Katrine Jeppesen har netop vundet bedste veteran hos beaglerne med sin Ob-La-Di's Light of Xaphaniat "Iben". Senere på dagen opnår samme hund BIS 4 for veteraner i Store Ring, men vejen dertil har været mere udfordrende, end familien Jeppesen bryder sig om.
Torsdag satte de kurs mod Herning fra deres hjem i Slangerup. I bilen var de tre voksne, et barn og tre hunde. På Fyn blev de involveret i et harmonikasammenstød. Deres bil var nummer tre i rækken, og bag dem var et par biler mere. Alle var forskrækkede men i god behold. Katrines datter havde dog fået et blåt mærke i panden, fordi hun havde siddet med en tablet, der ramte hende i panden på grund af opbremsningen.
Bilen kunne som den eneste af de implicerede køretøjer ikke køre videre. Anhængertrækket på bilen foran havde ramt ind i køleren, og så var gode råd dyre.
Der blev ringet til Falck, som kom ret hurtigt og tog bil, mennesker og hunde med til Fredericia, hvor der ville stå en lånebil.
- Vi havde sagt, at vi var tre voksne, et barn og tre hunde, så det skulle være en forholdsvis stor bil. Vi blev forsikret om, at det ikke var noget problem, fortæller Katrine Jeppesen.
Fremme i Fredericia åbnede de den nøgleboks, hvor de havde fået at vide, at nøglen til deres rummelige lejebil skulle være. Men det viste sig, at der var blevet lagt en nøgle til en lille bil, hvor der ikke engang var plads til det mindste hundebur.
- Så jeg måtte sidde med tre hunde på bagsædet, og så måtte vi ellers efterlade min mor i Fredericia, fortæller Katrine.
Katrines mor blev heldigvis samlet op af nogle bekendte, og til sidst nåede de alle frem til hotellet.
Nå ja her var der også lidt forviklinger med antallet af opredninger, men det blev løst.
- Vi er enige om, at weekenden da kun kan blive bedre, lyder det fra Katrine Jeppesen, der med en BIS veteran 4 fik ret i sin spådom.
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Nogle hunde har det bare i sig. Den danske spids ludvig må siges at være en af dem
Nu er billederne fra Herning sorteret, og du kan se dem alle
Siden Ulf Fjelsted Jørgensen afslørede, at han trækker sig fra Show of Winners har Anne Birgitte Schilling og andre samlet ind til en hyldest for hans store arbejde. Lørdag klokken 14.00 blev han hyldet i Ring M34
Vibe Marie Borregaard Madsen fra Kennel Sieger's vandt lørdagens veteranklasse.
Nu kan du se alle billederne fra Herning
Udstiller og opdrætter Michael Allerup Nielsen kom fredag til skade ved hundeudstillingen i Herning. Alligevel ventede han til lørdag med at opsøge samaritterne
I weekenden er der stort finaleshow i Herning. Traditionen tro møder vi op med fotostudie for at fotografere årets racevindere
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet