Tre episoder på en uge med hunde har fået United Airlines til at suspendere al trafik med kæledyr i lastrummet.
Det hele startede med den meget omtalte sag om en 10 måneder gammel fransk bulldog, der døde under en flyvning, efter den var blevet placeret i bagageopbevaringen over sæderne. Dagen efter blev en 10 år gammel schæfer fløjet til Japan i stedet for Kansas, hvor dens overraskede ejere modtog en grand danois i stedet.
Torsdag i samme uge måtte et fly vende om, fordi man opdagede, at en hund ombord skulle have været med et andet fly.
Nu har United Airlines så valgt at suspendere rejser med kæledyr indtil 1. maj. I den mellemliggende periode vil selskabet klogeligt gennemgå deres sikkerhedsprogram omkring transport af kæledyr.
– Vi er meget optagede af sikkerheden for dyrene i vores varetægt. Derfor gennemfører vi et grundigt tjek af vores program for sikkerheden for kæledyr. På den måde håber vi at kunne tilbyde de bedste oplevelser for vores kunder og deres kæledyr, skriver flyselskabet i en meddelelse.
Har man købt billet og reserveret plads til sit kæledyr inden 20. marts, kan man stadig få kæledyret med, hvis man tør.
United Airlines er et amerikansk selskab, som flyver til 210 destinationer i hele verden.
Et par fik kompensation for forsinket fly, men de mener også deres hund skal have kompensation
Fremover skal det ikke længere være lovligt at tage andre dyr end hunde med som emotionelle støttedyr i flykabinen
Skal du på ud at flyve med dit kæledyr, bør du nok lige tjekke denne nyhed
Rejseregler for mennesker, rejseregler for hunde – at få hele familien inklusive husdyr med på rejsen er ikke uden forhindringer
I lande omkring Middelhavet lever parasitten Leishmania, som kan give en livstruede sygdom hos hunde – så skal du rejse mod varmere himmelstrøg denne sommer og hunden skal med, bør du tage dine forholdsregler
For mange danskere byder julen på hygge derhjemme med familie og venner, men nogen udnytter feriedagene til at tage ud og rejse. Det kan betyde, at hunden skal passes – men hvad skal man tænke på, når hunden skal i feriepasning?
Mange er netop nu på vej til Bornholm. Hvordan ser jeres rejse ud?
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker