En hård tur til Herning

13-11-2022 10:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Katrine Jeppesen og hendes familie havde en noget alternativ tur til Herning. Faktisk kunne det være gået helt galt, men det gjorde det ikke

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Katrine Jeppesen har netop vundet bedste veteran hos beaglerne med sin Ob-La-Di's Light of Xaphaniat "Iben". Senere på dagen opnår samme hund BIS 4 for veteraner i Store Ring, men vejen dertil har været mere udfordrende, end familien Jeppesen bryder sig om. 

Torsdag satte de kurs mod Herning fra deres hjem i Slangerup. I bilen var de tre voksne, et barn og tre hunde. På Fyn blev de involveret i et harmonikasammenstød. Deres bil var nummer tre i rækken, og bag dem var et par biler mere. Alle var forskrækkede men i god behold. Katrines datter havde dog fået et blåt mærke i panden, fordi hun havde siddet med en tablet, der ramte hende i panden på grund af opbremsningen. 

Bilen kunne som den eneste af de implicerede køretøjer ikke køre videre. Anhængertrækket på bilen foran havde ramt ind i køleren, og så var gode råd dyre.

Der blev ringet til Falck, som kom ret hurtigt og tog bil, mennesker og hunde med til Fredericia, hvor der ville stå en lånebil. 

- Vi havde sagt, at vi var tre voksne, et barn og tre hunde, så det skulle være en forholdsvis stor bil. Vi blev forsikret om, at det ikke var noget problem, fortæller Katrine Jeppesen. 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fremme i Fredericia åbnede de den nøgleboks, hvor de havde fået at vide, at nøglen til deres rummelige lejebil skulle være. Men det viste sig, at der var blevet lagt en nøgle til en lille bil, hvor der ikke engang var plads til det mindste hundebur. 

- Så jeg måtte sidde med tre hunde på bagsædet, og så måtte vi ellers efterlade min mor i Fredericia, fortæller Katrine. 

Katrines mor blev heldigvis samlet op af nogle bekendte, og til sidst nåede de alle frem til hotellet. 

Nå ja her var der også lidt forviklinger med antallet af opredninger, men det blev løst. 

- Vi er enige om, at weekenden da kun kan blive bedre, lyder det fra Katrine Jeppesen, der med en BIS veteran 4 fik ret i sin spådom. 

Læs også

Show of Winners samler smukke hunde

21-02-2025 08:03, af Cecilie Friis Amstrup

Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

Nu er billederne fra Fredericia online

13-02-2025 08:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.

Ludvig er årets racevinder for tredje gang

12-11-2022 11:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nogle hunde har det bare i sig. Den danske spids ludvig må siges at være en af dem

Billeder fra Herning er online

07-11-2018 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nu er billederne fra Herning sorteret, og du kan se dem alle

Rørt Ulf blev hyldet for Show of Winners

13-11-2021 14:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden Ulf Fjelsted Jørgensen afslørede, at han trækker sig fra Show of Winners har Anne Birgitte Schilling og andre samlet ind til en hyldest for hans store arbejde. Lørdag klokken 14.00 blev han hyldet i Ring M34

Sieger's vandt bedste veteran

11-11-2023 16:52, af Anne Cecilie Sohl

Vibe Marie Borregaard Madsen fra Kennel Sieger's vandt lørdagens veteranklasse.

Billederne fra Herning er online

17-11-2021 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nu kan du se alle billederne fra Herning

Michael Allerup Nielsen: Brug samaritterne

14-11-2021 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstiller og opdrætter Michael Allerup Nielsen kom fredag til skade ved hundeudstillingen i Herning. Alligevel ventede han til lørdag med at opsøge samaritterne

Gratis fotos af racevindere i Herning

30-10-2018 14:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden er der stort finaleshow i Herning. Traditionen tro møder vi op med fotostudie for at fotografere årets racevindere

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

AniCura får ny ejer

12-06-2018 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Drømmen om en akita

16-02-2025 10:21, af Cecilie Friis Amstrup

En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet

Mæt af kærlighed: Overvægt truer danske hunde

15-02-2025 09:43, af Cecilie Friis Amstrup

Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Gode bakterier medvirker til din hunds trivsel

18-02-2025 08:54, af Cecilie Friis Amstrup

Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet