Er man et menneske med tendens til at have lidt ekstra lange fingre, så er det nok en god ide at holde sig fra Billund i den kommende weekend. Her mødes de bedste danske politihunde nemlig i en dyst om, hvem der kan kalde sig landets bedste politihund.
Mesterskaberne bliver afviklet i tre forskellige klasser - Patrulje, Kriminal og Vinderklassen - og i alt vil der være 48 hunde til start, hvor Vinderklassen er den sværeste.
Hundene ved DM skal igennem række situationer. F.eks. lydighed, pågribelse af person samt søgning i skovområder rundt om Billund efter personer og ting. Desuden, at hundeførerne ikke på forhånd vil være bekendte med rækkefølgen og sammensætningen af opgaverne.
På trods af navnet er det dog ikke kun politibetjente, der stiller op til mesterskaberne. Dansk Politihundeforening er nemlig en privat organisation for alle, der arbejder med politihunde. Derfor vil cirka halvdelen af deltagerne være civile, mens den anden halvdel er politifolk.
Det er muligt for publikum at komme forbi og få sig en på opleveren. Her anbefales det, at man tager til området omkring Lalandia i Billund. Programmet for deltagerne ser således ud:
Fredag
11:00 Hovedbestyrelsesmøde på Lalandia. Nærmere bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet på hovedstandpladsen.
12:00 Stævneteltet åbner på hovedstandpladsen.
12:00 Stævneteltet på hovedstandpladsen, med salg af madvarer, kaffe, øl og vand åbner.
14:15 Dommer og figurant møder i mødelokaler på Lalandia. De respektive mødelokaler bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet.
15:00 Hundeførermøder. De respektive mødelokaler bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet.
17:00 Åbning af mesterskaberne ved Lego House, Ole Kirks Plads 1, 7190 Billund. Hundeføreren får ved indtjekning på stævnekontoret, udleveres henvisning til reserveret parkeringsplads. Øvrige deltagere får anvist gang ruten, idet der er begrænset parkering ved Lego House, men 10 – 15 min gang til stedet.
17:30 Fotografering ved Lego House
19:00 Kammeratskabsaften i Lalandias sportshal
20:00 Stævneteltet lukker
Lørdag:
06:00 Morgenmad i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning frem til kl. 09:00
07:00 Konkurrencerne starter .
08:00 Stævneteltet på hovedstandpladsen, med salg af madvarer, kaffe, øl og vand åbner
10:00 Madpakker kan afhentes i stævneteltet på hovedstandpladsen. Madpakker til dommere og figuranter bringes ud til øvelserne
17:00 Sektionsmøder i Lalandias hovedbygning. De respektive mødelokaler bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet.
19:30 Buffet i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning
24:00 Stævneteltet lukker
Søndag:
06:00 Morgenmad i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning frem til kl. 09:00
07:00 Konkurrencerne genoptages .
08:00 Stævneteltet på hovedstandpladsen, med salg af madvarer, kaffe, øl og vand åbner
10:00 Madpakker kan afhentes i stævneteltet på hovedstandpladsen. Madpakker til dommere og figuranter bringes ud til øvelserne
17:00 Danmarksmestrene kåres og døbes
18:00 Stævneteltet lukker
19:30 Gallamiddag i Lalandias sportshal
Mandag:
07:00 Morgenmad i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning frem til kl. 09:00
10:00 Tjek ud og hjemrejse. .
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Fra Dansk Sporchampion til debut ved Danmarksmesterskabet i Gisselfeld skovene.
Hvad der skulle have været en lykkelig afslutning på en ulykkelig sag, kan nu vise sig at ende med en aflivning af den politihund, der egentlig var helten i hele historien
Exceptionelle tider kræver exceptionelle tiltag: Selv om år 2020 på mange måder har været et anderledes år - og Covid-19-pandemien har spændt ben for mange planer - har Politiets patruljehunde landet over som sædvanlig løst mange vigtigesamfundsmæssige opgaver og udført politiarbejde af høj kvalitet. Derfor måtte Dansk Kennel Klub ”tænke ud af boksen” og finde en coronatilpasset måde at fejre Årets Politihund 2020 på – en måde, der samtidig gjorde det muligt at dele oplevelsen med resten af Danmark.
Læs her hvorfor – og hvordan – Årets Politihund og -fører i år fik overrakt den prestigefulde pris
Torsdag var vi i Kalundborg for at møde nogle af politiets nye vandsøgshunde. Det var et imponerende syn, der mødte os i havnebassinet
Mandag var en af de dage, der i den grad viser, at de mange timer, der bruges på træning af politihunde, er det hele værd
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund