Juletiden byder på fridage, gæster, fest og lækker mad – og er ofte en dejlig tid, i hvert fald hvis man er menneske. Julen kan dog være en udfordrende tid for familiens firbenede medlemmer med uforudsigelighed og uvante oplevelser. Derfor bør man som hundeejer tage særligt hensyn til hunden, når højtidens gøremål og traditioner løber af stablen.
3 gode råd til en god hundejul:
1. Giv hunden plads når der er gæster
Mange familier og venner bruger julen til at få set hinanden, og derfor er juleferien typisk fyldt med gæster. For mange hunde er gæster en sjov ting, men mange fremmede mennesker kan også være en stressende oplevelse for hunden. Det er derfor vigtigt at hunden har et helle, som den kan opsøge, hvis de mange indtryk bliver for meget. Det er særligt vigtigt hvis der er små børn blandt gæsterne, da de ofte har en særlig lyst til at snakke med hunden, og ikke altid evner at stoppe, når hunden har brug for fred.
2. Sæt julepynten over hundehøjde
Når man pynter op til jul, skal man være opmærksom på at gøre det på en hundevenlig måde. Nogle af de planter vi bruger i juledekorationer, som eksempelvis mistelten og kristorn, er giftige for hunden. Det samme gælder den populære juleblomst, julestjernen. Hold også glaskugler og lignende ude af hundehøjde.
3. Giv ikke hunden julemad
Traditionel dansk julemad er meget fedtholdigt, og hvert år får danske hunde betændelse i bugspytkirtlen, som følge af for meget fed mad. Derudover er varmebehandlede andeben farlige for hunden, da de kan splintre og give alvorlige problemer i hundens tarm. Derudover er flere af de ingredienser, der indgår i de klassiske julegodter giftige for hunde, og det gælder i særdeleshed chokolade, der bør holdes langt væk fra hunden.
/Astrid Holtet, dyrlæge
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Mange overser de særlige behov hos den gamle hund, da den ofte virker rolig og nøjsom. DKK tilbyder nu et nyt webinar, der klæder ejere på til at sikre livsglæde og trivsel gennem de vigtige seniorår med både viden og praktiske øvelser.
Norge er et fantastisk rejseland, men turen kræver præcis forberedelse. Vi guider dig gennem reglerne for pas, vaccinationer og den obligatoriske ormekur, så jeres ferie starter helt uden problemer.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her
Tal fra Agria Dyreforsikring viser, at december måned er den tid på året, hvor flest hunde må forbi en dyrlæge på grund af madforgiftning. Det skyldes, at velmenende ejere fodrer hunden med julemad, som den ikke kan tåle. Hvis Fido skal have ekstra julegodter i december, hvorfor så ikke bage dem selv?
Så blev det endelig jul. Vi håber, I får en dejlig dag og aften
Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden
Juletræet er en fast del af den danske jul, men det fint pyntede træ er ikke altid hundeegnet. Vi har 5 gode råd, der kan gøre dit træ hundevenligt
Det er ikke kun dem på to ben, der er er glade for juletræer, julepynt og julegodter. Det er vores nysgerrige kæledyr også. Antallet af hunde og katte, der kommer alvorligt til skade, bliver forgiftede eller syge stiger til det dobbelte, når julen hænges op og sættes på bordet. Her giver Agria Dyreforsikring dig gode råd til at hjælpe din hund og kat sikkert igennem julen.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.