128 mennesker i kø på telefonen. 1181 ubesvarede mails. Det var, hvad de fire medarbejdere i Dansk Hunderegister stod foran, da de mandag måtte indse, at de befandt sig midt i shitstormens øje.
Årsagen til stormen var, at flere hundeejere mente, at de ikke kunne finde sig selv og deres hund i registeret, efter dette var blevet digitalt.
– Den korte version af, hvad der skete i weekenden er, at der var nogle hundeejergrupperinger, der havde en diskussion i deres gruppe, som handlede om, at de ikke kunne finde sig selv i registeret. Det greb om sig, og udviklede sig på det nærmeste til en shitstorm, fortæller Jan Rodtwitt, der er sekretariatschef i Dansk Hunderegister.
Panik
På Facebook flød kommentarerne i en lind strøm. Nogle var kritiske overfor hunderegisteret, mens andre opfordrede til, at man slog koldt vand i blodet. På hunderegisterets hjemmeside oplevede man, at der pludselig var 10 gange så mange besøgende som på en almindelig dag. Det betød, at systemet blev overbelastet, og det hele begyndte at gå langsomt. På grund af den megen trafik tog ting, der plejer at tage 30 sekunder pludselig fem minutter, og det har været med til at forværre stemningen.
– Der bredte sig jo en panikagtig stemning blandt hundeejerne. Mange skulle ind for at tjekke, om de kunne finde sig selv på siden. Her havde vi lagt noget information op, men det valgte flere at læse som fanden læser biblen, siger Jan Rodtwitt og fortsætter:
– Og når folk ikke har kunnet komme ind, så bliver nogen ramt af panik.
Sekretariatschefen er overrasket over, at stormen netop har ramt nu, da man faktisk gik over til det digitale 3. oktober.
I forsvar
Dansk Hunderegister reagerede ved at gå i forsvarsmode. De lukkede telefonerne og forsøgte at arbejde i det system, der sammenlignet med den normale hastighed mest mindede om hastigheden, man i sin tid kunne opnå på et gammelt hostende modem.
I dag forsøger medarbejderne i Dansk Hunderegister at besvare de mange mails. Telefonerne vil de forsøge at åbne igen onsdag. Men fra Jan Rodtwitt er beskeden klar.
– Det, der kom frem under vores shitstorm, er fejlagtigt. Alle myndigheder kan finde frem til hundeejerne i systemet. For at se sine hunde skal man gøre, som vi skriver i instruksen. Man skal bruge sit NemID, brugernavn og kodeord, og kan man ikke huske de to sidste, kan man få det af os. Der er ikke nogen problemer med registeret. Det eneste problem var, at vi havde for meget trafik, som man kender det på SKAT.dk eller en billetside, som pludselig oplever en ekstraordinær stor mængde trafik. Derfor var det her en kæmpe storm i et glas vand.
Flere og flere hunde bliver indleveret hos Dyreværnet uden at være registreret i Dansk Hunderegister.
Omkring hver femte danske familie har en hund i husstanden, hvilket gør de firbenede væsener til danskernes foretrukne kæledyr. Ifølge opgørelser fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub er det forsat labrador retrieveren, der topper listen som den mest populære hunderace i 2023, men der er også nye racer, der har sneget sig ind blandt favoritterne.
Som hundeejer er man vant til, at hunden skal registreres, men er du en af de mange hundeejere, der også har kat, skal den måske også snart registreres
Når det kommer til online dating, er kæledyr ikke bare søde ledsagere. De er den ultimative icebreaker og en måde at tjekke kompatibilitet med et match eller endda en terapeut post break-up.
Endnu en velkendt udstillingshund tog titlen som BIS 2 på den store online hundeudstilling
Så er billederne fra Fredericia kommet på nettet
Så har vi fået lagt alle billederne fra årets tredje internationale DKK-udstilling online – og det blev ikke til så lidt.Du kan downloade de digitale billeder direkte fra hjemmesiden. Priser fra kr. 99,-
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund