DM for politihunde i Billund

26-09-2018 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden skal endnu et danmarksmesterskab afgøres, når de bedste danske politihunde skal kåres i Billund

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Er man et menneske med tendens til at have lidt ekstra lange fingre, så er det nok en god ide at holde sig fra Billund i den kommende weekend. Her mødes de bedste danske politihunde nemlig i en dyst om, hvem der kan kalde sig landets bedste politihund. 

Mesterskaberne bliver afviklet i tre forskellige klasser - Patrulje, Kriminal og Vinderklassen - og i alt vil der være 48 hunde til start, hvor Vinderklassen er den sværeste.

Hundene ved DM skal igennem række situationer. F.eks. lydighed, pågribelse af person samt søgning i skovområder rundt om Billund efter personer og ting. Desuden, at hundeførerne ikke på forhånd vil være bekendte med rækkefølgen og sammensætningen af opgaverne.

På trods af navnet er det dog ikke kun politibetjente, der stiller op til mesterskaberne. Dansk Politihundeforening er nemlig en privat organisation for alle, der arbejder med politihunde. Derfor vil cirka halvdelen af deltagerne være civile, mens den anden halvdel er politifolk.

Det er muligt for publikum at komme forbi og få sig en på opleveren. Her anbefales det, at man tager til området omkring Lalandia i Billund. Programmet for deltagerne ser således ud:

 

Fredag

11:00             Hovedbestyrelsesmøde på Lalandia. Nærmere bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet på hovedstandpladsen.

12:00             Stævneteltet åbner på hovedstandpladsen.

12:00             Stævneteltet på hovedstandpladsen, med salg af madvarer, kaffe, øl og vand åbner.

14:15             Dommer og figurant møder i mødelokaler på Lalandia. De respektive mødelokaler bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet.

15:00             Hundeførermøder. De respektive mødelokaler bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet.

17:00             Åbning af mesterskaberne ved Lego House, Ole Kirks Plads 1, 7190 Billund. Hundeføreren får ved indtjekning på stævnekontoret, udleveres henvisning til reserveret parkeringsplads. Øvrige deltagere får anvist gang ruten, idet der er begrænset parkering ved Lego House, men 10 – 15 min gang til stedet.

17:30             Fotografering ved Lego House

19:00             Kammeratskabsaften i Lalandias sportshal

20:00             Stævneteltet lukker

Lørdag:

06:00             Morgenmad i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning frem til kl. 09:00

07:00             Konkurrencerne starter                                                                                      .

08:00             Stævneteltet på hovedstandpladsen, med salg af madvarer, kaffe, øl og vand åbner

10:00             Madpakker kan afhentes i stævneteltet på hovedstandpladsen. Madpakker til dommere og figuranter bringes ud til øvelserne

17:00             Sektionsmøder i Lalandias hovedbygning. De respektive mødelokaler bekendtgøres i velkomstbrev, der udleveres ved indtjekning i stævneteltet.

19:30             Buffet i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning

24:00             Stævneteltet lukker

Søndag:

06:00             Morgenmad i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning frem til kl. 09:00

07:00             Konkurrencerne genoptages                                                                              .

08:00             Stævneteltet på hovedstandpladsen, med salg af madvarer, kaffe, øl og vand åbner

10:00             Madpakker kan afhentes i stævneteltet på hovedstandpladsen. Madpakker til dommere og figuranter bringes ud til øvelserne

17:00             Danmarksmestrene kåres og døbes

18:00             Stævneteltet lukker

19:30             Gallamiddag i Lalandias sportshal

Mandag:

07:00             Morgenmad i restaurant ”Bambino” i Lalandias hovedbygning frem til kl. 09:00

10:00             Tjek ud og hjemrejse.                                                                                         .

 

Læs også

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Enzo og jeg fik en uforglemmelig oplevelse til DM i schweissspor

19-09-2025 07:00, af Marianne M. Petersen
Jagt|

Fra Dansk Sporchampion til debut ved Danmarksmesterskabet i Gisselfeld skovene.

Årets politihund hedder Mai Tuk Trucker

03-11-2018 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro blev årets politihund præsenteret og hædret på DKK’s udstilling i Herning

Hund reddede pige fra kuldedøden

10-12-2013 13:56, af Tine Luther
En 7-årig pige havde været forsvundet 24 timer i den sibirske sne, da en politihund endelig fandt hende.

Loke er Årets Politihund

13-11-2021 15:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Schæferhunden Loke modtog i dag prisen som Årets Politihund

Arvid og Helmut reddede kvinde fra druknedøden

11-06-2020 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag modtog politiassistent Arvid fra Fyns Politi og hans patruljehund Helmut rigspolitichefens ærespokal for en indsats sidste sommer, hvor de reddede en kvinde fra druknedøden

Pengehund med stor fangst

09-01-2012 11:16, af Tine Luther
I fredags lykkedes det pengehunden Midas at opsnuse 250.000 kr., som to forskellige passagerer forsøgte at smugle ud af Billund Lufthavn.

Efterårsskue i Billund

05-07-2012 15:14, af Maja Golles
DKK Kreds 5 afholder skue 23. september

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.