Loppehalsbånd sættes i forbindelse med alvorlige skader

05-03-2021 13:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en artikel i USA Today sættes loppehalsbåndet Seresto i forbindelse med utallige skader på kæledyr fra 2012 til 2020

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Et serestohalsbånd til bekæmpelse af lopper og tæger er måske ikke kun skadeligt for skadedyrene. Skal man tro konklusionen i en amerikansk undersøgelse har halsbåndet nemlig flere kæledyrs liv på samvittigheden, ligesom der også meldes om mange allergiske reaktioner på både dyr og mennesker. Det skriver USA Today.

Det er den amerikanske miljømyndighed EPA, der skal samle oplysninger om bivirkninger fra kemiske skadedyrsbekæmpelsesmidler og advare forbrugerne om eventuelle farer.

Men ifølge den tidligere EPA-ansatte Karen McCormack vender EPA det blinde øje til halsbåndet, som ifølge hende er det skadedyrsbekæmpelsesmiddel til dyr, der har haft flest anmeldelser om bivirkninger.

Undersøgelsen har taget udgangspunkt i tal, der er hentet gennem en aktindsigt i antallet af indberetterede skader, der kunne linkes til Serestohalsbåndet.

Du kan se tallene her

Her har man fundet næsten 1700 dødsfald blandt kæledyr og hele 75.000 indberettede tilfælde af reaktioner på brugen af halsbåndet.

I de 75.000 tilfælde er der næsten 1000 tilfælde af skader på mennesker, som har fået allergiske reaktioner af halsbåndet. Værst er det gået ud over en 12-årig dreng, som måtte indlægges efter at have sovet sammen med sin hund, der bar halsbåndet.

Keri McGrath, talsperson for Elanco, der er et af de firmaer, der sælger produktet, giver ikke meget for USA Todays undersøgelse.

– Artiklen er vildledende, da tallene viser antallet af indberetninger og ikke antallet af skader, siger hun til Businessinsider.com.

Serestohalsbåndet er et plastikhalsbånd med insekticider, der er kemiske midler til bekæmpelse af insekter. Halsbåndet indeholder to insekticider, Flumethrin, der er bekæmper tæger og Imidacloprid, der bekæmper lopper.

Sammen skulle de to, ifølge producenten, virke ekstra godt på skadedyr, men ifølge Nathan Donley, der er seniorforsker ved Center for Biologisk Diversitet, kan sammensætningen af de to stoffer også skade kæledyrene.

– Af en eller anden grund er sammensætningen af disse to stoffer bare rigtig væmmelig, siger han.

Læs også

Gravide frarådes at håndtere visse typer loppemidler til hunde

15-06-2023 12:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nye studier i laboratoriedyr viser, at hjælpestoffet NMP, som findes i visse typer loppemidler, kan påvirke fosterudviklingen hos drægtige laboratoriedyr. Derfor skal indlægssedlerne til disse loppemidler opdateres med en advarsel imod, at gravide kvinder håndterer produktet

Har min hund lopper?

10-09-2021 12:25, af Astrid Gerd Holtet

Hvordan ser du om din hund har lopper?

Loppemidler kan være gift for fugle

27-04-2021 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når en hund behandles for lopper, kan det ifølge Dansk Ornitologisk Forening ende med at skade den lokale fuglebestand

 

Tag på halsbåndsmuseum

28-04-2021 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Går sommerferien til England, så skulle du måske lige tage forbi dette anderledes museum, som har specialiseret sig i hundehalsbånd

Nye flotte ledlygter fra Orbiloc til tusmørket

15-08-2017 14:16, af Anne Ekenberg

I takt med at flere og flere bruger sikkerhedslys, når de er ude med deres hund, er der kommet øget fokus på lygternes kvalitet og fleksibilitet. Nu lancerer Orbiloc – der er kendt for sine kvalitets LED-sikkerhedslys – en ny, smart fastgørelses-enhed, der er udviklet i samarbejde med brugerne. Den nye Quick Mount Adjustable gør det endnu lettere at placere lygten sikkert på hundens halsbånd eller sele.

Jæger gav hund stød med halsbånd

17-11-2021 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En nordjysk jæger er blevet sigtet efter at have brugt stødhalsbånd til at opdrage sin hund

England forbyder stødhalsbånd

18-09-2018 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter pres fra den engelske kennelklub vil man nu forbyde brugen af stødhalsbånd i landet. Stødhalsbåndene giver ifølge eksperter ikke bare hundene smerte, men de fremprovokerer også en uhensigtsmæssig adfærd

Ville du købe intelligent hundehalsbånd

15-01-2021 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag kunne man på TV2 News høre om en ny opfindelse fra Sydkorea. Et hundehalsbånd, der kunne afsløre, hvorfor hunden gør. Er det en god ide

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fredericia: Årets første BIS-vinder blev engelsk springer spaniel

09-02-2025 18:30, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nu er billederne fra Fredericia online

13-02-2025 08:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.

Miriams iværksætterdrøm om hundetelte fik nyt liv

11-02-2025 12:54, af Cecilie Friis Amstrup

Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.

Fredericia: Amalie løber med sejren blandt juniorhandlerne

09-02-2025 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fredericia: Nye hunde er klar til dag to

09-02-2025 09:41, af Cecilie Friis Amstrup

På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag. 

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet