Birgittes malinois fandt afdød

01-09-2020 11:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Birgitte Eriksen er medlem af Missing People og har været med i mange eftersøgninger. 15. august sluttede en noget særlig eftersøgning for hende og hendes hund

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

6. august forsvandt en ældre dement mand fra sit plejehjem. Manden blev naturligvis efterlyst og politiet begyndte en eftersøgning.

Også organisationen Missing People begyndte at lede efter den ældre mand, og for ikke at forstyrre politiets arbejde, fik de som de altid gør, udpeget nogle områder af politiet, som de skulle lede i.
Eftersøgningerne varede i flere dage, og fra Missing People deltog flere end 70 mennesker. Området hvor den ældre mand var forsvundet var blevet gennemsøgt på kryds og på tværs af både de frivillige, politiet og politiets hunde.

Lørdag 15. august fik Missing People et tip om, at manden var set ved en grusvej. Birgitte Eriksen og fire andre tog derop, og de havde Birgittes hund, Evita, med.

– Vi snakkede lidt frem og tilbage, og vi troede faktisk ikke helt på, at han var deroppe, da politiet havde gennemsøgt det område, fortæller Birgitte Eriksen.
Men pludselig reagerede Evita ved en grøft, og her lå den efterlyste mand, som desværre viste sig at være afgået ved døden.

– Det var jo fantastisk, at min hund kunne finde en, som politiets hunde også havde søgt efter i samme område. Jeg ved, at politiets hunde er fænomenalt dygtige til eftersøgninger, så det gør mig da stolt af Evita, fortæller Birgitte Eriksen.

Det er ikke helt tilfældigt, at Evita fandt den efterlyste mand. For Birgitte har nemlig trænet sin hund i eftersøgninger.

–Jeg har været til  to prøvecertificeringer forud for den endelige certificering, hvor man dels skulle finde en person på 30 minutter på et 40.000m2 stort område og dels finde en person, som befandt sig 30 meter væk fra en grusvej, som var en kilometer lang, fortæller hun.

Derudover er Evita ligeledes certificeret i at finde døde personer og Evita er en af de få hunde i Missing People, der både er certificeret i at finde levende og døde mennesker.

– Jeg synes, det er helt vildt spændende, hvad hunden kan med sin snude. Jeg elsker at nørde omkring det og finde ud af, at både vindforhold og temperatur spiller ind i, hvor godt snuden fungerer, lyder det fra Birgitte Eriksen, der allerede er i gang med at træne Evita i næste niveau, hvor hun skal lære at finde lig på vand.

– En malinois er generelt meget arbejdsglad, og Evita er meget ivrig og vedholdende, og hun elsker at være på. Derfor er hun en helt speciel hund, og meget god til eftersøgninger, siger Birgitte Eriksen

Læs også

Effektive narkohunde

19-08-2021 12:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag sørgede nogle narkohunde for, at Østjyllands Politi fik en fornem fangst i Risskov

DM for politihunde i Billund

26-09-2018 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden skal endnu et danmarksmesterskab afgøres, når de bedste danske politihunde skal kåres i Billund

Politihunde fangede tyve 11 km fra gerningssted

24-01-2018 09:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det kan godt være, vi er bedre til at gå på to ben, end hunde er. Men så har hundene så mange andre talenter. Læs bare her, om politihundene, der virkelig har sans for at fange tyve

Årets politihund hedder Mai Tuk Trucker

03-11-2018 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro blev årets politihund præsenteret og hædret på DKK’s udstilling i Herning

EDS: We´ll meet again

22-05-2023 09:18, af Anne Egede, www.hforhund.dk

Det er overstået. Slut. Forbi. Projektørerne er slukket. Sejrspodierne pillet fra hinanden og pakket ned. Det smukke bagtæppe rullet sammen. Snart er de sidste hundehår fejet op i Herning Messecenter. I løbet af en dag eller to vil Herning Messecenter være tilbage til sit sædvanlige jeg, uden spor af fire dages fantastisk hundefest

Chihuahua som politihund

20-11-2010 11:16, af Anne Kristine Tollestrup
Det japanske politi har netop optaget en chihuahua i deres politiprogram.

Politihunden Samson reddede afkølet mand

08-01-2021 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag var en af de dage, der i den grad viser, at de mange timer, der bruges på træning af politihunde, er det hele værd

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse