Hunden i Hong Kong ændrer ikke status på Coronavirus

09-03-2020 15:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For nogle dage siden blæste flere medier ud med nyheden om, at en hund i Hong Kong var smittet med Corona virus af sin ejer, men hvad er egentlig op og ned i sagen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

For et par uger siden blev der konstateret Coronavirus på en hund i Hong Kong. Hundens ejer havde selv fået konstateret virussen og derfor var der måske tale om det første tilfælde, hvor sygdommen havde smittet fra menneske til hund. Men det kunne også skyldes, at hunden blot havde fået noget af virus på sig gennem kontakt med sin ejer.

Under store overskrifter kunne flere nationale medier i onsdags fortælle, at hunden rent faktisk var blevet smittet af sin ejer. Her får du et overblik over sagen.

Da hunden blev testet positiv for Coronavirus, blev den isoleret blandt andet for at finde ud af om sygdommen udviklede sig.

Hunden blev testet 26. februar, 28. februar og 2. marts. Alle tre gange blev den testet i snuden, mundhulen og endetarm, ligesom dens afføring også blev testet.

Ved de første to tests fandt man virus i snuden og oralt, og på den sidste test fandt man kun virus i snuden. Derudover viste hunden på intet tidspunkt sygdomstegn.

De kinesiske myndigheder angiver, at selvom hunden evt. kan have optaget nogle viruspartikler i sig, er der på nuværende tidspunkt ikke noget, der tyder på, at virus kan udvikles og blive opformeret i hunde på en måde, så smitten kan gives videre.

Det vil sige, at selvom hunde måske kan blive smittet af mennesker, der har Coronavirus, så er der endnu ikke noget, der viser, at hundene faktisk udvikler sygdommen.

Bl.a. på den baggrund, konkluderer Den Danske Dyrlægeforening på sin hjemmeside, at der ikke er evidens for at hunde kan blive smittet med Coronavirus og udvikle sygdommen COVID-19 eller at de kan fungere som kilde til infektioner hos mennesker.

Her kan du læse mere om DKK's anbefalinger i forbindelse med Coronavirus

Info

Faktaboks
Den nye Coronavirus kaldes nu officielt for SARS-Cov-2 og sygdommen, som den forårsager, kaldes forkortet for COVID-19.

Der er ingen evidens for et specifikt reservoir i dyr for SARS-Cov-2.

Der er ingen evidens for, at familiedyr kan smittes med virus og udvikle COVID-19 eller kan fungere som kilde til infektion.

Hunde har to artsspecifikke typer af coronavirus (Canine Coronavirus) kaldet CCov og CRCoV som kan forårsage hhv. diarré og luftvejsinfektion hos hund. Hundens Coronavirus er et såkaldt alpha-coronavirus, og er ikke koblet til det nuværende udbrud af COVID-19 som forårsages af et beta-coronavirus.

Man kan løbende holde sig orienteret om den seneste udvikling og opdaterede information om COVID-19 vedrørende dyr på OIEs (World Organization for Animal Health) hjemmeside

Læs også

Roskilde 2019: Første danske CACIB til dansk/svensk gårdhund blev norsk

09-05-2020 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

MyDOG 2021 er aflyst

12-09-2020 10:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu begynder aflysninger grundet corona også at melde sig for det kommende år

Sådan påvirker de nye retningslinjer hundesporten

26-02-2021 11:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Samfundet lukker langsomt op, og det giver flere muligheder også for hundesporten. Her får du svar på nogle af de vigtigste spørgsmål

Den ældre hund får også ømme ben

27-04-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har travet land og rige rundt under corona – og har vi en hund, har den selvfølgelig været med. Men en ældre hund har præcis samme risiko for skader, sygdom og smerter som ældre mennesker har. Agrias skadestatistik viser en kraftig stigning i skader på bevægeapparatet hos hunde

Dyreværnet åbner hundebørnehave

10-05-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu hvor Danmark igen er ved at lukke op, skal flere tilbage til arbejdspladsen. Det betyder også, at mange hunde igen skal være alene hjemme, og det kan give problemer

Skal man vaske hænder, når man har klappet sin hund

13-10-2020 12:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag udtalte to professorer til tv2.dk, at man skal vaske sine hænder, når man har klappet sin hund. Men har de egentlig ret? Få DKK’s holdning til dette her

Finske hunde sporer coronasmitte

24-09-2020 14:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Finlands hovedstad har man nu også sat coronahunde ind i lufthavnen 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.