Miriam og japanerne

17-04-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

3. april drog Miriam Søndergaard til Japan for at undervise i lydighed. Det blev en stor oplevelse, som blandt andet viste hvor stor forskel, der er på danske og japanske hundefolk

Copyright Ridehesten.com
Miriam sammen med Arrangør Chikage Kiyukuni og Landsholdsleder Tomoko Sato Privatfoto

Det er ingen hemmelighed, at der er langt fra Danmark til Japan. Miriam Søndergaard oplevede med egne øjne, at det ikke kun er den fysiske afstand, der er stor, da hun for et par uger siden underviste i lydighed i solens rige.

– Det var meget anderledes end her i Danmark. 80 procent af dem, der skulle have hjælp, skulle have hjælp til koncentration og til at give hunden lyst til at træne med dem, fortæller hun.

Ifølge Miriam Søndergaard er der også helt anderledes vilkår for folk, der gerne vil træne med deres hunde i Japan, hvilket gør det svært at lave spændende træning.

– Der er ikke ret mange træningsbaner til hunde i Tokyo. Derfor skal hundeejerne ud i en park eller finde en bane ved en skole, hvis de vil træne med deres hund. Men loven siger så, at hundene skal have snor på hele tiden, siger hun.

 

Små lette klap
Det var ikke kun de japanske forhold, der var anderledes end i Danmark. Faktisk var hele omgangen med hundene helt forskellig fra den måde, vi har med hundene at gøre i Danmark.

– De ville rigtig gerne være med i træningen, og de var meget interesserede i at lære. Men jeg oplevede også, at en del af dem ikke var ret fysiske, når de roste deres hund. Hvis de endelig rørte ved hunden, var det med helt små, lette klap, fortæller hun.

De japanske deltagere på kurset forklarede, at de havde lært af en berømt engelsk instruktør, at de slet ikke skulle røre ved hundene, da det kunne forvirre hundene.
Derudover var de også blevet rådet til at have deres hunde i bur om natten, hvilket overraskede Miriam.

– Det kunne jeg jo slet ikke forstå. Jeg er meget tæt med mine hunde i hverdagene. De sover endda i min seng om natten, og jeg skulle bruge meget tid på at forklare dem, at det ikke er nogen god ide at have hundene i bure, lyder det fra Miriam Søndergaard.

En tredje ting, der kom bag på hende, var japanernes manglende viden om, hvordan man opfører sig i konkurrencer i lydighed. Her er der mange regler for, hvad man gør, og hvad man ikke gør, men ikke alle disse regler er skrevet ned. Derfor kan det være svært at kende alle reglerne, hvis man ikke har fået dem fortalt.

– Helt grundlæggende, så skal man vide, at øvelsen er startet, når man stiller sig hen på startfeltet. Desuden skal man vide, at man ikke må lave tricks eller andre ting med sin hund mellem øvelserne. Det vidste de ikke, man ikke måtte, så det måtte jeg lære dem, siger hun.


Misforståelser
Der var meget at tage fat på og ifølge Miriam er der lidt hjemmearbejde endnu, før Japan er med i toppen. Så da hun en aften fik at vide, at nogle af deltagerne havde haft tårer i øjnene under øvelserne, var hun allerede begyndt at tænke på, at hun måske havde været for hård ved de stakkels japanere.

– Hende, der fortalte mig det, spurgte derefter, om jeg ville komme igen næste år, og det fik jeg ikke lige svaret på, fordi jeg var så overrasket over, at der var nogen, der havde grædt. Der gik så noget tid, før jeg fandt ud af, at de havde grædt, fordi de var følelsesmæssigt berørt over, at de kunne se, at hundene pludselig vidste, hvad det var, de ville have dem til, fortæller hun og fortsætter:

– Da det gik op for mig, takkede jeg naturligvis ja til at komme tilbage.

Kvinden, der havde spurgt Miriam, om hun ville komme tilbage, var bange for, at hun ikke kunne lide at være i Japan, og det ikke havde været godt nok, da Miriam ikke svarede på, om hun ville komme tilbage.

– Hun troede simpelthen, jeg var ked af at være der. Blandt andet fordi jeg ikke kan lide fisk, og de spiser næsten ikke andet dernede.

Læs også

Miriams iværksætterdrøm om hundetelte fik nyt liv

11-02-2025 12:54, af Cecilie Friis Amstrup

Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.

Indog lancerer nyt og forbedret hundetelt

27-10-2023 12:56, af Anne Cecilie Sohl

Miriam fra Indog Elite Center har mange års erfaringer med træning og udstyr til hunde. Tilbage i maj måned fik hun en ide til forbedringer på de populære hundetelte, der bruges når vores hunde er med til konkurrencer eller på farten. 

Lydighed: Farvel til en verdensmester

20-08-2021 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det netop overståede VM i lydighed blev sidste optræden ved et verdensmesterskab for Miriam Søndergaards Casey. En hund, der har vundet mere end de fleste

 

International lydighedscamp er tilbage

01-05-2019 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I 2018 var der for første gang international lydighedscamp hos Indog Elite Center i Viborg. Til oktober kan man igen komme på lydighedscamp og få gode råd af nogle af verdens bedste trænere. Tilmelding åbner fredag

Inspirerende lydighed hos IEC

04-10-2019 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage er nogle af verdens allerbedste undervisere og udøvere samlet i Indog Elite Center i Viborg for at undervise i lydighed ved årets internationale lydighedscamp

Neil Short: Ros hunden for at prøve

03-07-2021 10:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage er engelske Neil Short på besøg hos Indog Elite Center i Viborg, og han er et særdeles spændende bekendtskab

Japansk VM-dommer dømte agility i Viborg

15-04-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der atter engang agility hos Miriam Søndergaard i Indog Elite Center i Viborg. Arrangementet, der satte deltagerrekord, havde prominent dommerbesøg

Sidsel og Wave dansede sig til tops i Viborg

28-06-2021 14:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der HTM og Freestylekonkurrence i Indog Elite Center i Viborg. Her kom især en kvinde og to hunde i fokus

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.