Reaktion: Gult bånd er en dårlig ide

23-09-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det gik ikke stille for sig i kommentarfeltet, da hunden.dk tidligere på ugen skrev positivt om det gule bånd. Vi har mødt en af de kritiske læsere på udstillingen i Ballerup

 

Copyright Ridehesten.com
Mens corgierne charmerede i ring 12, gjorde Maj-Britt Gøtterup-Pedersen klart opmærksom på sin holdning til det gule bånd. Denne corgi er ikke hendes Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når man læser om et gult bånd til hunde, der af forskellige årsager ikke skal hilse på andre hunde, lyder det som en virkelig god ide. Verden er nu bare sådan indrettet, at der altid er to sider af en sag. Det fik hunden.dk for alvor at mærke, da vi tidligere på ugen skrev en positivt vinklet historie om det gule bånd.

En af de første og mest ihærdige kritikere var Maj-Britt Gøtterup-Pedersen fra Sengeløse. Vi aftalte at mødes med hende på hundeudstillingen i Ballerup ved Ring 12, hvor hun var med sin welsh corgi.

– Jeg er ikke interesseret i, at mine hunde skal hilses på af alle mulige fremmede hunde. Det skyldes ikke, at mine hunde er sårbare, men jeg ved ikke, hvad andre hunde kan finde på. Derfor går jeg altid med mine hunde i snor, trækker til side og tager dem bag mig for at vise, jeg ikke ønsker kontakt med andre hunde, fortæller hun og fortsætter:

– Hvorfor skal jeg så også til at give min hund en gul sløjfe på?

Det er tydeligt, at emnet ligger hundeejeren gennem 43 år meget på sinde. Hun finder sin telefon frem og googler sig til en side, hvor man kan se, at der i USA findes bånd i alle mulige farver til alle mulige hunde.

– Er det sådan vi skal have det her i landet, spørger hun.

 

Bånd på hilsehundene
Maj-Britt Gøtterup-Pedersen har et par gange haft uheldige oplevelser med andre hundeejere, der mente, at deres hunde lige skulle hilse på hendes.

– En dag sad jeg ude ved svømmehallen. Så kom der en dame med sin hund. Den kom nærmere og nærmere, og til sidst måtte jeg sige, at nu skulle den ikke komme tættere på. Så fik jeg ellers at vide, at jeg bare kunne give den et gult bånd på, fortæller hun og påpeger et praktisk problem med de gule bånd:

– Hvis det bliver indført, er jeg jo nødt til at give mine hunde gult bånd på, ellers er det jo åbent for alle at komme hen og klappe dem. Det er da et problem, at en hund uden bånd bare kan klappes af alle.

Faktisk har hun en anden løsning, som hun mener er meget mere fornuftig.

– Jeg synes, det skulle være alle dem, der godt ville hilse på og lege med andre hunde, der fik et bånd på. Det ville faktisk give mening, siger hun.

 

Sund fornuft
For Maj-Britt Gøtterup-Pedersen handler det om, at man skal opføre sig ordentligt, have styr på sin hund og handle med sund fornuft.

– Kunne man ikke bare snakke sammen. Hvis man nu kom hen til mig og spurgte, om ens hund måtte hilse på min, så ville jeg svare nej, og det burde faktisk være nok, siger hun.

Det er der ifølge hende for få, der gør. Hun oplever det især, hvis hun går i en hundeskov, hvilket hun dog helst undgår.

– Jeg kan jo i virkeligheden ikke gå i hundeskove, fordi hunde må gå uden snor der, hvis ejerne har styr på dem. Men det er der bare mange ejere, der ikke har. Derfor er det umuligt for mig at bruge hundeskove, siger hun og afslører, at hun dog har fundet på et trick, som virker:

– Vi er begyndt at sige til folk, at vores hunde er fyldt med lopper, så skal de andre ejere nok få kaldt deres hunde til sig, siger hun og griner.

Læs også

Skal hunde hilse på alle

07-03-2021 10:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad skal man svare, når en person spørger, om han eller hund må sige hej til ens hund? Er det ok at sige nej. Hvad synes du?

Hund og giraf bedste venner

04-12-2019 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En landmand fandt en svag giraf, der kom hen til et dyrecenter. Nu er giraffen blevet gode venner med stedets hund

Titte-bøh! En schæferhund har fået kighuller i sit hegn

12-04-2017 11:11, af Kasper Larsson
En venlig nabo har boret huller i sit hegn, så naboens schæferhund kan hilse på

BLOG: Hunde skal da hilse, skal de ikke det?

15-10-2021 08:39, af John Frank Ahm

Er det en god eller dårlig ide at lade hunde hilse på hinanden, og er det overhovedet nødvendigt?

Når hunden springer op

13-12-2016 15:57, af Kasper Larsson
At møde hunde, der springer op ad ejer, gæster og forbipasserende er ikke noget særsyn. Men selv om hundens intentioner er meget venlige, foretrækker de fleste mennesker – selv de hundeglade – at hilse på en hund, der har alle fire poter på jorden!

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Lars Løkke og hundene i valgkamp

27-10-2025 14:15, af Ida Pedersen, Moderaterne

Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.