Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Copyright Ridehesten.com
Bonnie Brill, som her nyder omgivelserne med hendes egen hund, er den nye internatsleder hos Dyreværnet i Kolding. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Dyreværnet har åbnet et nyt internat i Kolding, hvor hunde og andre familiedyr kan få en ny start i fredelige og rummelige rammer. Med Bonnie Brill som daglig leder og en erfaren stab i ryggen er der store ambitioner for det jyske internat.

En tryg base midt i åbne marker
Den 1. april overtog Dyreværnet nøglerne til det tidligere pensionat i Kolding, og allerede samme dag blev den første hund, Felix på 2,5 år, indleveret. Han er en mellempuddel, som har brug for hjælp til at håndtere stress og separationsangst, før han er klar til at finde sit tredje og forhåbentlig sidste hjem. Felix er den første af mange hunde, der i fremtiden skal videreformidles fra Kolding.

Internatet ligger midt i åbne marker og fredelige omgivelser, hvilket har stor betydning for Dyreværnets arbejde.

– I Rødovre har vi ikke samme mulighed for ro, fordi der er meget industri og trafik. Her i Kolding kan vi tilbyde et mere stille miljø, og det er en stor fordel for nogle af de hunde, vi får ind, forklarer internatschef Maria Rønde Jakobsen.

Copyright Ridehesten.com
Felix, en mellempuddel på 2,5 år, er første hund til at tage internatets faciliteter i brug, efter Dyreværnet fik nøglerne til ejendommen den 1. april. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Bonnie Brill bliver internatets hjerte
Det bliver Bonnie Brill, der skal stå i spidsen for internatet i Kolding. Hun har arbejdet hos Dyreværnet i otte år og deler organisationens mission om at hjælpe ”hver en pote”.

– Det er en drøm, der er gået i opfyldelse. Jeg har selv boet i Kolding og kender derfor området her rigtig godt. Jeg glæder mig til at få internatet op og køre på samme måde som i Rødovre, fortæller hun.

Bonnie flytter ind på stedet sammen med sin familie og vil være en fast og tryg tilstedeværelse for både dyr og personale. Derudover forventes det, at en medarbejder – med adfærdsuddannelse bliver tilknyttet fast i hverdagen, og at et hold af frivillige hjælper til.

Copyright Ridehesten.com
Sammen med resten af familien er Bonnie flyttet ind i hovedhuset, det er tilknyttet ejendommen i Kolding. Her skal hun have den faste, daglige kontakt til dyrene på internatet. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Fra pension til professionelt internat
Ejendommen i Kolding har tidligere været drevet som internat af Gitte Visbech, som årligt videreformidlede omkring 100 dyr. Dyreværnet forventer at kunne hjælpe det dobbelte, mellem 200 og 300 dyr om året, når alt er oppe at køre.

Stedet har omkring 41 hundeværelser, men planen er at udvide størrelsen på bokse og reducere antallet til omkring 28. Dertil kommer plads til smådyr og op mod 20 katteværelser.

– Vores hunde er typisk hos os i længere tid, end man ser i en traditionel hundepension. Derfor prioriterer vi, at de får lidt mere plads. De kommer naturligvis også ud på daglige gåture og modtager den træning, de har brug for så de er klar til et nyt hjem, siger Maria Rønde Jakobsen.

Copyright Ridehesten.com
Et udsnit af nogle af de mange hunde, som den tidligere ejer af stedet har hjulpet med at finde nye familier til. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Plads til forskellighed og en ny start
Hundene, der kommer ind, har mange forskellige baggrunde. Nogle har adfærdsudfordringer, mens andre har været højt elskede familiehunde, der er blevet indleveret på grund af uforudsete situationer som f.eks. skilsmisse, allergi eller manglende overskud.

– Det er vigtigt at understrege, at der findes mange gode hunde på internaterne. Vi ser f.eks. ofte unge hanhunde i alderen 8-10 måneder, som folk ikke længere kan håndtere. Heldigvis har vi personale med den rette erfaring og uddannelse, som kan hjælpe hundene godt videre, lyder det fra Maria.

Copyright Ridehesten.com
Internatschef Maria Rønde Jakobsen understreger, at der findes mange gode hunde på internaterne, så husk at kigge på de hunde også, hvis du er på udkig efter en ny bedste ven. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Fokus på dyrenes trivsel og værdighed
Ud over plads og ro er drømmen, at internatet på sigt også bliver udstyret med en klinik og tilknyttet dyrlæge. Indtil videre assisterer eksterne dyrlæger, og Dyreværnets faste dyrlæge kigger forbi 1-2 gange om måneden.

– Vi bygger stadig både stedet og organisationen op, og vi tilpasser os løbende det behov, vi møder. Det vigtigste for os er, at dyrene får en værdig tilværelse og en ny chance, fortæller Maria.

Dyreværnet har en lav aflivningsprocent på 7-8% og afliver kun, hvis der pga. sundheds - eller adfærdsmæssige udfordringer ikke er mulighed for at give dyret et værdigt liv et nyt sted.

Et kald mere end et arbejde
Både Maria og Bonnie beskriver arbejdet i Dyreværnet som en livsstil.

– Det er både hårdt og dejligt at sige farvel til en hund, man har knyttet sig til. Heldigvis ved vi, at vi har gjort en forskel både for hunden, men også for dens kommende ejer, siger Maria.

Med internatet i Kolding bliver det muligt for Dyreværnet at hjælpe endnu flere dyr især i Jylland, hvor transporttiden nu bliver kortere i forbindelse med dyreværnssager. Målet er derfor klart: Hver en pote tæller.

 

Læs også

Rekordstor opbakning til hunde-velgørenhed

28-05-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Hundegåtur med et godt formål

05-05-2025 09:32, af Cecilie Friis Amstrup

Agria inviterer alle hundeejere i Danmark til at deltage i en landsdækkende gåtur, hvor hvert skridt tæller som støtte til Dyreværnet. Det eneste du skal gøre, er at tage snoren i hånden, dele et billede og nyde turen med din firbenede ven.

Dom afsagt! Sejr for hundene!

10-04-2025 09:53, af Cecilie Friis Amstrup

Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Flere internathunde har brug for ekstra træning før nyt hjem

03-02-2025 08:08, af Cecilie Friis Amstrup

I 2024 fik 515 hunde fra Dyrenes Beskyttelse nyt hjem. Tallet er mindre end året før, men det skyldes i høj grad, at hundene på internaterne kræver mere tid og træning, før de kan omplaceres. 

Ny dyrlægeklinik på vej efter milliondonation

20-12-2023 10:23, af Anne Cecilie Sohl

I januar 2024 starter opførelsen af en ny og topmoderne dyrlægeklinik på Nordjyllands Internat, der skal bidrage til at sikre, at man i fremtiden kan hjælpe endnu flere dyr samt fremme den faglige behandling. Drømmen om egen dyrlægeklinik på internatet bliver realiseret som følge af en donation på 4,4 millioner kroner fra den nordjyske fond Melsen Fonden.

Lille Agnes fik tre dage hos sin nye familie, inden hun havnede på internat

03-01-2017 10:19, af Kasper Larsson
December er ikke blot højtid for hygge, gaver og samvær med familien. Det er også højtid for indlevering af hunde på de danske internater

Ukraine: Hundefoder til to dage

25-02-2022 12:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunden.dk har været i kontakt med det ukrainske internat, Priiut Best Friends, der ligger ved Kiev. Her fortæller de om kaotiske tilstande og en stigende nervøsitet for deres hundes velbefindende

Franskmændene er europamestre ……. i at efterlade deres dyr

13-08-2020 09:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Frankrig er sommeren højsæson for at efterlade kæledyr, og det siger faktisk en hel del, da rigtig mange kæledyr efterlades i det sydeuropæiske land

Pippi boede på internat i mere end et år

22-08-2019 15:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har snakket med Dyreværnet om nogle af de hunde, som er svære at komme af med. Her får du historien om PIppi, som endte med at bo hos Dyreværnet i mere end et år

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet