Neil Short: Ros hunden for at prøve

03-07-2021 10:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage er engelske Neil Short på besøg hos Indog Elite Center i Viborg, og han er et særdeles spændende bekendtskab

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

– Jeg har lavet det her i 25 år, og Neil Short er den bedst træner, jeg har mødt, siger Miriam Søndergaard, da vi træder ind i Indog Elite Center for at følge Neil Shorts arbejde med en gruppe lærelystne lydighedsudøvere.

Der går da heller ikke mange minutter, før man med selvsyn kan konstatere, at denne brite er noget særligt. Med overskud, overblik og en god portion britisk humor guider han deltagerne rundt i utraditionelle øvelser, som alle har et formål.

– Jeg kigger meget på, hvordan folk håndterer fejl. Som mennesker har vi en frygt for at fejle, og det vil jeg gerne ændre på, siger han.

Netop det med at turde at fejle er en stor udfordring. For det er sårbart at stille sig op og fortælle om de ting, man har svært ved. Det oplever Miriam Søndergaard også på helt tæt hold:

– Jeg hører tit, at folk ikke tør melde sig til et kursus som dette, fordi de er bange for at stille sig frem og fortælle om de ting, de har svært ved. De er bange for, at andre vil se skævt til dem, fordi deres udfordringer ikke er ”gode nok”, og så hører jeg også, at folk ikke vil være til besvær, siger hun og fortsætter:

– Det gør mig faktisk rigtig ked af det, for hvad er det for en verden, vi lever i, hvor man er bange for at stå frem og få hjælp til det, man har svært ved. Og med hensyn til Neil Short, så er han den bedste af de bedste til at få deltagerne til at føle sig trygge og have en god oplevelse.

Ude på banen bryder både Neil og deltagerne ud i et jubelbrøl, da det lykkes for en deltager at få sin hund til at sitte, mens hun selv ligger ned på ryggen. Det er en øvelse, der skal få hunden til at lytte til kommandoen og ikke fokusere så meget på handlerens krop.

Det lykkedes ikke for hunden i første forsøg. Det lykkes heller ikke for hunden i andet forsøg, men til sidst forstår den, at den skal sitte, og den bliver gavmildt belønnet for sin succes. Men for Neil Short handler det mere om at fokusere på vejen end på målet. For når vi fokuserer på målet, bliver vi pressede.

– Vi skal først og fremmest have det sjovt. Jeg har rigtig meget fokus på at huske at rose hunden, når den forsøger. Derfor fik hunden, der skulle lære at sitte også masser af ros, selvom den ikke gjorde det rigtigt de første par bange. Den fik ros, fordi den faktisk forsøgte, og det er rigtig vigtigt, siger Neil Short og fortsætter:

– Vi kan bruge samme princip med vores børn. Jeg har en datter, der under lockdown skulle lave en matematikopgave i skolen. Hun havde lavet alle opgaver, men fik svar tilbage om, at hun havde to fejl. Dem skulle hun selv finde og rette. I stedet for at rose hende for at have gjort et forsøg og fået de fleste opgaver rigtige, så lå fokus på, at hun havde lavet to fejl.

Det er en meget positiv indgangsvinkel, Neil Short har til hundetræning, og det smitter i den grad af på deltagerne, der griner, pjatter og lærer en masse nye ting.

– Folk får hvad de vil have til konkurrencerne, og de får også en bedre og gladere hund i hverdagen, når man træner på denne måde, siger han og fortsætter:

– Nu har vi været i gang i halvanden dag, og vi griner helt ned i maven, og der er ingen der skælder deres hunde ud. Her er en meget afslappet stemning, og jeg nyder virkelig at være her. Det er tydeligt, at alle elsker deres hunde, og alle er dygtige til at tage imod mine råd.

At Neil Short nyder at være i Danmark og i Indog Elite Center har manifesteret sig i en fast aftale mellem Miriam Søndergaard og Neil.

Resten af året kommer Neil Short nemlig til Viborg fire dage hver måned for at køre kurser. På den måde håber Miriam og Neil, at det bliver nemmere for deltagerne at fastholde de nye rutiner.

 

 

Læs også

Japansk VM-dommer dømte agility i Viborg

15-04-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der atter engang agility hos Miriam Søndergaard i Indog Elite Center i Viborg. Arrangementet, der satte deltagerrekord, havde prominent dommerbesøg

International lydighedscamp er tilbage

01-05-2019 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I 2018 var der for første gang international lydighedscamp hos Indog Elite Center i Viborg. Til oktober kan man igen komme på lydighedscamp og få gode råd af nogle af verdens bedste trænere. Tilmelding åbner fredag

Miriams iværksætterdrøm om hundetelte fik nyt liv

11-02-2025 12:54, af Cecilie Friis Amstrup

Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.

Miriam og japanerne

17-04-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

3. april drog Miriam Søndergaard til Japan for at undervise i lydighed. Det blev en stor oplevelse, som blandt andet viste hvor stor forskel, der er på danske og japanske hundefolk

Lydighedsvideo går amok

10-08-2021 09:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvem siger lydighed er kedeligt? Ny video fra Miriam Søndergaard er lige nu oppe på 125.000 visninger

Miriam på TV

07-04-2021 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvor går man hen, hvis man vide noget om hunde? Man går naturligvis til den tidligere verdensmester i lydighed. Det gjorde DK4 for en måned siden, og nu får Miriam snart debut på tv

(Gammel) kending Årets Hund i lydighed

12-11-2018 15:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom Miriam Søndergaard nu har vundet 13 gange med fire hunde, er det stadig specielt at vinde Årets Hund i lydighed

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.