Birgittes malinois fandt afdød

01-09-2020 11:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Birgitte Eriksen er medlem af Missing People og har været med i mange eftersøgninger. 15. august sluttede en noget særlig eftersøgning for hende og hendes hund

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

6. august forsvandt en ældre dement mand fra sit plejehjem. Manden blev naturligvis efterlyst og politiet begyndte en eftersøgning.

Også organisationen Missing People begyndte at lede efter den ældre mand, og for ikke at forstyrre politiets arbejde, fik de som de altid gør, udpeget nogle områder af politiet, som de skulle lede i.
Eftersøgningerne varede i flere dage, og fra Missing People deltog flere end 70 mennesker. Området hvor den ældre mand var forsvundet var blevet gennemsøgt på kryds og på tværs af både de frivillige, politiet og politiets hunde.

Lørdag 15. august fik Missing People et tip om, at manden var set ved en grusvej. Birgitte Eriksen og fire andre tog derop, og de havde Birgittes hund, Evita, med.

– Vi snakkede lidt frem og tilbage, og vi troede faktisk ikke helt på, at han var deroppe, da politiet havde gennemsøgt det område, fortæller Birgitte Eriksen.
Men pludselig reagerede Evita ved en grøft, og her lå den efterlyste mand, som desværre viste sig at være afgået ved døden.

– Det var jo fantastisk, at min hund kunne finde en, som politiets hunde også havde søgt efter i samme område. Jeg ved, at politiets hunde er fænomenalt dygtige til eftersøgninger, så det gør mig da stolt af Evita, fortæller Birgitte Eriksen.

Det er ikke helt tilfældigt, at Evita fandt den efterlyste mand. For Birgitte har nemlig trænet sin hund i eftersøgninger.

–Jeg har været til  to prøvecertificeringer forud for den endelige certificering, hvor man dels skulle finde en person på 30 minutter på et 40.000m2 stort område og dels finde en person, som befandt sig 30 meter væk fra en grusvej, som var en kilometer lang, fortæller hun.

Derudover er Evita ligeledes certificeret i at finde døde personer og Evita er en af de få hunde i Missing People, der både er certificeret i at finde levende og døde mennesker.

– Jeg synes, det er helt vildt spændende, hvad hunden kan med sin snude. Jeg elsker at nørde omkring det og finde ud af, at både vindforhold og temperatur spiller ind i, hvor godt snuden fungerer, lyder det fra Birgitte Eriksen, der allerede er i gang med at træne Evita i næste niveau, hvor hun skal lære at finde lig på vand.

– En malinois er generelt meget arbejdsglad, og Evita er meget ivrig og vedholdende, og hun elsker at være på. Derfor er hun en helt speciel hund, og meget god til eftersøgninger, siger Birgitte Eriksen

Læs også

Politihund skal ikke aflives

26-11-2022 09:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet

Tyv jagtet 15 km af politihund

14-12-2012 11:26, af Tine Luther
En særdeles ihærdig politihund med en lige så ihærdig fører fandt en indbrudstyv efter 15 iskolde kilometers jagt.

Heltehund risikerer aflivning

23-11-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der skulle have været en lykkelig afslutning på en ulykkelig sag, kan nu vise sig at ende med en aflivning af den politihund, der egentlig var helten i hele historien

Se billederne: Nordisk venskabskamp for beagler

28-04-2019 09:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend er gæve beagler fra Danmark, Norge og Sverige samlet i Ålbæk for at dyste i spor

Gymnasieelev fældet af politihund

04-12-2014 09:57, af Tine Luther
En gymnasieelev ville lave penge på at sælge stoffer – det satte en politihund en stopper for.

Politihund fandt indbrudstyv i træ

24-01-2022 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag midnat var Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på jagt efter en indbrudstyv, og de havde deres bedste politihund, Gaston, med

Se verdens vildeste politihund

03-08-2021 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde har evner, som vi andre kun kan drømme om. I Moldova har de en politihund, der kan mere end de fleste

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse