Unge skød fyrværkeri efter Linea og hendes hund

21-12-2022 09:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom der stadig er seks dage til, man må affyre fyrværkeri, hører man allerede brag rundt omkring. For Linea Olsen og hendes hund Elena kom bragene fredag alt for tæt på 

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Fredag aften skulle Linea Olsen gå tur med sin hund Elena. Som så ofte før gik de tur i Enghaveparken på Vesterbro i København, og denne kolde vinteraften var en af Lineas veninder også med. Men pludselig tog turen en skræmmende drejning. Det skriver Københavnerliv.dk.

Da de kom til det sted, hvor skøjtebanen plejer at ligge, så de tre fyre, der stod og fyrede raketter af. Mændene var pakket så godt ind, at man kun kunne se deres øjne.

Linea påtalte overfor dem, at de ikke måtte affyre fyrværkeri, og hun bad dem vente med det til nytårsaften.

Det var de tre dog ikke enige i. De råbte blandt andet ”fuck dig kælling” og ”luk røven” inden de også truede med at sparke hunden.

Linea valgte at kontakte politiet for at melde de ulovlige affyringer, men mens hun havde politiet i røret, opdagede hun og veninden, at de tre fyre havde løbet i forvejen og gemt sig ved en hæk længere fremme.

Fra hækken affyrede de en raket i retning mod Linea, veninden og Elena.

Raketten fløj hen ad jorden mod de tre, hvorefter de flygter ud af Enghaveparken. Hunden Elena var opkørt og bange, og trak ind mod forskellige opgange for at komme i sikkerhed.

– Efter den oplevelse i Enghaveparken kan jeg ikke gå derned om aftenen med min hund længere. Så det bliver bare en hurtig tur rundt om blokken og ikke længere noget med gode gåture i parken. Vi kan gå tidligt om morgenen, for der er jo ingen, der fyrer af klokken syv. Men så snart, det er mørkt, er det kun meget korte ture og kun helt tæt på, hvor vi bor, så jeg er sikker på, at hun kan komme hurtigt hjem, fortæller Linea Olsen til Københavnerliv.dk.  

Linea Olsen opfordrer forældrene i området til at snakke med deres børn, da hun skyder de tre fyre til at være mellem 12 og 18 år.

 

Læs også

Et mindeværdigt nytår på Danmarks første hundekro

08-01-2025 13:50, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.

Hjælp din hund sikkert igennem nytåret

15-12-2024 08:01, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde og fyrværkeri er en dårlig kombination, og hvert år bliver mange tusinde hunde skræmt af fyrværkeriet. Dansk Kennel Klub giver her nogle gode råd til, hvordan du bedst kan hjælpe hundene igennem nytårsaften.

Sådan gør du din hund klar til nytåret med lydtræning

21-11-2024 11:09, af Cecilie Friis Amstrup

Nytåret kan være en stressende tid for mange hunde, og derfor kan det være en fordel at starte med lydtræning. Så kan du skabe tryghed for både dig og din hund.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?