Det var en gevaldig skuffelse, da Hundedagene med det enorme "K9 Biathlon for alle" måtte aflyse årets arrangement, men nu begynder det hele at åbne lidt igen, og derfor kan man begynde at se frem til rigtig gode hundeoplevelser igen.
Hundeløb er som aldrig før oppe i tiden, og lørdag 5. sept. lægger "K9 Biathlon for alle" ud med et løb på Vilhelmsborg ved Aarhus. Løbet skal være optakt og startskud for træning til Nordens Største "K9 Biathlon for alle" der planlægges i forbindelse med ARION Hundedagene på Vilhelmsborg i pinsen 2021.
– Coronaen har gjort det utrolig svært at langtidsplanlægge, så det er først nu vi rigtig tør tro på et løb i sept. Pga usikkerheden omkring hvor mange vi må forsamles, har vi sat et max på 450 løbere, så vi er sikre på at kunne overholde myndighedernes retningslinjer og samtidig gøre vort ypperste for at alle kan få en super oplevelse, fortæller Lotte Höhrmann, der er arrangør af løbet og fortsætter:
– Vi står i en helt ny situation som ingen kunne have forudsagt, men heldigvis har vi mødt utrolig stor støtte og opbakning fra både deltagere og sponsorer. Det betyder bla. at vi har fået et helt hold af sponsorer omkring løbet, der nu bakkes op af blandt andre Vilhelmsborg, ARION, CHRISCO, CBD-Care4pets og Mediehuset Wiegaarden med Jørgen Bak Rasmussen, der for nylig har offentliggjort, at han åbner en hundekro.
Lotte Höhrmann har selvfølgelig lidt ekstra esser i ærmet, og det er ikke alt, hun ønsker at afsløre på nuværende tidspunkt:
– Vi arbejder desuden på et helt nyt setup for fremtiden og vil løbende løfte sløret for nye spændende tiltag, siger hun.
En ting kan hun dog afsløre i forbindelse med løbet 5. september.
– Winnie Vestergård og Jonas Beck Jensen skulle sammen med Stig Tøfting have løbet 12 km til ARION Hundedagene i pinsen 2020, som den første danske blinde hundefører. Dette satte COVID19 som bekendt en stopper for, men det skal ikke forhindre Winnie i en generalprøve 5. sept. Her kommer hun ledsaget af Jonas Beck Jensen der er hundefører i forsvaret og lægger ud med 6 km ruten. Planen er at hun sammen med Jonas og Stig skal løbe 12 km i pinsen 2021, siger hun og fastslår:
– Vi håber rigtig mange har mod og lyst til at deltage i løbet 5. sept, der er alle muligheder for at få en hylende sjov oplevelse og det er fuldt ud tilladt at både gå, kravle, løbe, hoppe eller spurte sig gemmen ruterne på 3 - 6 eller 12 km. Som navnet siger er løbet for alle.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.
Søndag overrakte Lise Nørgaard sit legat, der uddeles til en person, som i særlig grad har bidraget til at værne om naturen og/eller at fremme kulturen. Med legatet følger 20.000 kroner, som Lise Lotte Christensen giver videre til STH – Servicehunde til handicappede
I takt med at forårssolen får mere og mere fat, gør vandhunde og deres ejere sig klar til at springe ud i den dybe ende: Svømning er god motion for de fleste hunde, og mens nogle hunderacer er fødte svømmere, er andre mere skeptiske overfor det våde element. Læs her, hvordan du får en glad vandhund, og hvordan du undgår at give hvalpe og uerfarne svømmere en kold dukkert.
Selvom man er erfaren opdrætter, går tingene ikke altid som man forventer. Det kan Lotte Höhrmann skrive under på
En lille mundfrisker for dig, men liv eller død for hunden. Det er ikke det, vi normalt tænker, når kæbemusklerne skal have lidt motion, men tyggegummi er en af de ting, du skal holde langt væk fra hunden. I værste fald kan din hund få et livsfarligt leversvigt, hvis den får fat i et stykke tyggegummi. Hunde kan nemlig ikke tåle sødemidlet xylitol, der selv i små mængder kan give hunde et voldsomt blodsukkerfald og i værste fald livsfarligt leversvigt. Derfor skal du holde øje med hunden på gåturen og undgå at smide tyggegummi på jorden. Er uheldet alligevel ude, har Agria Dyreforsikring lavet en guide til, hvordan du skal forholde dig
Onsdag morgen kunne danskerne stå op til synet af to seje hundemennesker i Go’ Morgen Danmark
Godt 80 hunde blev i weekenden bedømt på helt andre parametre, end hundefolk er vant til
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker