Den 11 ½ år gamle lhasa apso Maggie har en lang udstillingskarriere bag sig med internationale titler og præmier, og nu kan den føje endnu en roset til samlingen. Årets Veteran 2017 blev Maggie med 15 point. Andenpladsen gik til Bubbleton Feel The Spirit, puli, også med 15 point. Tredjepladsen gik til Leading Angel's Esteemed, australian shepherd, med 13 point. Se hele resultatet her
- Det er jo fantastisk! Det er rigtig mange om buddet i veteranklassen, fordi det er alle de gamle stjerner og vinder-hunde. På udstillingen på Bornholm opdagede jeg, at hun førte, og derfor skulle jeg selvfølgelig til Herning, og se om hun kunne vinde, fortæller Anni Jensen, som har haft Maggie siden hun var hvalp.
Tidligere havde Anni Jensen amerikanske cocker spaniels, men hun gik over til lhasa apso på grund af racens skønhed. Nu har hun 4 lhasa apso, hvor de fleste bliver udstillet. Derhjemme er det Maggie, som styrer flokken.
- Hun er en bestemt dame. Men Maggie har også et rigtig godt temperament, og hun er en sød og klog hund, siger Anni Jensen.
Lidt om lhasa apsoen
I magasinet HUNDEN's raceportræt fra juni 2011 om Lhasa apsoen står der blandt andet: Lhasa apsoen stammer fra højsletterne i Tibet. Den har været anvendt som selskabshund og vagthund i tibetanske klostre, ved hoffet og hos overklassen gennem mange, mange år. Lhasaen blev betragtet som lykkebringer og man mente, at den beskyttede mod onde ånder.
Lhasa apsoens imponerende pels er en historie for sig. Den er, som nævnt, udviklet under barske klimatiske forhold og består af temmelig grove dækhår og en kraftig underuld. Pelsen er sædvanligvis først færdigudvokset, når hunden er 2-3 år gammel. Vil man holde pelsen på sin lhasa apso toptrimmet, kræver det stor omhu og en del arbejde. Hunden skal vaskes ofte – typisk en gang om ugen – og friseres en del. Resultatet er en hund med et helt unikt udseende, der tiltrækker mange blikke.
Læs hele raceportrætter her
Det blev finske Sanni Pulli, der løb med sejren i Nordisk mesterskab i Juniorhandling foran Irja Sofie Nyheim fra Norge og Maya DeAngelis fra Danmark
Udstillingen i Roskilde fik besøg af to politibetjente og deres makker
Udstillingen i Fredericia er delt over to dage. Derfor er det forskellige racer, man kan opleve de to dage. Her får du en oversigt over racerne søndag
Rigtig mange hunde har fundet vej til udstillingen på Bornholm. Det er svært ikke at blive bjertaget af de mange hunde, det fantastiske vejr og den dejlige solskinsø
At tage på hundeudstilling kan bringe meget med sig. Det kan Berit Vejlgård skrive under på
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse