet er stadig under opstart og de er lige nu i processen om at samle økonomiske midler ind til indkøb af udstyret der skal bruges.
— Vi har pt. samlet lige over 150.000kr ind, så det er megamotiverende, men desværre koster dronerne 45.000kr pr. stk, fortæller Rolf.
Formålet med projektet er at tilbyde frivillig hjælp og udstyr til eftersøgninger af kæledyr - primært hunde.
— Eftersøgningsservicen skal være gratis for hundeejere, dvs. ulønnet arbejde - vi kalder det frivilligt genforeningsarbejde, smiler Rolf og fortsætter:
— Vi har gennem årene, frivilligt hjulpet med hundeeftersøgninger, ageret kommandocentral, koordineret søge indsatser og skaffet mandskab til selve eftersøgningen. Hunde meldes ofte savnet via Facebook-opslag som deles, og vi er allerede stærke på dette medie, med 25.000 følgere af vores side "Vi Passer Hund". Vi vil bruge dette medie til at nå ud til folk og tilbyde vores hjælp. Vi vil tilbyde gratis hjælp til eftersøgninger med denne type udstyr, som ville øge succesraten gevaldigt.
Rolf forklarer at hunde for de fleste bliver betragtet som familiemedlemmer, men politiet har ikke ressourcerne til at hjælpe med selve eftersøgningen når de løber væk.
Især omkring nytår bryder mange hunde ud af haven eller halsbåndet, grundet brag fra fyrværkeri. Men også resten af året bortkommer hunde, så problemet er ikke kun aktuelt omkring nytår. Dronen kan med sit termiske kamera spotte varme, dvs. levende væsner.
Dronen kan også bruges til andre dyrearter som har forvirret sig væk.
Der er oprettet en “Vi Finder Hund” Facebook-side og når foreningens vedtægter er på plads, skal disse fremgå på "Vi Finder Hund’s" kommende hjemmeside www.vifinderhund.dk - som fortsat er under opbygning.
— Vores vision er at skabe et landsdækkende netværk af godkendte droneoperatører, som kan bidrage med diverse eftersøgninger. Vi har allerede samlet et frivilligt team på 15 certificerede droneoperatører i en privat Facebook-gruppe. De skal udføre den aktive eftersøgning og udgør den primære arbejdskraft, fortæller Rolf.
Støtten til "Vi Finder Hund" går ubeskåret til indkøb af droner. Læs mere og følg projektet her.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.