Da nyheden om Afrodites rallychampionat ramte Facebook, blev glæden stor blandt venner og hundefolk. ”Jeg blev simpelthen så glad på Heidis vegne. Det er virkelig velfortjent,” lyder det fra en nær veninde.
Heidis hundeliv – den korte version
Heidi blev gravhundeejer i 2008, da hun fik Holly. Året efter overtog hun også broren Barny, der måtte omplaceres. Samme år deltog hun på sporprøve med begge hunde for første gang: 1.-præmie og 67 point til Barny og 1.-præmie med 70 point til Holly. Så var hun i gang.
Siden fulgte en perlerække af præmieringer på drev-, grav- og sporprøver samt udstilling og rally. I 2011 havde Heidi sit første hvalpekuld med Holly, og i 2013 blev hun valgt ind i Midtjyllandsudvalget. Samme år fik Holly sit sidste kuld – herfra beholdt Heidi Afrodite, der senere selv har haft et enkelt kuld.
En drivkraft i hundelivet
Efter ti år i midtjyllandsudvalget, herunder som formand, valgte Heidi i 2023 ikke at genopstille. Et stort tab, men hun har fortsat været tæt knyttet til arbejdet, blandt andet gennem rallytræning og hjælp ved udstillingen i Lunden.
Og hvorfor er det så godt at have Heidi tæt på? Fordi hun er klog, omsorgsfuld, sjov og altid hjælpsom. Hun er en, man kan stole 100 % på. Hun siger sjældent nej, og hvis hun gør, er det med velbegrundede indsigelser og konstruktive forslag.
Vores egen hundehvisker
Heidi er god med mennesker, men det, hun kan med hunde, er noget ganske særligt. Hun læser dem, kommunikerer med dem og kan få kontakt med enhver hund. Som hendes ven Olav bemærker, kan hun få gravhunde til at lave cirkuskunster, som egentlig ikke er en gravhund værdig.
Afrodite for ever
Afrodite blev født hjemme hos Heidi og har siden været hendes faste følgesvend. Allerede som ni måneder gammel hentede hun en 1. præmie på sporprøve. Senere fulgte 1.-præmie på grav (efter tre forsøg) og 3.-præmie på drev.
I 2018, som femårig, begyndte Afrodite og Heidi på rally. På den allerførste prøve i begynderklassen blev det til flotte 97 point og siden er det gået slag i slag gennem øvet og ekspert.
Vejen til championat er hård, men Heidi har en udholdenhed og stædighed uden lige. Hun har en engels tålmodighed, og Afrodite har altid været med på legen. Nogle gange næsten for meget med så meget fut i poterne, at udfordringen har været at styre hendes iver. Men de blev ved, og i maj 2025 lykkedes det: Afrodite, 12 år gammel, kunne kalde sig rallychampion.
En inspiration til alle
Det er inspirerende for alle at se en seniorhund præstere på så højt niveau. Alder behøver ikke være en hindring, når glæde, samarbejde og vilje går hånd i hånd.
Kæmpestort tillykke!
Kære Heidi, tak for alt – senest din hjælp med udstillingen i Lunden – og kæmpestort tillykke til dig og Afrodite med det flotte rallychampionat!
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd
Danmark mistede ikke kun en prins i går aftes, da Prins Henrik sov ind på Fredensborg. Vi mistede også et hundemenneske, som blandt andet var protektor for Dansk Kennel Klub
Hvad siger du til mig? Sådan ser det næsten ud som om denne fine gravhund spørger på en fin dag i skoven. Billedet er taget af Benny Frandsen fra Flemming.
I England har en lille gravhund været så lykkelig over, at ejerne har været hjemme pga. coronakrisen, at den har logret så meget med halen, at den er kommet til skade
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven