Hæder til Årets politihund 2014

03-11-2014 14:05
Der går ikke en dag, hvor man ikke i pressen kan læse om, hvordan politiets tjenestehunde er fantastiske hjælpere i kampen mod kriminalitet. Hundene hjælper også med at eftersøge mennesker, der er gået hjemmefra i deprimeret sindstilstand eller som pga. demens ikke kan finde hjem. Bag indsatsen ligger der et utroligt stort stykke arbejde fra både hundens og førerens side.
Copyright Hunden.dk
Årets politihund Sch-ca Birger blev hyldet ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Herning i weekenden. (Foto: hunden.dk/Tine Luther)

Birger klarer voldtægts- og drabssager I weekenden blev titlen som Årets politihund 2014 tildelt schæferhunden Birger og med titlen følger en kontakt hædersbevisning på 5.000 kr. fra Dansk Kennel Klub. Birger, der er ejet af politiassistent Steen Jørgensen Stausholm, har både fældet drabs- og voldtægtsforbrydere ved hjælp af sin urolige lugtesans, hvor blot 2 dråber blod på en gangsti i en sag bidrog til at vise forbryderens flugtvej. Birger har også været en tur på Færøerne, hvor han gik frisk på opgaven selv efter 16 timer i en flytransportkasse. ”Sådan noget fantastisk hundearbejde vil vi gerne hædre”, fortæller Dansk Kennel Klubs formand, Jørgen Hindse. Der ligger både et godt stykke avlsarbejde bag de gode hunde, men selvfølgelig skal der også en meget kompetent træningsindsats til, før hundene bliver så dygtige som Birger Læs mere om Birger og Steen Jørgensen Stausholm der er tjenestegørende i hundeafdelingen, Nordsjællands Politi, i næste nummer af Dansk Kennel Klubs medlemsblad HUNDEN.

Læs også

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout