Kæledyr efterlyses - Hvem er Danmarks Dyrehelt 2019

23-09-2019 15:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I samarbejde med tv-vært og dyreelsker, Puk Elgård, leder Agria Dyreforsikring over de næste par uger efter hunde, heste, katte, kaniner og andre dygtige kæledyr, der gør en helt særlig forskel

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto

Hver dag gør kæledyr en ekstraordinær forskel for utallige danskere omkring i landet. Derfor er det igen tid til at hylde Danmarks pelsklædte helte, når Agria Dyreforsikring for femte år i træk leder efter ”Danmarks Dyrehelt”. I løbet af de næste par uger opfordres danske dyreejere til at indsende historier om deres helt egne dyrehelte - blandt de indsendte historier findes en vinder.

Puk Elgård, tv-vært og storhjertet dyreelsker, tager del i eftersøgningen som del af konkurrencens dommerpanel, hvor hun skal være med til at udpege Danmarks Dyrehelt 2019. Hun glæder sig til at opleve den store forskel, dyr gør for deres ejere:

– Jeg vil gå meget langt for at hjælpe mine dyr, og jeg ved, at mine dyr vil gå langt for at hjælpe mig. Det var fantastisk at se det livgivende bånd mellem dyr og ejer, da vi ledte efter sidste års dyrehelt, og jeg glæder mig helt utroligt til at læse mange rørende historier igen i år.

Danmarks Dyrehelt 2019 skydes i gang i Jylland, hvor den første af tre regionale vindere skal findes. Jyske kæledyrsejere har således en uge til at indstille dyr, som gør en særlig forskel for sin omverden. Den jyske vinder kåres i uge 40, hvorefter turen går til Fyn og Sjælland samt Øerne. Når de tre regionale vindere er fundet, kåres den endelige vinder af Danmarks Dyrehelt 2019 i uge 44.

Formålet med kampagnen Danmarks Dyrehelt er at fejre danske kæledyr for den glæde, de giver, trofastheden og deres evne til ekstraordinære heltegerninger. Sidste år løb besøgsponyen Laban fra Nordjylland afsted med titlen for det helt særlige nærvær og den glæde, som han spreder på plejehjem i regionen. Året før, i 2017, blev Molly fra Odense kåret som Danmarks Dyrehelt. Med sine fantastiske egenskaber hjælper og støtter Molly både børn med læsebesvær og er besøgshund for ældre.

Hvem skal vinde i 2019
Tine Antvorskov er direktør i Agria Dyreforsikring, og hun slår fast, at alle kæledyr har mulighed for at blive Danmarks Dyrehelt 2019:

– Der er ingen fast opskrift på, hvad en dyrehelt er, og alle kæledyr har en chance for at vinde. Hvert år modtager vi mange fantastiske og overvældende historier om danske dyrehelte, og igen i år vil vi prøve at hylde så mange af dem som muligt. Så hvis du sidder med en helt i skødet eller på skulderen, håber jeg at du vil dele jeres historie.

Blandt de indsendte historier kårer Agria Dyreforsikring en regional dyrehelt i hver af de tre regioner, som går videre til finalen i konkurrencen om at blive Danmarks Dyrehelt 2019. Et hold af dyreeksperter og dyreelskere sidder i konkurrencens dommerpanel og hjælper med at finde vinderen. Katrine Johansen, der indstillede vinderen af Danmarks Dyrehelt 2018, Laban, er med i dommerpanelet.

Deltag i konkurrencen her

De regionale vindere vinder hver 5.000 kroner, og den endelige vinder tildeles 20.000 kroner. Alle pengepræmier skal doneres til dyrevelgørenhed efter eget valg.

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto

Info

Tidsplan for Danmarks Dyrehelt 2019

• Jysk vinder kåres i uge 40
• Fynsk vinder kåres i uge 41
• Vinder fra Sjælland og øerne kåres i uge 42
• Danmark stemmer i uge 43
• Hele Danmarks Dyrehelt 2018 kåres i uge 44

Dommerpanel


• Tv-vært og dyreelsker - Puk Elgård
• Dyreværnet - Direktør og dyrlæge Rikke Christensen Lee
• Dansk Kennel Klub - Adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen
• Evidensia Vordingborg Dyrehospital - Dyrlæge Lene Thaulow
• Jydsk Racekatte Klub - Susanne Wehnert
• Sidste års vinder - Besøgsponyen Laban med ejer Katrine Johansen
• Agria Dyreforsikring - Direktør Tine Antvorskov

Ugepræmier

• 5.000 kroner, der doneres til dyrevelgørenhed efter eget valg
• Et års sygeforsikring til dyrehelten
• Præmiepakke fra Agria Dyreforsikring til en værdi af 500 kroner

Den store hovedpræmie

• 20.000 kroner, der doneres til dyrevelgørenhed efter eget valg
• Præmiepakke fra Agria Dyreforsikring til en værdi af 1.000 kroner
• Fotosession for Danmarks Dyrehelt og ejer med professionel fotograf

Læs også

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Vitus og hundestjernen - 16. December

16-12-2025 09:00, af Anne Egede

Langt fra Danmark, over en gammel skotsk kirke, begynder et nyt kapitel i Valstar Vovemods fortælling. Et sted fyldt med historie, magi og hemmeligheder, hvor intet er helt tilfældigt.

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Skandinavisk opgør i Herning endte med svensk sejr

07-11-2016 12:47, af Kasper Larsson
Finalen i Dansk Kennel Klubs sidste internationale udstilling i år talte to danske, en svensk og en norsk hund

Dagens helt

17-06-2013 11:01, af Maja Golles
En amerikansk hund er blevet hyldet som helt efter, at den har været medvirkende til at redde to personer fra en vanvidsbilist.

Hvordan ville verden lyde, hvis du var en hund?

22-09-2021 15:06, af Astrid Gerd Holtet

Hundens hørelse overgår på flere punkter menneskets, både når det kommer til toner og lydstyrke. 

Lev sundt, lev godt, lev med hund

25-02-2022 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny undersøgelse viser, at ældre hundeejere har halvt så stor risiko for at udvikle fysiske og kognitive handicap, end folk der aldrig har haft hund

Frelste hund fra voldeligt angreb og blev ”Årets dyreven”

08-12-2015 12:06, af Tine Luther
Da Dyrenes Beskyttelse sidst i november kårede Årets Dyreven var der stor enighed om, at prisen skulle gå til Sara Lund, som samtidig fik tildelt Heltedåden 2015.

Brug din dag på hundegab

22-03-2022 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan et gab smitte mellem menneske og hund? Forskerne er ikke sikre, men meget tyder på det. Prøv selv.

DR efterlyser hund med kræft

09-01-2014 14:08, af Tine Luther
Ultra Nyt på DR søger børnefamilie med en hund, der har kræft – og som evt. er kommet i behandling for det samt børnefamilier med hunde, der er blevet helbredt – og er helt raske.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker