Katrine Jeppesen har netop vundet bedste veteran hos beaglerne med sin Ob-La-Di's Light of Xaphaniat "Iben". Senere på dagen opnår samme hund BIS 4 for veteraner i Store Ring, men vejen dertil har været mere udfordrende, end familien Jeppesen bryder sig om.
Torsdag satte de kurs mod Herning fra deres hjem i Slangerup. I bilen var de tre voksne, et barn og tre hunde. På Fyn blev de involveret i et harmonikasammenstød. Deres bil var nummer tre i rækken, og bag dem var et par biler mere. Alle var forskrækkede men i god behold. Katrines datter havde dog fået et blåt mærke i panden, fordi hun havde siddet med en tablet, der ramte hende i panden på grund af opbremsningen.
Bilen kunne som den eneste af de implicerede køretøjer ikke køre videre. Anhængertrækket på bilen foran havde ramt ind i køleren, og så var gode råd dyre.
Der blev ringet til Falck, som kom ret hurtigt og tog bil, mennesker og hunde med til Fredericia, hvor der ville stå en lånebil.
- Vi havde sagt, at vi var tre voksne, et barn og tre hunde, så det skulle være en forholdsvis stor bil. Vi blev forsikret om, at det ikke var noget problem, fortæller Katrine Jeppesen.
Fremme i Fredericia åbnede de den nøgleboks, hvor de havde fået at vide, at nøglen til deres rummelige lejebil skulle være. Men det viste sig, at der var blevet lagt en nøgle til en lille bil, hvor der ikke engang var plads til det mindste hundebur.
- Så jeg måtte sidde med tre hunde på bagsædet, og så måtte vi ellers efterlade min mor i Fredericia, fortæller Katrine.
Katrines mor blev heldigvis samlet op af nogle bekendte, og til sidst nåede de alle frem til hotellet.
Nå ja her var der også lidt forviklinger med antallet af opredninger, men det blev løst.
- Vi er enige om, at weekenden da kun kan blive bedre, lyder det fra Katrine Jeppesen, der med en BIS veteran 4 fik ret i sin spådom.
Husk at komme til Kreds 8's generalforsamling torsdag den 5. oktober kl. 19.00 i Hønsehuset, Hovedgårdsvejen 5, 3720 Åkirkeby.
Igen i dag blev vi begunstiget med en dejlig hundeudstilling i Vejen, og DKK beviste endnu engagn, at de i den grad kan planlægge en udstilling
I disse dage udkommer Magasinet HUNDEN til alle DKK's medlemmer. Her får du et overblik over, hvad du kan læse om i dette nummer
Dansk Kennel Klub har netop lanceret en offentlig brainstorm. De vil gerne have hjælp til, hvad udstillingen i Herning skal hedde fremover
Så er vi i gang med den sidste internationale udstillingsweekend i år. Traditionen tro foregår det i Herning, og her er alt lige en smule større end ved andre udstillinger. Derfor denne guide
Det er ikke kun de normale udstillingshunde, man kan opleve i Herning. Der er også flere sportsgrene repræsenteret blandt andet nosework
Mike og Gina glemmer aldrig dette års hundeudstilling i Herning. Til søndagens racebedømmelse af boxer gik Mike på knæ til præmieoverrækkelsen, og Gina sagde ja
Der var lagt op til en spændende afslutning på årets hundeudstillinger, da to hunde lå næsten side om side i kampen om at blive Årets Hund 2018. Hurtigt blev den spænding dog afløst af vished
Så er udstillingssæsonen slut, og årsvinderne er blevet fejret. Her får du et overblik og en lille kommentar fra alle vinderne
Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende
Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik
Hundeudstillingen i Roskilde er i fuld gang. De første vindere er allerede fundet og stemningen er helt i top på dyreskuepladsen