Problemer hos Danske Hunderegister

04-02-2019 14:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der har i weekenden floreret opslag på sociale medier om, at overgangen til digital platform hos Dansk Hunderegister har skabt store problemer

Copyright Ridehesten.com
Screendump: www.hunderegister.dk

Dansk Hunderegister har haft en rigtig travl mandag. Travlheden har blandt andet resulteret i, at telefonerne er blevet lukket. 

Årsagen til den store travlhed skal findes i et opslag, der er blevet delt på de sociale medier gennem weekenden. På hjemmesiden forklarer Dansk Hunderegister problemet således: 

Der er i løbet af weekenden blevet delt opslag på sociale medier om, at din hund efter overgangen til vores nye digitale platform ikke længere er registreret til dig. Det er ikke korrekt.
Din hund kan derimod tilknyttes til den NemId-profil, som du nu kan oprette på vores hjemmeside, for at se dine hunde online. Her skal du bruge din registreringsattest på hunden og indtaste brugernavn og kode for at tilknytte hunden til din NemId-profil. Hvis du har flere hunde, så kan det være, at du er oprettet med forskellige brugernavne og koder, således at du skal gentage processen, indtil du har alle hunde. Telefonen er desværre lukket resten af dagen grundet tekniske problemer.

Det er ikke lykkedes for hunden.dk at få en opdatering eller en forklaring fra Dansk Hunderegister, men vi arbejder naturligvis på sagen. 

Dansk Kennel Klub har på deres facebookside 

Læs også

Kedelig tendens blandt indleverede hittehunde hos Dyreværnet

11-04-2024 11:16, af Anne Cecilie Sohl

Flere og flere hunde bliver indleveret hos Dyreværnet uden at være registreret i Dansk Hunderegister.

Mest populære hunderacer i 2023

26-01-2024 08:23, af Anne Cecilie Sohl

Omkring hver femte danske familie har en hund i husstanden, hvilket gør de firbenede væsener til danskernes foretrukne kæledyr. Ifølge opgørelser fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub er det forsat labrador retrieveren, der topper listen som den mest populære hunderace i 2023, men der er også nye racer, der har sneget sig ind blandt favoritterne.

Katte skal også registreres

20-05-2020 17:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som hundeejer er man vant til, at hunden skal registreres, men er du en af de mange hundeejere, der også har kat, skal den måske også snart registreres

Billeder fra Vejen er online

25-08-2023 11:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Du kan nu se alle vores billeder fra udstillingen i Vejen

Se billederne: Udstilling i Vejen

20-06-2024 09:27, af Anne Cecilie Sohl

Du kan nu se alle billeder fra Vejen online.

Billeder fra DM og K9

21-09-2020 11:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er billederne fra det store DM på Vilhemsborg og K9 løbet online

Billeder fra Ballerup er online

27-09-2022 09:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nu kan du se alle billederne fra Ballerup og måske også købe et enkelt eller 50

BIS3 - En kæmpe champion

17-04-2020 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Galaksi Klip og Trim og Cores online hundeudstilling gik BIS-3 til en meget vindende grand danois

Billederne fra Ballerup er online

25-09-2018 18:42, af Kristine Ulsø Olsen

Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup

Endelig er de her! Billeder fra udstillingen i Roskilde

21-05-2024 08:37, af Anne Cecilie Sohl

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Roskilde online.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Ny æra for hundeavl skal skabe bedre rammer for sundhed og velfærd

20-12-2024 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.

Cecilie Krarup fortæller om sit værste mareridt

11-06-2018 14:49, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse

Nyt studie viser dybere bånd til hunden end til mennesker

04-06-2025 10:05, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt studie fra ungarske forskere viser, at mange oplever større tilfredshed i forholdet til deres hund end til både familie og venner. Hundens evne til at give støtte og ro gør den til en uerstattelig del af menneskets følelsesliv.