Hunde og andre familiedyr bliver for langt de flestes vedkommende holdt af mennesker, som nærer stor kærlighed til deres dyr; men kærlighed kan som bekendt gøre blind. På trods af de gode intentioner, ser vi indenfor hundeverdenen f.eks. mange adfærdsproblemer, udbredt fedme og stor forekomst af avlsbetingede sundhedsproblemer. Samtidig mangler der viden om, hvad der skal til for at forebygge problemerne.
Den hidtidige forskning på området har været spredt og har været drevet frem af nogle få ildsjæle. Gennem de seneste godt fem år har situationen dog ændret sig lidt i en positiv retning takket være en række mindre bevillinger fra Videncenter for Dyrevelfærd under Fødevarestyrelsen; og nu får forskningen et kæmpe løft takket være en bevilling til etablering og drift af Center for Forskning i Velfærd hos Familiedyr. Bevillingen kommer fra Skibsreder Per Henriksen, R. og Hustrus Fond.
Bag centret, som begyndte sit virke 1. januar 2020, står syv erfarne forskere fra Københavns og Aarhus Universitet. De tilhører alle den nævnte gruppe af ildsjæle, og de dækker fagområderne adfærdsforskning, ernæringsforskning, genetik, veterinær epidemiologi, sociologi og bioetik.
Det er en afgørende præmis for Centrets virke, at forskningen kvalitetsmæssigt skal være på et internationalt topniveau. Alle væsentlige forskningsresultater skal derfor publiceres i internationale tidsskrifter med fagfællebedømmelse. Efterfølgende er det vigtigt, at der sker en formidling af forskningens resultater til relevante fag- og interessegrupper og til en bredere offentlighed.
I sammenligning med hvad der tilflyder andre forskningsområder, har Centrets forskning stadig ret begrænsede midler, men vi tror alligevel, at vi kan opnå rigtig meget med de midler, vi har. Vi udvælger nogle få centrale projekter, som bliver fuldt finansieret; og ud over det trækker vi i høj grad på den fantastiske arbejdskraft, som udgøres af de mange interesserede dyrlæge-, husdyr- og biologistuderende, som ønsker at afslutte deres studium med et specialeprojekt indenfor familiedyr.
Der har i mange år været et rigtigt godt samarbejde mellem forskere ved Københavns Universitet og Dansk Kennel Klub om specialeprojekter, specielt indenfor hundeopdræt, hvor DKK har bidraget med økonomisk støtte, kontakter, erfaringer og andre ressourcer, og hvor forskerne til gengæld har leveret ny viden af relevans for danske hundeejere. Det er denne model, vi i Centret bygger videre på.
Her er fire eksempler på igangværende forskningsprojekter i regi af Centret, som kunne være af interesse for DKK’s medlemmer: Tre veterinære specialestuderende undersøger forekomsten af den arvelige øjensygdom Stargardt disease hos danske labrador retrievere og ser samtidig på betydningen af blindhed for ældre hundes velfærd. To veterinære specialestuderende undersøger problemer med separationsangst hos hunde, og hvad der skal til for at få ejerne til at gennemføre en effektiv behandling. Med en erfaren post.doc. i spidsen gennemfører vi en sammenlignende undersøgelse af hundelovgivning i en række vestlige lande. Og endelig vil vi i 2021 gennemføre en stor repræsentativ undersøgelse af danskernes hold af og holdninger til familiedyr, herunder hunde.
Vi er i centret interesseret i og afhængige af indspil fra alle med interesse for velfærden hos hunde og andre familiedyr. Så send mig meget gerne jeres ideer på pes@sund.ku.dk
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.