Hunden i Hong Kong ændrer ikke status på Coronavirus

09-03-2020 15:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For nogle dage siden blæste flere medier ud med nyheden om, at en hund i Hong Kong var smittet med Corona virus af sin ejer, men hvad er egentlig op og ned i sagen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

For et par uger siden blev der konstateret Coronavirus på en hund i Hong Kong. Hundens ejer havde selv fået konstateret virussen og derfor var der måske tale om det første tilfælde, hvor sygdommen havde smittet fra menneske til hund. Men det kunne også skyldes, at hunden blot havde fået noget af virus på sig gennem kontakt med sin ejer.

Under store overskrifter kunne flere nationale medier i onsdags fortælle, at hunden rent faktisk var blevet smittet af sin ejer. Her får du et overblik over sagen.

Da hunden blev testet positiv for Coronavirus, blev den isoleret blandt andet for at finde ud af om sygdommen udviklede sig.

Hunden blev testet 26. februar, 28. februar og 2. marts. Alle tre gange blev den testet i snuden, mundhulen og endetarm, ligesom dens afføring også blev testet.

Ved de første to tests fandt man virus i snuden og oralt, og på den sidste test fandt man kun virus i snuden. Derudover viste hunden på intet tidspunkt sygdomstegn.

De kinesiske myndigheder angiver, at selvom hunden evt. kan have optaget nogle viruspartikler i sig, er der på nuværende tidspunkt ikke noget, der tyder på, at virus kan udvikles og blive opformeret i hunde på en måde, så smitten kan gives videre.

Det vil sige, at selvom hunde måske kan blive smittet af mennesker, der har Coronavirus, så er der endnu ikke noget, der viser, at hundene faktisk udvikler sygdommen.

Bl.a. på den baggrund, konkluderer Den Danske Dyrlægeforening på sin hjemmeside, at der ikke er evidens for at hunde kan blive smittet med Coronavirus og udvikle sygdommen COVID-19 eller at de kan fungere som kilde til infektioner hos mennesker.

Her kan du læse mere om DKK's anbefalinger i forbindelse med Coronavirus

Info

Faktaboks
Den nye Coronavirus kaldes nu officielt for SARS-Cov-2 og sygdommen, som den forårsager, kaldes forkortet for COVID-19.

Der er ingen evidens for et specifikt reservoir i dyr for SARS-Cov-2.

Der er ingen evidens for, at familiedyr kan smittes med virus og udvikle COVID-19 eller kan fungere som kilde til infektion.

Hunde har to artsspecifikke typer af coronavirus (Canine Coronavirus) kaldet CCov og CRCoV som kan forårsage hhv. diarré og luftvejsinfektion hos hund. Hundens Coronavirus er et såkaldt alpha-coronavirus, og er ikke koblet til det nuværende udbrud af COVID-19 som forårsages af et beta-coronavirus.

Man kan løbende holde sig orienteret om den seneste udvikling og opdaterede information om COVID-19 vedrørende dyr på OIEs (World Organization for Animal Health) hjemmeside

Læs også

Westminster flytter ud for første gang i 100 år

26-10-2020 09:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona har fået arrangørerne af Westminster Dog Show til at flytte udstillingen ud af Madison Square Garden. Det er første gang siden 1920, det er sket

Hundene var Friðas redning

26-05-2020 16:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Forleden skrev vi en nyhed om, at mange mennesker havde fundet trøst i deres kæledyr under coronaen. I den forbindelse spurgte vi, om nogen af jer, havde gjort det samme. Friða Matras Brekku fra Færøerne skrev, at hun havde brugt sine hunde som trøst. Her får du hendes historie

Louise er DKK’s kvinde på Vilhelmsborg

30-04-2020 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Grundet corona og diverse andre udfordringer har det haltet lidt med at præsentere den nye DKK-medarbejder på Vilhelmsborg. Her får du en introduktion til den hundetossede medarbejder

Livsforsikring på kæledyr

11-01-2023 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.

Corona og kæledyr: Lyt til jeres sunde fornuft

04-05-2020 09:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I USA beder man kæledyrsejere om at undgå, at dyrene kommer i kontakt med mennesker eller dyr uden for husstanden. I Danmark tager vi det mere roligt

Kan hunden blive smittet af vores influenza

26-10-2021 09:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Post-corona influenza-sæsonen er ved at gå i gang, og vi mennesker lader os vaccinere i rekordstort tal. Alligevel bliver nogle af os jo syge – og hvad så med hunden, der kommer til sengekanten og trøster, kan vi smitte den? Dyrlæge hos Agria Dyreforsikring kommer her med svaret

Sådan får du en god start som hundeejer, selvom landet er lukket ned

05-03-2021 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne blev mere end vanligt hundeglade i 2020, da coronakrisen ramte landet, og mange danskere skal nu vænne sig til et liv med hund, gåture og godbidder. Men det kan være svært at vide, hvordan man får en tryg og glad hund, når man er helt ny i hundefaget, og køen til en plads på hundeskolerne er blevet længere på grund af corona. Heldigvis er der mange ting, man kan gøre, mens man venter. TrygFonden Besøgshunde og deres hundeadfærdskonsulent Irene Jarnved hjælper de nye hundeejere på vej

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.