Er man et menneske med tendens til at have lidt ekstra lange fingre, så er det nok en god ide at holde sig fra Billund i den kommende weekend. Her mødes de bedste danske politihunde nemlig i en dyst om, hvem der kan kalde sig landets bedste politihund.
Mesterskaberne bliver afviklet i tre forskellige klasser - Patrulje, Kriminal og Vinderklassen - og i alt vil der være 48 hunde til start, hvor Vinderklassen er den sværeste.
Hundene ved DM skal igennem række situationer. F.eks. lydighed, pågribelse af person samt søgning i skovområder rundt om Billund efter personer og ting. Desuden, at hundeførerne ikke på forhånd vil være bekendte med rækkefølgen og sammensætningen af opgaverne.
På trods af navnet er det dog ikke kun politibetjente, der stiller op til mesterskaberne. Dansk Politihundeforening er nemlig en privat organisation for alle, der arbejder med politihunde. Derfor vil cirka halvdelen af deltagerne være civile, mens den anden halvdel er politifolk.
Det er muligt for publikum at komme forbi og få sig en på opleveren. Her anbefales det, at man tager til området omkring Lalandia i Billund. Programmet for deltagerne ser således ud:
Fredag
11:00 Hovedbestyrelsesmøde på Lalandia. Nærmere bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet på hovedstandpladsen.
12:00 Stævneteltet åbner på hovedstandpladsen.
12:00 Stævneteltet på hovedstandpladsen, med salg af madvarer, kaffe, øl og vand åbner.
14:15 Dommer og figurant møder i mødelokaler på Lalandia. De respektive mødelokaler bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet.
15:00 Hundeførermøder. De respektive mødelokaler bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet.
17:00 Åbning af mesterskaberne ved Lego House, Ole Kirks Plads 1, 7190 Billund. Hundeføreren får ved indtjekning på stævnekontoret, udleveres henvisning til reserveret parkeringsplads. Øvrige deltagere får anvist gang ruten, idet der er begrænset parkering ved Lego House, men 10 – 15 min gang til stedet.
17:30 Fotografering ved Lego House
19:00 Kammeratskabsaften i Lalandias sportshal
20:00 Stævneteltet lukker
Lørdag:
06:00 Morgenmad i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning frem til kl. 09:00
07:00 Konkurrencerne starter .
08:00 Stævneteltet på hovedstandpladsen, med salg af madvarer, kaffe, øl og vand åbner
10:00 Madpakker kan afhentes i stævneteltet på hovedstandpladsen. Madpakker til dommere og figuranter bringes ud til øvelserne
17:00 Sektionsmøder i Lalandias hovedbygning. De respektive mødelokaler bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet.
19:30 Buffet i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning
24:00 Stævneteltet lukker
Søndag:
06:00 Morgenmad i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning frem til kl. 09:00
07:00 Konkurrencerne genoptages .
08:00 Stævneteltet på hovedstandpladsen, med salg af madvarer, kaffe, øl og vand åbner
10:00 Madpakker kan afhentes i stævneteltet på hovedstandpladsen. Madpakker til dommere og figuranter bringes ud til øvelserne
17:00 Danmarksmestrene kåres og døbes
18:00 Stævneteltet lukker
19:30 Gallamiddag i Lalandias sportshal
Mandag:
07:00 Morgenmad i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning frem til kl. 09:00
10:00 Tjek ud og hjemrejse. .
Fra Dansk Sporchampion til debut ved Danmarksmesterskabet i Gisselfeld skovene.
Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
Exceptionelle tider kræver exceptionelle tiltag: Selv om år 2020 på mange måder har været et anderledes år - og Covid-19-pandemien har spændt ben for mange planer - har Politiets patruljehunde landet over som sædvanlig løst mange vigtigesamfundsmæssige opgaver og udført politiarbejde af høj kvalitet. Derfor måtte Dansk Kennel Klub ”tænke ud af boksen” og finde en coronatilpasset måde at fejre Årets Politihund 2020 på – en måde, der samtidig gjorde det muligt at dele oplevelsen med resten af Danmark.
Læs her hvorfor – og hvordan – Årets Politihund og -fører i år fik overrakt den prestigefulde pris
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
Schæferhunden Loke modtog i dag prisen som Årets Politihund
Politihund fik maksimalt udbytte af sit arbejde i Varde i nat, hvor hele fire indbrudstyve måtte se sig besejret af schæferhunden
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker