En dag, der i den grad har stået i juniorhandlingens tegn, sluttede med en flot finale. Men inden da skulle vi som i et rigtig eventyr så grueligt meget igennem.
Til Store Ring i dag var der inviteret et liveorkester til at spille let baggrundsmusik, men det viste sig hurtigt, at hundene blev skræmte over de musikalske ungersvendes udfoldelser. Der var da også stor utilfredshed blandt mange af de udstillere, der nåede at være i ringen, mens orkesteret spillede.
Hurtigt tog udvalget dog beslutning om, at der ikke skulle spilles livemusik, når hundene var i ringen. For naturligvis skal alle hunde have en god oplevelse i Store Ring såvel som i raceringene.
Tidligere på dagen, da juniorhandlerne holdt deres Nordiske Mesterskab, var der også problemer med musikken. Her var der ikke tale om toner, der skræmte fra et liveorkester, men et problem med lydanlægget, som gjorde, at der ikke kom nogen musik.
Som i alle andre eventyr endte det lykkeligt. De smukke hunde fik lov at vise sig frem, og i BIS-finalen stod den svenske dommer Svante Frisk med 10 fantastiske hunde.
En hund strålede dog over de andre. Det var hollandske Forget Me Not, der vandt begge dage sidste gang, der var udstilling i Herning. I dag blev Forget Me Not handlet af Anouk Huikeshoven, og det gjorde den ikke i 2019. Dengang var det Anouks søster Gwen, der førte ham til sejr. Gwen er i mellemtiden flyttet til Australien, og nu viser Anouk altså, at hun kan følge i sin søsters fodspor med denne smukke hund.
– Det er stort at vinde her i Herning. Der er rigtig mange gode hunde, og det er et flot og velorganiseret show, så det betyder rigtig meget, lød det efterfølgende fra en glad Anouk Huikeshoven
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag
Nu kan du se alle billederne fra Herning
En fuldstændig fantastisk lørdag i Herning fik en flot afslutning og en fortjent vinder
Skal din DKK-racevinder 2017 med i racevinderkavalkaden i HUNDEN? Så kom og få den fotograferet på Wiegaardens stand på DKK’s store udstilling i Herning!
Hundens fotografer havde en travl weekend under DKK’s internationale udstilling i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder, som nu kan ses i vores database
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025