Birgittes malinois fandt afdød

01-09-2020 11:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Birgitte Eriksen er medlem af Missing People og har været med i mange eftersøgninger. 15. august sluttede en noget særlig eftersøgning for hende og hendes hund

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

6. august forsvandt en ældre dement mand fra sit plejehjem. Manden blev naturligvis efterlyst og politiet begyndte en eftersøgning.

Også organisationen Missing People begyndte at lede efter den ældre mand, og for ikke at forstyrre politiets arbejde, fik de som de altid gør, udpeget nogle områder af politiet, som de skulle lede i.
Eftersøgningerne varede i flere dage, og fra Missing People deltog flere end 70 mennesker. Området hvor den ældre mand var forsvundet var blevet gennemsøgt på kryds og på tværs af både de frivillige, politiet og politiets hunde.

Lørdag 15. august fik Missing People et tip om, at manden var set ved en grusvej. Birgitte Eriksen og fire andre tog derop, og de havde Birgittes hund, Evita, med.

– Vi snakkede lidt frem og tilbage, og vi troede faktisk ikke helt på, at han var deroppe, da politiet havde gennemsøgt det område, fortæller Birgitte Eriksen.
Men pludselig reagerede Evita ved en grøft, og her lå den efterlyste mand, som desværre viste sig at være afgået ved døden.

– Det var jo fantastisk, at min hund kunne finde en, som politiets hunde også havde søgt efter i samme område. Jeg ved, at politiets hunde er fænomenalt dygtige til eftersøgninger, så det gør mig da stolt af Evita, fortæller Birgitte Eriksen.

Det er ikke helt tilfældigt, at Evita fandt den efterlyste mand. For Birgitte har nemlig trænet sin hund i eftersøgninger.

–Jeg har været til  to prøvecertificeringer forud for den endelige certificering, hvor man dels skulle finde en person på 30 minutter på et 40.000m2 stort område og dels finde en person, som befandt sig 30 meter væk fra en grusvej, som var en kilometer lang, fortæller hun.

Derudover er Evita ligeledes certificeret i at finde døde personer og Evita er en af de få hunde i Missing People, der både er certificeret i at finde levende og døde mennesker.

– Jeg synes, det er helt vildt spændende, hvad hunden kan med sin snude. Jeg elsker at nørde omkring det og finde ud af, at både vindforhold og temperatur spiller ind i, hvor godt snuden fungerer, lyder det fra Birgitte Eriksen, der allerede er i gang med at træne Evita i næste niveau, hvor hun skal lære at finde lig på vand.

– En malinois er generelt meget arbejdsglad, og Evita er meget ivrig og vedholdende, og hun elsker at være på. Derfor er hun en helt speciel hund, og meget god til eftersøgninger, siger Birgitte Eriksen

Læs også

Pengehund fandt stort beløb gemt i bil ved grænsen

12-10-2022 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Toldstyrelsen gjorde en god fangst i forbindelse med en kontrol tæt ved landegrænsen. To mænd er nu sigtet i sagen

Årets politihund 2013

02-11-2013 21:35, af Tine Luther
Årets politihund blev i dag kåret i forbindelse med Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Herning.

Heltehund risikerer aflivning

23-11-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der skulle have været en lykkelig afslutning på en ulykkelig sag, kan nu vise sig at ende med en aflivning af den politihund, der egentlig var helten i hele historien

Politihund fandt nedgravede penge

20-05-2016 14:06, af Tine Luther
En jysk politihund fandt tidligere på ugen over 200.000 nedgravede kroner i haven ved en landejendom.

Politihunde fandt forsvundne børn

08-10-2019 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag forsvandt tre børn fra en skole i Randers. Det var politihunde, der fandt frem til børnene

Spændende foredrag med René Ørnfeldt fra Københavns Politi

22-08-2011 13:36, af Tine Luther
Hvad forlanger man af en god politihund? Hvordan udvælges og trænes politihunde? Kom til et spændende foredrag med en erfaren politihundefører torsdag den 25. august, hvor du også kan høre om politisager fra den virkelige verden. Foredraget afholdes hos Dansk Kennel Klub i Solrød Strand.

Loke er Årets Politihund

13-11-2021 15:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Schæferhunden Loke modtog i dag prisen som Årets Politihund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.