I dag er det Incys fødselsdag.....

18-06-2022 13:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag fylder Incy 13 og et halvt år. Hun tilhører en sjælden race i Danmark og er en af de sidste lovlige hunde i racen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

De fleste hundeudstillere har nok set Christina Louise Hagen Madsen løbe rundt  udstillingsringene med pharaoh hounds eller mynder. Men for mange år siden var det en helt anden race, hun havde. 

Dengang havde hun nemlig amerikansk staffordshire terrier - En race som i dag er forbudt i Danmark. Eller det vil sige, at de hunde, der var født inden forbudet blev indført er stadig lovlige. Da forbudet trådte i kraft i 2010 er der ikke mange hunde tilbage i racen. 

Da den amerikanske staffordshire terrier blev forbudt i Danmark, traf Christina Louise Hagen Madsen et valg om, at hun ville en helt anden slags hunde, da hun ikke ville risikere igen at have en race, som blev forbudt. 

En af de hunde, der stadig lever, er Incy. Hun fylder i dag 13 og et halvt år, og derfor har Christina Louise Hagen Madsen fejret fødselsdag for hende og inviteret venner og bekendte til fødselsdag i teltet.

- Altså når man bliver så gammel, så mener jeg man skal fejres så snart der er en mulighed for det, og vi ved jo ikke, om hun når at blive 14 år, lyder det fra Christina Louise Hagen Madsen, der derfor også har begavet sin hund fra hoved til hale.

- Ja vi gik lidt shopamok i går, så hun mangler absolut ikke gaver, fortæller dne garvede udstiller. 
 Selvom Incy stadig kan finde på at fjolle, så foregår store dele af hendes pensionisttilværelse, hvor der er varme. Om vinteren ligger hun foran brændeovnen og om sommeren finder hun en solstråle at stråle om kap med. 

Og selvfølgelig stråler solen i dag. 

- Det er helt klart hendes fortjeneste, at solen skinner i dag. Du finder simpelthen ikke en blidere sjæl end hende, og det vil alle, der kender hende, være enige i, siger Christina Louise Hagen Madsen og fortsætter: 

- Faktisk opfører hun sig som en mor for mine andre hunde derhjemme. For eksempel vasker hun dem, når de kommer ned i hendes højde. Hun er bare en dejlig hund.

Det skal også lige nævnes, at Christina naturligvis overholder reglerne med, at Incy skal have mundkurv på, og føres i en max to meter lang snor, når de er på offentlige steder. Og som hun siger, det er naturligvis lidt besværligt, men nu har de gjort sådan i 12 år, så det er blevet lidt en vane. 

Vi siger tillykke til Incy

Copyright Ridehesten.com
Som nævnt kan Incy stadig fjolle. Her har hun for eksempel rullet sig i en lort så sent som i tirsdags. Foto Christina Louise Hagen Madsen

 

Læs også

Hundens Dag fejres over hele landet på lørdag

02-06-2025 16:35, af Cecilie Friis Amstrup

Lørdag den 7. juni 2025 inviterer Dansk Kennel Klub og Royal Canin til en landsdækkende fejring af hundens betydning i vores liv. Dagen byder på et væld af arrangementer for både to- og firbenede.

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

Fra mink til hundefoder

18-02-2022 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På udstillingen i Fredericia mødte vi Bult, der er et nyt firma i Danmark med foder og snack til din hund

Søndagens særlige sejre

18-06-2018 08:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom både Michael Kristensen og Cecilie Krarup har stået øverst på sejrsskamlen før, var søndagens sejre i henholdsvis Best In Show og Juniorhandling noget særligt for dem begge

Det er jo bare en hund…

19-06-2014 09:10, af Tine Luther
En hund er en hund. Eller? Vi danskere elsker vores hunde, der i højere grad end nogensinde indgår som ligeværdige familiemedlemmer – og vi er stolte af at vise ”vores afkom” frem. Går du med overvejelserne om at anskaffe dig en hund, er Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen i den kommende weekend det helt rigtige sted at tage hen.

Roskildes mest lydige hunde

13-05-2018 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sportshjørnet kan man søndag opleve lydighed i klassisk og rally version. Her kan man opleve hunde, der kan for alvor lystrer hver en kommando fra deres ejer

BIS-vinder: Det er helt vanvittigt!

19-08-2018 18:42, af Marie Helene Rigård Rohleder

Det blev en dansk irsk setter, som vandt BIS på Bornholm denne søndag. En helt fantastisk oplevelse for ejerne Camilla og Nana Strüwing, som vinder BIS for første gang.

Bornholm: Ringe og racer søndag

25-06-2023 08:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet søndag, og igen i dag skal vi se en masse smukke hunde i Rønne. Her får du en liste over, hvor du finder hundene

Kom til hundefestival i Blokhus

04-09-2018 14:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende weekend er der hundefestival i Blokhus, hvor man præsenterer et flot og hyggeligt program

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse