Soldater træner førstehjælp på robothunde

13-11-2020 16:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeførere i Forsvaret skal fremover træne i førstehjælp til hunde på fire nyindkøbte robothunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Tilbage i 2011 blev sprængstofhunden Edo ramt af granatsplinter ved et angreb i Afghanistan. Desværre var skaderne så alvorlige, at hunden endte med at måtte aflives to dage senere.

Den dag i 2011 var der ikke nogen dyrlæge til stede, og det var derfor hundefører Klaus Balking, der sammen med sine kammerater måtte yde førstehjælp på den skadede hund. Det skriver dr.dk.

Hundeførerne er trænede i at give hunde førstehjælp, men det hjalp ikke denne dag i Afghanistan. Nu håber Forsvaret, at indkøbet af fire robothunde til 350.000 kroner stykket kan gøre træningen i førstehjælp til hunde mere realistisk.

Før disse robothunde blev indkøbt, måtte soldaterne øve sig på bamser, mens en dyrlæge sad og lavede lyde, som hunden måske ville lave, hvis situationen var virkelig.

De nye robothunde opfører sig meget mere som almindelige hunde, og det giver soldaterne håb om, at træningen bliver mere effektiv, og at man fremover er mere forberedt på, hvordan hunde reagerer, når man står i situationen.

Læs meget mere på dr.dk

Læs også

Hunden gjorde, hvad andre dyr ville gøre

31-05-2018 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Historien om en 1-årig pige, der blev bidt af en hund i Skallerup Seaside Resort har fyldt meget i visse medier. Politiet mener ikke, pigen blev skambidt og hunden skal derfor ikke aflives. Det glæder Mette Clausen, der er slags- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort

Svenskere risikerer fængselsstraf for brug af pejlehalsbånd

27-05-2016 12:56, af Tine Luther
Jagt|
En del svenske jægere bruger et bestemt pejlehalsbånd til deres hunde. Det pågældende halsbånd sender på samme frekvenser som det svenske forsvar og må derfor ikke bruges i Sverige. Bruger man det alligevel, falder hammeren, så det er til at mærke.

Pedigree lancerer sit hidtil bedste foder

04-09-2012 12:49, af Tine Luther
Pedigree har 40 års erfaring med udvikling af hundemad og ved via studier, at der er fire universelle behov hos hunden, som er essentielle for hundens sundhed: stærke tænder, god fordøjelse, et naturligt forsvar samt sund hud og pels. Den nye Pedigree Vital Protection hjælper til at opfylde disse behov.

USA: Bombehunde overset efter indsats i Afghanistan

07-03-2018 09:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De hunde, der har tjent som sprængstofhunde i Afghanistan, har fået en dårlig behandling. Nu har soldaterkammerater befriet flere af dem

Hunde får også tandpine

10-05-2021 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tandpine er et problem for mange, men det er ikke kun mennesker, som kender til den dunkende fornemmelse i mundens indre. Hunde får også ondt i tænderne, men da de ikke kan tale, må hundeejeren være ekstra opmærksom på området. Slip for dyre tandlægebesøg med seks råd til god mundhygiejne hos hunden

Militærhund fik guldtand

14-11-2019 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag skulle dyrlæge Torben Lindbjerg sætte en guldkrone på en af forsvarets hunde. Her kan du se, hvordan det gik

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Er hund blevet et økonomisk privilegium?

Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Hvem passer hunden i sommerferien?

Sommerferien nærmer sig for mange hundeejere, og dermed opstår også det store spørgsmål: Hvem skal passe hunden? Nogle vælger pension, andre spørger familie og venner, mens flere og flere søger hjælp gennem Facebook-grupper og private pasningsaftaler.

Gøende hund i haven: Hvad gør du?

Når vejret bliver bedre, rykker hundene mere ud i haverne. Men hvad gør man, hvis hunden gøer ved hækken, reagerer på forbipasserende eller skaber irritation hos naboerne?

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?