(Gammel) kending Årets Hund i lydighed

12-11-2018 15:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom Miriam Søndergaard nu har vundet 13 gange med fire hunde, er det stadig specielt at vinde Årets Hund i lydighed

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

I weekenden blev de bedste hunde i lydighed fundet og kåret i Stenlille. Ikke overraskende blev det Miriam Søndergaard og hendes hund Casey, der løb med sejren i eliteklassen. Det er nemlig tredje gang, Casey vinder og 13. gang for Miriam Søndergaard.

– Det bliver aldrig kedeligt at vinde Årets Hund. Faktisk bliver det bare mere og mere interessant. For jo flere gange man vinder, des mere bliver man opmærksom på de helt små detaljer, man kan arbejde med, fortæller hun.

Selvom hun har vundet så mange gange og med fire forskellige hunde, bliver det aldrig rutine at gøre hundene klar til konkurrencerne.

– Alle hunde er jo forskellige, og man skal ind og lære sin hund at kende og se dens stærke og svage sider, lyder det fra Miriam Søndergaard, der tidligere i karrieren vandt seks år i træk med hunden Texas.

– Med Texas vandt vi alt lige fra den første konkurrence, mens det har været et noget andet arbejde med Casey. Hun har meget energi, og det har taget flere år at lære hende at styre energien og holde koncentrationen, fortsætter hun.

 

Ikke gammel, bare rutineret
I et facebookopslag skriver Miriam Søndergaard, at en dommer i starten af året sagde, at nu var Casey også ved at være gammel. Casey er 8½ år.

– Jeg blev faktisk overrasket over den kommentar. Jeg ved godt, der er mange, der pensionerer deres lydighedshund, når den er 8-9 år, men jeg vil blive ved, så længe Casey synes, det er sjovt. Jeg forstår faktisk ikke det med, at man skal stoppe på toppen. Hvorfor skal man det? Hvis hunden stadig har en fest, hvorfor skal man så stoppe? Det kan da godt være, man ikke får de samme resultater, men det må man jo tage med, siger hun.

Og der er ingen tvivl om, at netop Casey havde en fest i Stenlille i weekenden.

– Hallen var ret lille, og man skulle ned ad en trappe for at komme til banen. Casey sprang ned ad trapperne og hoppede ud på banen. Så stillede hun sig med spredte ben og kiggede på mig, som om hun fortalte mig, at nu var hun altså klar, og jeg kunne bare komme, fortæller Miriam Søndergaard.

Derfor tror den mangedobbelte vinder også på, at Casey er klar igen til næste år. Men det afhænger selvfølgelig af fysikken.

– Det eneste, der kan stoppe os, er, hvis Casey skulle få problemer fysisk eller miste lysten. Ellers er vi klar på banerne igen næste år, lyder det fra en glad Miriam Søndergaard, inden hun går i gang med forberedelserne til de nordiske mesterskaber.

Herunder kan du se en video af vinderparrets præstation

Info

Resultater

LYDIGHED CHAMPION KLASSE
1. Fæhunden's Pepsi 1432 point
2. The Charmed Ones' Do It Zanti 1243 point
3. Cap Lydighed 1137,5 point

LYDIGHED ELITE KLASSE
1. Casey Lydighed 1450,5 point
2. My Trusted Friend Loves Coffee 1408 point
3. Skjernå Bordercollie Tiffanie 1402,5 point

LYDIGHED KLASSE 1
1. Divine Moments Silverflame 931 point
2. Froulund Hector 767,5 point
3. Elverlamshuset's Hawaii 740 point

LYDIGHED KLASSE 2
1. Juno Lydighed 1335 point
2. High Working B C Free Light Kato 1303 point
3. Baila Morena Run Scooter 1271,5 point

LYDIGHED KLASSE 3
1. Dan De Does Flik-Flak 1345 point
2. Highlander Alfa Fortuna 1294,5 point
3. Border Team's Born To Speed 1274 point

Læs også

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Weekendens hundeaktiviteter

04-12-2025 19:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer

Neil Short: Ros hunden for at prøve

03-07-2021 10:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage er engelske Neil Short på besøg hos Indog Elite Center i Viborg, og han er et særdeles spændende bekendtskab

Indog Elite Center udvider med spændende medarbejder

18-11-2020 09:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At undervise på en lydighedscamp i Frankrig kan medføre mange ting. For Miriam Søndergaard har det betydet, at hun nu udvider forretningen med endnu en medarbejder

Lydighed: Farvel til en verdensmester

20-08-2021 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det netop overståede VM i lydighed blev sidste optræden ved et verdensmesterskab for Miriam Søndergaards Casey. En hund, der har vundet mere end de fleste

 

Rottweileren blev Årets Hund

12-11-2023 16:12, af Anne Cecilie Sohl

Det var i den grad velfortjent da den smukke svenske rottweiler, Siderotts Atom, vandt titlen som Årets Hund. 

Våd men tjekket start på Hund i Fokus

26-08-2023 10:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens regnen siler ned, kan man ikke undgå at lægge mærke til, at der er kælet for detaljerne på årets Hund i Fokus

Årets Hund 2024 i Rally

03-10-2024 11:29, af Cecilie Friis Amstrup

Finalen i Årets Hund 2024 i rallylydighed blev afholdt på Vilhelmsborg, hvor 55 teams leverede en spændingsfyldt og festlig afslutning på årets konkurrence. 

HUND I FOKUS: Store oplevelser venter i dag

04-09-2022 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen i dag er der gået hund i Vilhelmsborg. Alt hvad hundehjertet kan begære er at finde, når dag to af årets Hund i Fokus kører fra morgen til aften

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.