For et par uger siden blev der konstateret Coronavirus på en hund i Hong Kong. Hundens ejer havde selv fået konstateret virussen og derfor var der måske tale om det første tilfælde, hvor sygdommen havde smittet fra menneske til hund. Men det kunne også skyldes, at hunden blot havde fået noget af virus på sig gennem kontakt med sin ejer.
Under store overskrifter kunne flere nationale medier i onsdags fortælle, at hunden rent faktisk var blevet smittet af sin ejer. Her får du et overblik over sagen.
Da hunden blev testet positiv for Coronavirus, blev den isoleret blandt andet for at finde ud af om sygdommen udviklede sig.
Hunden blev testet 26. februar, 28. februar og 2. marts. Alle tre gange blev den testet i snuden, mundhulen og endetarm, ligesom dens afføring også blev testet.
Ved de første to tests fandt man virus i snuden og oralt, og på den sidste test fandt man kun virus i snuden. Derudover viste hunden på intet tidspunkt sygdomstegn.
De kinesiske myndigheder angiver, at selvom hunden evt. kan have optaget nogle viruspartikler i sig, er der på nuværende tidspunkt ikke noget, der tyder på, at virus kan udvikles og blive opformeret i hunde på en måde, så smitten kan gives videre.
Det vil sige, at selvom hunde måske kan blive smittet af mennesker, der har Coronavirus, så er der endnu ikke noget, der viser, at hundene faktisk udvikler sygdommen.
Bl.a. på den baggrund, konkluderer Den Danske Dyrlægeforening på sin hjemmeside, at der ikke er evidens for at hunde kan blive smittet med Coronavirus og udvikle sygdommen COVID-19 eller at de kan fungere som kilde til infektioner hos mennesker.
Her kan du læse mere om DKK's anbefalinger i forbindelse med Coronavirus
Myndighederne har varslet en række nye restriktioner i syv nordjyske kommuner, hvor der er udbredt smitte på minkfarme. Restriktionerne træder efter planen i kraft allerede i morgen, fredag den 6. november, og varer fire uger frem
Her får du klummen fra HUNDEN 05/2020. En opløftende klumme af Lise-Lotte Christensen
Nu hvor Danmark igen er ved at lukke op, skal flere tilbage til arbejdspladsen. Det betyder også, at mange hunde igen skal være alene hjemme, og det kan give problemer
I sagen om den manglende hjælp til hundepensioner har hunden.dk været i mailkontakt med erhvervsministeren, som vælger ikke at svare på de spørgsmål, han bliver stillet
Der er konstateret smitte hos flere deltagere på udstillingen i Herning. Derfor opfordres alle, der var på udstillingen til at lade sig teste
Karantæne og hjemsendelse har betydet, at flere danskere end før har anskaffet sig en ny følgesvend. Særligt mange små hunde har fundet nye hjem. Ekspert rådgiver om de små hundes særlige behov og adfærd
Forleden skrev vi en nyhed om, at mange mennesker havde fundet trøst i deres kæledyr under coronaen. I den forbindelse spurgte vi, om nogen af jer, havde gjort det samme. Friða Matras Brekku fra Færøerne skrev, at hun havde brugt sine hunde som trøst. Her får du hendes historie
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet