Problemer hos Danske Hunderegister

04-02-2019 14:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der har i weekenden floreret opslag på sociale medier om, at overgangen til digital platform hos Dansk Hunderegister har skabt store problemer

Copyright Ridehesten.com
Screendump: www.hunderegister.dk

Dansk Hunderegister har haft en rigtig travl mandag. Travlheden har blandt andet resulteret i, at telefonerne er blevet lukket. 

Årsagen til den store travlhed skal findes i et opslag, der er blevet delt på de sociale medier gennem weekenden. På hjemmesiden forklarer Dansk Hunderegister problemet således: 

Der er i løbet af weekenden blevet delt opslag på sociale medier om, at din hund efter overgangen til vores nye digitale platform ikke længere er registreret til dig. Det er ikke korrekt.
Din hund kan derimod tilknyttes til den NemId-profil, som du nu kan oprette på vores hjemmeside, for at se dine hunde online. Her skal du bruge din registreringsattest på hunden og indtaste brugernavn og kode for at tilknytte hunden til din NemId-profil. Hvis du har flere hunde, så kan det være, at du er oprettet med forskellige brugernavne og koder, således at du skal gentage processen, indtil du har alle hunde. Telefonen er desværre lukket resten af dagen grundet tekniske problemer.

Det er ikke lykkedes for hunden.dk at få en opdatering eller en forklaring fra Dansk Hunderegister, men vi arbejder naturligvis på sagen. 

Dansk Kennel Klub har på deres facebookside 

Læs også

Kedelig tendens blandt indleverede hittehunde hos Dyreværnet

11-04-2024 11:16, af Anne Cecilie Sohl

Flere og flere hunde bliver indleveret hos Dyreværnet uden at være registreret i Dansk Hunderegister.

Mest populære hunderacer i 2023

26-01-2024 08:23, af Anne Cecilie Sohl

Omkring hver femte danske familie har en hund i husstanden, hvilket gør de firbenede væsener til danskernes foretrukne kæledyr. Ifølge opgørelser fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub er det forsat labrador retrieveren, der topper listen som den mest populære hunderace i 2023, men der er også nye racer, der har sneget sig ind blandt favoritterne.

Katte skal også registreres

20-05-2020 17:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som hundeejer er man vant til, at hunden skal registreres, men er du en af de mange hundeejere, der også har kat, skal den måske også snart registreres

Billeder fra DM i Agility online

04-09-2012 09:26, af Maria Schacht
I weekenden blev der afholdt Store Hestedag, og i forbindelse med dette blev der også afholdt Danmarksmesterskab i Agility

Billederne fra Hund i Fokus er online

02-09-2021 08:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er der billeder fra Hund i Fokus på Vilhelmsborg

Kæmpe dansk hundeudstilling på nettet

03-04-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Galaksi Klip og Trim står sammen med Core bag en fantastisk online hundeudstilling, som hunden.dk nu også er en del af

Billeder fra DKK-udstillingen i Herning er online

06-11-2013 13:03, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Herning!

Få gratis online hvalpekursus

11-05-2015 13:48, af Tine Luther
Få et gratis online hvalpetræningskursus fra DogCoach når du tegner en hvalpeforsikring hos Dyrekassen Danmark.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Billeder fra DM og K9

21-09-2020 11:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er billederne fra det store DM på Vilhemsborg og K9 løbet online

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Vitus og hundestjernen - 11. December

11-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.